"Довга доба" Алана Бадоєва: оголосили переможців фестивалю документального кіно Cinema for Victory від Держкіно

"Довга доба" Алана Бадоєва: оголосили переможців фестивалю документального кіно Cinema for Victory від Держкіно

"Довга доба" Алана Бадоєва: оголосили переможців фестивалю документального кіно Cinema for Victory від Держкіно
. Скриншот із трейлера до фільму

Держкіно оголосило переможців фестивалю документального кіно Cinema for Victory. Було відзначено дев'ять документальних фільмів, знятих під час російсько-української війни.

Список переможців опублікували на сторінці Держкіно у Facebook.

Серед 20 фільмів — учасників конкурсної програми журі виділило 9 номінантів, які здобули максимальний бал та отримали спеціальні відзнаки фестивалю.

Переможцем став документальний фільм режисера та продюсера Алана Бадоєва "Довга доба". У сюжет стрічки ввійшли історії людей: тих, кому вдалося вижити під час воєнних дій, і українців, які загинули в окупації.

Грошову частину нагороди (100 тисяч гривень, забезпечену меценатами кінофестивалю) команда стрічки додасть до благодійного збору на лікування тяжкопоранених військових.

фестиваль від держкіно
"Довга доба" Алана Бадоєва перемогла. Фото: ДержКіно України/Facebook

Відзнаку глядацьких симпатій отримала стрічка Тараса Томенка "Терикони".

Фільми-номінанти, відзначені журі:

 • "Володарі неба. На межі" Максима Хотіленка;
 • "Проникаюче світло" Володимира Клюєва;
 • "Йди за мною" Любомира Левицького;
 • "Область героїв" Олексія Комаровського;
 • "Форма вогню" Васа Київського;
 • "Авіапрорив на Азовсталь. Небо" Артема Шевченка;
 • "Незавершений політ" Миколи Короткого.

Відкрив церемонію нагородження промовою член журі Шон Пенн: "Ми бачимо хоробре кіно, і я сподіваюся, що кожна з цих стрічок стане своєрідною капсулою часу і джерелом натхнення для прийдешніх поколінь. Все вже є великою історичною людською перемогою".

фестиваль від держкіно
Нагорода фестивалю. Фото: ДержКіно України/Facebook

Фестиваль організовувало Держкіно за підтримки президента та Мінкульту — до десятої річниці вторгнення Росії на територію України та до другої річниці повномасштабної війни. Подія тривала 7 днів — з 23 лютого по 29 лютого.

У пості організатори зазначають, що планують покази фільмів для чинних військовослужбовців у частинах та тих, які перебувають на відновленні, для "підняття бойового духу та знайомства з сучасним українським кінематографом".

Крім того, хочуть провести конкурс сценаріїв, що "допоможе проявитися молодим сценаристам без досвіду та стане платформою для пошуку унікальних текстів для майбутніх стрічок".

У Держкіно також окремо зазначили, що фестиваль фільмів Cinema for Victory проводять іх виключно позабюджетних коштів.

У складі журі національного кінофестивалю були Сергій Михальчук, Ірина Мельник, Ольга Пантелеймонова, а також Шон Пенн, Лів Шрайбер, Андре Сінгер, Абель Феррара, Майкл Волдман і Бо Тенберг.

Критика фестивалю українською кіноспільнотою

Сам фестиваль викликав критику кіномистецької спільноти.

Ще 20 лютого режисерка Ірина Цілик у Facebook зауважила, що дедлайном подання заявок на конкурс встановили 22 лютого, а вже 23 лютого було заплановано відкриття фестивалю.

"А це як взагалі? Я такого ніколи в житті не бачила. Фільми ж потрібно подивитися, оцінити, зв'язатися з правовласниками, отримати від них потрібні матеріали тощо. Ну або можна не заморочуватися і мати вже заготовану наперед програму, а чисто для галочки написати, що фестиваль приймає фільми до конкурсної програми", — написала вона.

Крім того, у самій формі на участь неможливо було додати посилання на фільм — тільки заповнити дані авторів і чекати. Багато з тих, хто намагалися подати заявку, так і не отримали відповіді.

У коментарях кінооператор Сергій Михальчук (який належав до складу журі) зазначив, що сам не знає, як буде проходити відбір стрічок.

Цілик же додала, що є "відчуття повного ігнору запитів від кіноспільноти і громадськості".

Конфлікт кіноспільноти та Держкіно

Понад 700 дієвців культури та 13 організацій підписали відкритий лист щодо недовіри до керівництва Держкіно. Його вже спрямували у Верховну Раду, Офіс президента та Кабінет Міністрів.

У листі, зокрема, йдеться, що голова Держкіно Марина Кудерчук своїми діями "руйнує систему державного регулювання галузі, дискредитує посаду державного службовця, завдає шкоди українському суспільству та іміджу України в світі", інституція працює без затвердженої стратегії, а орган, який ухвалює рішення про використання коштів, — Рада з підтримки кінематографії — продовжує діяльність незаконно.

Кіноспільнота вимагає:

 • переспрямувати бюджетні кошти на потреби Сил оборони (окрім визначених законодавством зобов'язань);
 • звільнити керівництво Держкіно;
 • провести прозорий конкурс на посаду очільника Держкіно і членів Ради з державної підтримки кінематографії;
 • розробити новий проєкт Стратегії розвитку кіно за участі громадськості.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок