Чилі через 50 років поновлює розслідування смерті нобелівського лауреата з літератури Пабло Неруди: у чому річ

Чилі через 50 років поновлює розслідування смерті нобелівського лауреата з літератури Пабло Неруди: у чому річ

Чилі через 50 років поновлює розслідування смерті нобелівського лауреата з літератури Пабло Неруди: у чому річ
Чилійський поет Пабло Неруда на кораблі, 13 червня 1966 року. Фото: Sam Falk/New York Times Co./Getty Images

Чилійський апеляційний суд в Сантьяго 20 лютого вирішив відновити розслідування смерті поета та політичного діяча Пабло Неруди, який помер 23 вересня 1973 року — невдовзі після військового перевороту та приходу до влади хунти Ауґусто Піночета.

Про це повідомляє Reuters.

До суду звернулася сім'я Неруди та комуністична партія Чилі, членом якої був Неруда. У суді зазначили, що розслідування його смерті не було "вичерпним" і ще потрібно "прояснити факти".

За офіційною версією Неруда помер від раку простати у перші тижні диктатури Піночета, який розправлявся зі своїми політичними конкурентами, зокрема з комуністами і соціалістами. Неруда, крім того, що був членом комуністичної партії, був близьким із соціалістом, президентом Чилі Сальвадором Альєде, якого і скинули з влади. Після військового перевороту здоров'я Неруди різко погіршилося, його госпіталізували до лікарні.

Проте у 2017 році група незалежних судмедекспертів поставила під сумнів офіційну версію смерті. Вони не допускали можливість, що до смерті причетні треті особи.

У 2023 році комісія міжнародних експертів провела власне розслідування смерті поета та спрямувала результати до апеляційного суду в Сантьяго. Комісія передала документи, що містили лабораторні звіти з Канади та Данії, а також висновки експертів, але їхні деталі не оприлюднюють.

Суд призначив перевірку почерку, аналіз тестів, проведених експертами з університетів Макмастера (Канада) та Копенгагена, а також перевірку файлів і заяв експертів.

Крім того, водій поета Мануель Арая заявляв, що Неруда отримав смертельну ін'єкцію від агентів Піночета, що проникли в клініку Санта-Марія, де він проходив лікування. Проте апеляційний суд не посилався на ці свідчення.

Пабло Неруда писав поезію в різних стилях: у нього виходили і сюрреалістичні вірші, історичні твори, політичні маніфести, а також вірші про кохання — однією з найвідоміших збірок є "20 віршів про кохання та одні пісня відчаю".

У 1971 році Неруда отримав Нобелівську премію з літератури "за поезію, яка з надприродною силою втілила у собі долю і мрії цілого континенту".

Автор: Олег Челяк

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок