Люди залишаються людьми: про створення мультфільму "Персеполіс" за мотивами мемуарів Маржан Сатрапі

Люди залишаються людьми: про створення мультфільму "Персеполіс" за мотивами мемуарів Маржан Сатрапі

Режисером стрічки став Венсан Паронн
В український прокат повернулася стрічка "Персеполіс" за мотивами однойменних графічних мемуарів Маржан Сатрапі. Фото: кадр з фільму "Персеполіс"/Diaphana Films

З 7 березня в український прокат повернулася стрічка "Персеполіс" — анімаційний фільм, знятий за мотивами однойменних графічних мемуарів Маржан Сатрапі.

Вперше випущений у 2007 році, фільм створено самою Сатрапі разом із художником та режисером Венсаном Паронно. Він пропонує пронизливе та візуально захопливе зображення дитинства і дорослішання Сатрапі на тлі бурхливої історії Ірану.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає, що відомо про стрічку та її створення і чому вона не втрачає актуальності до сьогодні.

Анімаційний фільм на основі автобіографічного графічного роману Маржан Сатрапі "Персеполіс"
Анімаційний фільм на основі автобіографічного графічного роману Маржан Сатрапі "Персеполіс". Фото: кадр з фільму "Персеполіс"/Diaphana Films

Поєднання особистого та соціального: чим особливий сюжет "Персеполіса"

Події стрічки розгортаються на тлі Іранської революції та її наслідків. Сюжет "Персеполіса" висвітлює життя молодої Маржан, яка проживає складнощі дорослішання в політично заангажованому та культурно обмежувальному середовищі. Очима Маржан глядачі бачать вплив революції, піднесення фундаменталізму і руйнівні наслідки війни.

"Це не трактат. Трактат — це коли ти його читаєш, а потім викидаєш. Я не викладаю людям уроки. Проте якщо з «Персеполіса» можна винести якийсь меседж, то це те, що люди залишаються людьми. Дивімося одне на одного як на людей, перш ніж дивитися на кордони між релігією і культурою, Сходом і Заходом", — зазначала Сатрапі.

Фільм органічно поєднує особисту оповідь з історичними подіями, пропонуючи тонке дослідження ідентичності, свободи та стійкості.

Подорож Маржан від дитячої невинності до бунтівної юності та зрештою до самопізнання є водночас універсальною і глибоко особистою, резонуючи з глядачами по всьому світу.

Підхід до анімації, заборона в Ірані та музика: про створення "Персеполіса"

Хоча Маржан Сатрапі часто називають режисеркою і авторкою "Персеполіса", важливо зазначити, що вона тісно співпрацювала з Венсаном Паронно протягом усього знімального процесу. Паронно був співрежисером і співавтором сценарію, що вніс у проєкт власні ідеї та творче бачення.

"Ми зберегли персонажів з книги. Потім ми шукали дещо інше для виробничого дизайну. Маржан дуже любить МурнауФрідріх-Вільгельм Мурнау — німецький кінорежисер періоду німого кіно, відомий насамперед завдяки революційній експресіоністській стрічці "Носферату. Симфонія жаху" 1922 року за романом "Дракула" Брема Стокера. та німецький експресіонізм, тож ми черпали натхнення з цього. І «Ніч мисливця»Американський нуарний трилер 1955 року, режисер — Чарльз Лоутон. теж була джерелом натхнення", — поділився Паронно.

Сатрапі зазначала, що вона створила загальний сюжет, а разом із Паронно вони написали сценарій та обговорювали деталі зйомок. Паронно був відповідальний за продакшн і те, що відбувалося в кожній сцені.

"Дуже важко провести межу між тим, хто що робив. Тому що Венсан щось говорив, а я щось додавала, і в підсумку ви отримуєте фільм, але не маєте чіткого уявлення про те, хто що робив", — сказала Сатрапі.

Анімаційний фільм на основі автобіографічного графічного роману Маржан Сатрапі "Персеполіс"
Анімаційний фільм на основі автобіографічного графічного роману Маржан Сатрапі "Персеполіс". Фото: кадр з фільму "Персеполіс"/Diaphana Films

Адаптація графічного роману в анімаційний фільм поставила перед режисерами низку складних завдань. Сатрапі та Паронно довелося ретельно ущільнити та переструктурувати оповідь, щоб вона відповідала обмеженням повнометражної стрічки, зберігаючи при цьому вірність суті оригінального твору.

"Коли ти знімаєш фільм про 16 років життя, якщо ти хочеш вкласти в нього все, то робиш чотири фільми в одному. Ми вирішили зупинитися на переломному моменті вигнання, її вигнання. Коли я почала писати сценарій, мене охопила ностальгія, і вся структура фільму починається в аеропорту. У неї немає квитка, щоб повернутися назад [до Тегерану], тому вона сидить там і згадує своє життя. Тож кожен вибір, який ми робили, був пов'язаний з цим переломним моментом і ностальгією. Звісно, якби ми робили цей фільм сьогодні, коли я відчуваю менше ностальгії, історія пішла б в іншому напрямі", — згадувала Маржан Сатрапі.

Анімаційний стиль "Персеполіса" вирізняється простотою та виразністю. Режисери використали традиційні техніки ручної анімації, відмовившись від цифрових зображень, щоб зберегти особливу візуальну естетику графічного роману.

"Ви малюєте персонажа з усіх ракурсів — збоку, в профіль, зі спини і так далі, щоб аніматор бачив цього персонажа в усіх його проявах. Потім він відштовхується від цього і починає його рухати", — розповідала Сатрапі.

"Персеполіс" мав значний культурний вплив, особливо в Ірані. Незважаючи на те, що фільм був заборонений у країні, він потрапив до глядачів через підпільні канали розповсюдження, викликавши дискусії про цензуру, свободу вираження поглядів і зображення іранської історії та культури.

Анімаційний фільм на основі автобіографічного графічного роману Маржан Сатрапі "Персеполіс"
Анімаційний фільм на основі автобіографічного графічного роману Маржан Сатрапі "Персеполіс". Фото: кадр з фільму "Персеполіс"/Diaphana Films

Реакція глядачів та критиків

"Персеполіс" отримав широке визнання критиків та глядачів за унікальний стиль анімації, потужну оповідь та емоційну глибину.

Стрічка отримала приз журі Каннського кінофестивалю, французьку національну кінопремію "Сезар" та була номінована на "Оскар" і "Золотий глобус", що закріпило за фільмом статус знакового твору анімації та доказу нездоланної сили оповіді.

Комікс, який ліг в основу стрічки, належить до топів найвідоміших графічних романів і перекладений більш як на 20 мов, включно з українською.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок