Французьку співачку малійського походження Аю Накамуру мали обрати хедлайнеркою на церемонії відкриття Олімпійських ігор 2024 в Парижі. Її кандидатуру схвалив навіть президент держави Емманюель Макрон, однак ультраправі організації виступили з протестами через це рішення.
Про це повідомляє The Guardian.
Ультраправі політичні сили влаштували протест проти виступу співачки. Головним опонентом Накамури став голова сенату Франції та депутат правої республіканської партії Жерар Ларше. Він розкритикував співачку за "погану французьку" та розмаїття сленгових висловів у піснях.
Міжнародна ліга проти расизму та антисемітизму, що базується у Франції, подала скаргу на протестувальників. 15 березня прокуратура Парижа розпочала розслідування.
Олімпійський оргкомітет висловив підтримку Аї Накамурі та заявив, що "шокований проявом расизму на адресу найбільш прослуховуваної французької артистки у світі".
Організатори поки не підтвердили участь співачки в церемонії відкриття. Попередньо очікувалося, що вона виконає один з хітів легендарної Едіт Піаф.
Реакції на расистський скандал навколо Накамури
Конфлікт, що розгорівся навколо Олімпійських ігор, став резонансним. Зокрема, висловилися французька політикиня Рачіда Даті та футболіст Ліліан Турам:
"Коли люди кажуть, що Ая Накамура не може представляти Францію, на яких критеріях вони ґрунтують це? Я знаю ці критерії, бо коли я був футболістом, дехто також казав, що це не французька команда, бо в ній забагато чорношкірих", — сказав Турам.
Співачка Princess Erika зазначила: "Люди, які кажуть, що вона не говорить французькою, де вони живуть? Тому що Ая говорить не просто поетичною французькою мовою, а французькою мовою молоді".
Музичний журналіст Меколо Білігі також відзначив проблему расизму у Франції, мовляв, "така полеміка — не вперше". Він згадав випадок, коли ультраправі так само виступили проти виконавця Youssoupha, якого французька футбольна команда обрала для запису гімну до "Євро-2021". Також навів як приклад репера Black M, який мав виступити на святкуванні сторіччя битви під Верденом — і теж отримав шквал невдоволення від цих угрупувань.
"У Франції існує проблема з темношкірими митцями. Довгий час Франція вміла приховувати свій расизм — та більше країна цього робити не може", — сказав журналіст.
Білігі додав, що критика сленгу Аї Накамури — це виключно "класовий аспект". Він наголосив, що французька мова завжди містила багато сленгу з різних міст і регіонів, з півночі та півдня, з Парижа — і в цьому її "живість".
"Вони намагаються принизити Накамуру через те, що вона походить з робітничого району й має африканське походження. Але насправді вона — частина французької культури й повністю належить своєму часу: на Накамуру впливає стиль зук, афро-карибська попмузика з Мартініки та Гваделупи, які є Францією. Її музика на 100 % французька", — підсумував Меколо Білігі.
Також на бік Аї Накамури стала письменниця та критикиня Крістель Бакіма Паундза. Минулого року вона організувала першу зустріч культурних критиків, присвячену Накамурі. Зараз вона привітала співачку з майбутнім виступом на Олімпійських іграх і висловила думку, що політики були "надто млявими", щоб захистити Накамуру від ультраправих.
"Вона — перша артистка, до якої прислухаються всі покоління. Єдина артистка, яка могла б дозволити Франції представити відкритий, різноманітний, щедрий і мультикультурний образ. І все ж Франція не може захистити цей образ навіть у себе вдома", — заявила Паундза.
Хто така Ая Накамура
Ая Накамура — французька співачка малійського походження. Свій псевдонім взяла на честь персонажа телесеріалу "Герої" Хіро Накамура. У 2014 році Ая випустила свій перший сингл Karmа, а у 2016-му підписала контракт з Rec.118 — лейблом, який належить до продюсерської компанії Warner Music France.
Найбільшу хвилю популярності Накамура здобула завдяки хіту Djadja. Протягом двох тижнів пісня була синглом № 1 у Франції, а потім стала міжнародним хітом. Наразі композиція зібрала 955 мільйонів переглядів на YouTube.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]