Другий роман Андрія Куркова — у лонглісті Міжнародної Букерівської премії: про що книжка і що про неї каже письменник

Другий роман Андрія Куркова — у лонглісті Міжнародної Букерівської премії: про що книжка і що про неї каже письменник

Другий роман Андрія Куркова — у лонглісті Міжнародної Букерівської премії: про що книжка і що про неї каже письменник
. Андрій Курков. Фото: УНІАН

Роман Андрія Куркова "Самсон і Надія" (The Silver Bone) потрапив до довгого списку Міжнародної Букерівської премії 2024 року. Це вже вдруге текст Куркова потрапляє у лонгліст премії — торік це був роман "Львівська гастроль Джимі Гендрікса".

Суспільне Культура розповідає, про що книжка "Самсон і Надія" та як про неї говорить сам Андрій Курков.

Про що книжка "Самсон і Надія"

Дія розгортається у Києві 1919 року, у розпал революційних подій в Україні. У книжці йдеться про Самсона Колечка, у якого під час вуличного погрому козаки зарубали батька, а йому самому відтяли вухо. У Києві тим часом відбувається заворушення, місто захоплюють більшовики, але вони майже не контролюють ситуацію. Містян грабують справжні та фальшиві червоноармійці, по околицях Києва господарюють банди всіляких отаманів: Зеленого, Григор'єва, Струка. За збігом обставин, завдяки письмовому столу покійного батька, Колечка беруть на службу до міліції. Ця справа для нього абсолютно нова, проте він одразу починає розслідувати злочини — ті, що здійснюють червоноармійці, які в нього оселилися. Розслідування Самсона призводять до непередбачуваних наслідків.

Про що книжка "Самсон і Надія" Андрія Куркова
Книжка "Самсон і Надія" в англійському перекладі. Скріншот із сайту Міжнародної Букерівської премії

Книга написана та вперше опублікована російською мовою у 2020 році. Вже у 2021-му роман "Самсон і Надія" опублікувало видавництво "Фоліо", українською його переклав Віктор Бойко.

Андрій Курков розповів Суспільне Культура, що для збільшення аудиторії обрав написати історико-детективний роман, адже: "Суто історичні романи приваблюють читачів, які вже багато знають про історію".

За словами Куркова, історичні події 1918–1921 років в Україні зацікавили його давно. Як він каже, загострення "антиукраїнської хвороби" у Росії підштовхнуло його до написання "Самсона і Надії" у 2018 році, а пізніше — до продовження цього роману "Серце — не м'ясо". Написання третього роману зупинилося 24 лютого 2022 року.

"Сто років тому так само відбулася спроба більшовиків завоювати Україну з таким самим рівнем ненависті і насильства, як зараз. І дуже шкода, що про цей період нове покоління українців майже нічого не знає" — говорить Андрій Курков.

Водночас це не перша книжка Куркова на історичну тематику. Письменник видав трилогію "Географія одиночного пострілу" про історію радянської ментальності з 1918 до 1974 року, а також роман "Бікфордів світ" та "Сади пана Мічуріна". Автор вважає, що чим старіше за віком стає людина (і письменник), тим більше її цікавить історія. Адже він починає гостріше вбачати історичні паралелі з сьогоденням і хоче їх показати читачам.

Переклади "Самсон і Надія"

Роман вже опубліковано українською, англійською (окремо для американського ринку та решти світу), російською, італійською, французькою, німецькою, іспанською. Незабаром вийде румунською та іншими мовами.

На Міжнародну Букерівську премію номінували "Самсона і Надію" у перекладі Бориса Дралюка — українсько-американського письменника, редактора і перекладача. Книжка вийшла 5 березня 2024 року в британському видавництві MacLehose Press.

Італійською роман вийшов у видавництві Marsilio Editori 2022 року в перекладі Клаудії Зонгетті. Він започатковує серію книжок Куркова італійською мовою. У перекладі італійською книга називається L’orecchio di Kiev — "Київське вухо".

У 2023 році роман "Самсон і Надія" Андрія Куркова став одним із п'яти кандидатів на національну премію Strega Europeo в Італії.

Букерівська премія

У довгий список премії потрапили тексти 13 письменників — вони представляють найкращу перекладну художню літературу, видану англійською мовою у Великій Британії та Ірландії. Андрій Курков потрапляє до списку вдруге.

Другий роман Андрія Куркова — у лонглісті Міжнародної Букерівської премії: про що книжка і що про неї каже письменник
Міжнародна Букерівська премія 2024. Фото: facebook/The Booker Prizes

У 2023 році до довгого списку ввійшов роман "Львівська гастроль Джимі Гендрікса". Українською та російською його видали у 2012 році, а через 10 років книжку опублікували англійською у Великій Британії. Над перекладом працював Рубен Вуллі.

Міжнародна Букерівська премія вважається однією з найпрестижніших книжкових нагород, яку щорічно вручають за найкращі перекладені англійською мовою художні літературні твори. У 2023 році перемогла книжка Time Shelter ("Прихисток часу") Георгі Господинова (Болгарія) у перекладі Анджели Родель.

Що відомо про Андрія Куркова

Андрій Курков — український письменник, журналіст, кіносценарист, член "Українського ПЕН". Він є автором понад 20 книг, серед яких як дорослі романи, так і казки для дітей. Курков також написав понад 20 сценаріїв для художніх та документальних фільмів. Книги письменника перекладені 36 мовами.

За романом "Сірі бджоли", який вперше вийшов 2018 року, зняли однойменний український художній фільм. Крім того, роман отримав премію Національного кола книжкових критиків (National Book Critics Circle Award) у США, а також Foreword INDIES Book of the Year — його відзначили у категорії "Вибір редакторів" серед творів художньої літератури.

А у 2022 році Курков отримав премію ім. Софі та Ганса Шоллів за книгу "Щоденник вторгнення", яка вийшла в німецькому перекладі.

А торік обговорення викликало те, що Андрій Курков взяв участь у дискусії на Міжнародному фестивалі авторів у Торонто разом з російсько-американськими письменниками Машою Гессен. У дискусії брала участь канадська письменниця Маргарет Етвуд, а модерувала її Нахла Аєд з CBC Radio IDEAS.

Андрій Курков, відповідаючи на критику, пояснював свою участь бажанням забезпечити присутність українського голосу на міжнародних заходах і наголошуючи на важливості говорити про російську агресію.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок