Книжкова весна: 10 літературних новинок, які варті вашої уваги

Книжкова весна: 10 літературних новинок, які варті вашої уваги

Книжкова весна: 10 літературних новинок, які варті вашої уваги
Добірка найочікуваніших книжок весни 2024 року. Колаж: Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

З початком нового сезону видавництва почали ділитися анонсами новинок, які вийдуть друком протягом весни 2024 року.

Суспільне Культура розповідає про найочікуваніші книжки наступних трьох місяців: від слов'янського фентезі та художньої літератури про російсько-українську війну до драматичної історії про психічні розлади.

SAINTS, Саша Маслов

Видавництво: ist publishing

SAINTS — нова фотокнига Саші Маслова, створена у співпраці з канадсько-українським проєктом Saint Javelin.

У цій книзі автор задокументував історії людей під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Маслов висвітлює нове розуміння святості й самопожертви та рефлексує, як ці поняття трансформувалися протягом 10 років війни.

Видання містить понад 100 світлин та історій людей, які служать у ЗСУ, волонтерять і щодня працюють задля збереження нашої держави. У пресрелізі ist publishing наголошує, що багато героїв і героїнь цих історій загинули або вважаються зниклими безвісти, тому фотокнига виконує символічну роль "вшановує втрачені та врятовані життя".

"Ця книга про особисту жертовність людей, які вирішили протистояти жорстокому й варварському вторгненню, що відбувається в Європі в ХХІ столітті на очах у всього світу", — прокоментував Маслов.
Фотокнига SAINTS Cаші Маслова
Фотокнига SAINTS Cаші Маслова. Промоматеріали книжки

Співзасновниця ist publishing Анастасія Леонова розповіла, що після початку повномасштабного вторгнення видавництво вирішило зосередитися на книжках, які фіксують та допомагають проаналізувати українській і міжнародній авдиторії воєнні події.

"Фотокнига Саші Маслова є саме такою: про мужність, жертовність і невблаганну рішучість людей, які відіграють важливу роль у російсько-українській війні, ухоплюючи суть святості серед боротьби. SAINTS вшановує тих, хто загинув, водночас відзначаючи стійкість тих, хто переживає трагічні події саме зараз", — підсумувала вона.

Саша Маслов — український фотограф, який знімає для The New York Times, New York Magazine, The Wall Street Journal Magazine, автор фотокниг Ukrainian Railroad Ladies (2020, Основи), Veterans: Faces of World War II (2017, Princeton Architectural Press) та Portrait Assignment (самвидав).

Фотокнига SAINTS Cаші Маслова
Фотокнига SAINTS Cаші Маслова. Промоматеріали книжки

"Фанатка. Біполярна історія", Христина Морозова

Видавництво: "Віхола"

У центрі сюжету — жінка Анна, яка має біполярний розлад. Згідно з анотацією, її життя — це "нескінченна гойдалка, манію змінює депресія, і це ніколи не закінчується". Героїня має в житті дві пристрасті: лекції з історії мистецтва та їхній викладач — арткритик Владислав.

Чоловік страждає від алкогольної залежності, а також має лабрадора та займається активізмом, борючись за історичну будівлю в центрі Києва.

За звичайних обставин вони, мабуть, ніколи не зустрілися б, та випадок зводить їх разом в одній квартирі — двох дуже різних людей, обʼєднаних порятунком будинку і невідворотним наближенням смерті.

"Це історія про життя та його завершення, свободу волі, пошуки себе й... архітектуру", — йдеться в описі на сайті "Віхоли".

У книзі є передмова Сергія Жадана.

Книжка "Фанатка. Біполярна історія" Христини Морозової
Книжка "Фанатка. Біполярна історія" Христини Морозової. vikhola.ua/Instagram

"Яра", Маруся Щербина

Видавництво: "Видавництво Старого Лева"

Головна героїня цієї підліткової історії — сімнадцятирічна Яра. Тікаючи від війни, вона покинула свій дім та переїхала в інше місто. Там вона мусить заново налагоджувати життя: знову братися за улюблені танці, знаходити друзів, закохуватися, бути сильною і дорослою, коли рідним навколо"бракує дорослості й сили", піклуватися про тих, кого любить, вірити у світло й "усміхатися Богові".

Юна письменниця Маруся Щербина народилася у 2006 році неподалік від Києва. Учасниця і фіналістка таких конкурсів, як "ПероДактиль", Literature Future, "Золоте Перо 2019", "Море талантів 2020". Друкується у журналі "Однокласник". Перша збірка дитячих повістей "Небилички від Марічки" вийшла у 2020-му — тоді їй було лише 14 років.

Книжка "Яра" Марусі Щербини
Книжка "Яра" Марусі Щербини. stary_lev/Instagram

"Завірюха", Анастасія Нікуліна

Видавництво: Vivat

"Завірюха" — це роман-чар, фентезі за мотивами української міфології. Вперше книжка вийшла друком у 2019 році, а тепер Vivat пропонує читачам нову, доповнену версію: з бонусними розділами, новою обкладинкою та трендовим кольоровим зрізом.

"Заради звичайної людської дівчини він порушив тисячолітні закони та пішов наперекір самим богам. Яр — син давнього роду Завірюх, наділених могутньою силою. Та що вісім років вони покидають власні домівки, щоб утекти від неминучої ненависті людей. А все тому, що через жорстоке прокляття втратили найголовніше — любов", — інтригує анотація.

"Роман-чар «Завірюха» не завіє і не заморозить, а подарує насолоду від цікавої оповіді", — відгукнулася про книжку письменниця Дара Корній.

Анастасія Нікуліна обіцяє, що роман-чар особливо сподобається поціновувачам ромфантуРомантична фантастика, тропу забороненого кохання, міфології, легенд та казок.

Письменниця Анастасія Нікуліна з оновленим виданням "Завірюхи"
Письменниця Анастасія Нікуліна з оновленим виданням "Завірюхи". innspirit/Instagram

"Приходь без дзвінка", Світлана Бєлоусова

Видавництво: "Лабораторія"

Сюжет книжки розповідає про дівчину Яну, яка одного разу знайомиться з дідусем у потязі "Рахів — Київ". Василь Васильович починає розказувати їй свою історію — настільки захопливу, що героїня уважно слухає, забувши про гамірних пасажирів довкола та власну фізичну втому. Оповідь літнього чоловіка спонукає її рефлексувати про особистий досвід.

"«Приходь без дзвінка» Світлани Бєлоусової – роман-мандрівка життям, яке розділилось на дві частини: одну, що ховається серед гамірного великого міста, всіяного болісними спогадами та іншого — серед карпатських гірських маршрутів, які пробуджують внутрішню силу і повертають голос", — йдеться в описі книжки.
Книжка "Приходь без дзвінка" Світлани Бєлоусової
Книжка "Приходь без дзвінка" Світлани Бєлоусової. Сайт видавництва "Лабораторія"

"Шлях ріки", Шеллі Рід

Видавництво: "Лабораторія"

Головна героїня цього роману — сімнадцятирічна Вікторія. Вона — єдина жінка серед чоловіків своєї родини. Дівчина веде домашнє господарство на персиковій фермі маленького ранчо в Айолі. Одного разу вона зустрічає Вілсона Муна — індіанця з таємним минулим, який постійно стикається з упередженим ставленням соціуму. Їхнє випадкове знайомство докорінно змінює життя обох, "розпалюючи не лише пристрасть, а й смертельну небезпеку".

Обставини змушують Вікторію втікати в навколишні гори, щоб врятувати життя: "Виживання в дикій природі без будь-яких думок про майбутнє, здається от-от знищить її. Але серед суворого і прекрасного ландшафту, де зима змінюється весною, а літо перетікає в осінь, Вікторія віднаходить сили рухатися вперед. Вона наважується відбудувати все, що втратила: ранчо, ферму і персиковий сад, який належав її родині протягом багатьох поколінь..."

Видавництво "Лабораторія" зазначає, що роман сподобається шанувальникам таких книжок, як "Чотири вітри" Крістін Генни й "Там, де співають раки" Делії Овенс.

Книжка "Шлях ріки" Шеллі Рід
Книжка "Шлях ріки" Шеллі Рід. Сайт видавництва "Лабораторія"

"Євген Коновалець. Історія нерозкритого вбивства", Олександр Кучерук, Юрій Черченко, Михайло Ковальчук

Видавництво: "Віхола"

Ким був Євген Коновалець? Що сталося 23 травня 1938 року в місті Роттердам?

У цій книжці зібрали величезну кількість документів, пов'язаних з убивством Євгена Коновальця: свідчення очевидців, листи, статті з газет того часу. Більшість із них опублікують уперше. Окрім цього, у виданні надали переклад протоколів розслідування нідерландською поліцією вбивства лідера ОУН.

Автори цієї книжки:

  • Олександр Кучерук – завідувач відділу Національного музею історії України, директор Бібліотеки ім. Олега Ольжича. Тема зацікавлення: історія Української революції 1917–1921 років, історія ОУН.
  • Юрій Черченко, який закінчив історичний факультет Київського університету ім. Тараса Шевченка й вже 40 років працює в Академії наук України. Головне наукове зацікавлення – документи Українського визвольного руху.
  • Михайло Ковальчук — випускник історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, науковий співробітник академічного Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського, військовий ЗСУ. Дослідження зосереджує здебільшого на темі національно-визвольних змагань 1917–1921 років.
Книжка "Євген Коновалець. Історія нерозкритого вбивства"
Книжка "Євген Коновалець. Історія нерозкритого вбивства". vikhola.ua/Instagram

"PANTONE: XX століття в кольорах", Ліатріс Айзмен і Кіт Рекер

Видавництво: Arthuss

Для цієї книги працівники Pantone і знавці кольору Ліатріс Айзмен та Кіт Рекер обрали понад 200 іконічних творів мистецтва, виробів, предметів декору й моди, що втілюють палітри, які втілювали візуальний образ кожного окремого десятиліття.

"Це яскраве видання описує соціальні перипетії нещодавньої історії в таких словах і відтінках, які пропонує тільки Pantone. Беззаперечний помічник для всіх, хто прагне поглибити своє розуміння кольору", — йдеться в анотації до книжки.

Як зазначають в Arthuss, Ліатріс Айзмен — справжня "гуру кольору". Вона — спеціалістка з колористики й авторка прогнозів Pantone, працює виконавчою директоркою Інституту кольору Pantone, очолює Центр колірного інформування та навчання Айзмен.

Лі видала сім книжок про колір, вона проводить чимало семінарів, присвячених кольору, і часто виступає як експертка на телебаченні й онлайн. Експертку часто цитують Elle Decor, InStyle, The Wall Street Journal, The New York Times, The Los Angeles Times та інші міжнародні видання.

Кіт Рекер, своєю чергою, працює консультантом з кольору й трендів для Pantone та Worth Global Style Network (WGSN). Протягом 20 років Кіт розробляє бренди, товари та послуги для таких компаній, як CARE International, Gump’s San Francisco, Saks Fifth Avenue, Aid to Artisans, Bloomingdale’s та інших. Окрім цього, він — засновник і редактор видання HAND/EYE, яке публікує роботи митців і дизайнерів зі всього світу.

Книжка "PANTONE: XX століття в кольорах" Ліатріс Айзмен та Кіт Рекер
Книжка "PANTONE: XX століття в кольорах" Ліатріс Айзмен та Кіта Рекера. art.huss/Instagram

"Арістотель і Данте розкривають таємниці всесвіту", Бенджамін Аліре Саенс

Видавництво: Artbooks

Події цього роману в жанрі young adult відбуваються наприкінці 80-х в Ель-Пасо, штат Техас — неподалік кордону США й Мексики.

Бенджамін Аліре Саенс проникливо розповідає історію двох хлопців на шляху дорослішання та пізнання самих себе. У центрі оповіді — Данте та Арі, повні протилежності один одного.

"Данте вміє плавати, Арі — ні. Данте впевнений у собі, уміє висловлювати власні думки й не боїться цього робити. Арі важко добирати слова, а ще його роздирає невпевненість у собі. Данте багато думає про поезію і живопис. Арі багато думає про старшого брата, який сидить. Здавалося б, Данте з його унікальним баченням цього світу — останній серед тих, хто міг би пробити стіну, яку вимурував довкола себе Арі", — сказано в анотації.

Проте шляхи таких різних героїв за примхою долі переплітаються — і хлопці разом починають переосмислювати буття, поступово з'ясовуючи, що "всесвіт — величезна й складна штука".

У 2023 році за мотивами роману зняли однойменний фільм.

Бенджамін Аліре Саенс – лауреат премії PEN / Фолкнер і Американської літературної премії за твори для дорослих.

Книжкова весна: літературні новинки цього сезону, які точно варті вашої уваги
Книжка "Арістотель і Данте розкривають таємниці всесвіту" Бенджаміна Аліре Саенса. big.artbooks/Instagram

"Кіра. Дорога додому", Олеся Остафієва

Видавництво: "Наш Формат"

"Кіра. Дорога додому" — це "історія української дівчинки, народженої під час війни". Мама Кіри на дев'ятому місяці вагітності подолала 12 країн, 25 міст і понад 30 тисяч кілометрів, рятуючи від війни себе та свою дитину.

Це історія очима вагітної жінки про те, яких труднощів їй завдало повномасштабне вторгнення: спогади журналістки і підприємиці Олесі Остафієвої про складну дорогу, підтримку друзів і "рідних" незнайомців. Про хитрощі й ризики, на які довелося піти, щоб перелетіти Атлантику. Про історії з рідного Донецька і допомогу батькам в окупації. Про тугу за домом, попри фізичну захищеність за кордоном.

"До великої білої зали, зі стін якої на мене дивляться зі світлин десятки щасливих малюків, яким колись тут дали життя, увірвалися слова «вибух», «бомбардування», «окупанти», «путін» і «війна». Мене охоплює жах до нудоти. Пологовий будинок — це місце, де не говорять про смерть і війну. А теми війни й поранень не актуальні не лише тому, що це будинок, де з’являється життя, а й тому, що тут і так вистачає свого болю, крові та страждань", — цитата з книжки.

Олеся Остафієва — українська журналістка. Народилась у Донецьку, з 2000-х мешкає в Києві. Працювала журналісткою у всеукраїнських виданнях та речницею заступника голови Київської адміністрації. Співвласниця київського бару, головна редакторка ProIT.

Книжка "Кіра. Дорога додому" Олесі Остафієвої
Книжка "Кіра. Дорога додому" Олесі Остафієвої. Сайт видавництва "Наш Формат"

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок