Жителі острова Пасхи могли винайти власне письмо без зовнішнього впливу — дослідження

Жителі острова Пасхи могли винайти власне письмо без зовнішнього впливу — дослідження

Жителі острова Пасхи могли винайти власне письмо без зовнішнього впливу — дослідження
. Фото: Public domain, via Wikimedia Commons

Команда вчених з Італії та Німеччини проаналізувала кілька табличок, знайдених на острові Пасха, і виявила, що корінні жителі могли винайти власне письмо без жодних зовнішніх впливів.

Про це йдеться у виданні Ancient Origins.

Науковці дослідили 4 з 27 табличок ронго-ронгоРонго-ронго — деревʼяні дощечки з ієрогліфічними письменами жителів острова Пасхи., що зберігаються в Римі (Італія). Вони провели радіовуглецевий аналіз, і дані підтвердили доєвропейське походження писемності острова. Одна з табличок датується XV століттям (десь між 1493 і 1509 роками), тоді як інші три — XIX століттям.

Саме тому дослідники вважають це переконливим доказом того, що мешканці острова винайшли писемність задовго до того, як зустріли європейців.

винайшли писемність до європейців
Табличка з дослідження. Скриншот із дослідження, Scientific Reports

винайшли писемність до європейців
3D-модель таблички. Скриншот із дослідження, Scientific Reports

Також вдалося виявити, що ця табличка виготовлена з дерева, яке росте лише на південному сході Африки. За словами дослідників, це дерево зазвичай використовували для виготовлення корабельних щогл із часів Середньовіччя, тому її могло винести на берег після кораблетрощі.

Разом з тим вчені зазначають, що хоча сама табличка датується XV століттям, це не означає, що й сам напис зробили тоді ж. Оскільки деревини на острові було мало, то її часто використовували повторно у більш утилітарних цілях — саме ця табличка має насічки на боках, тобто її, ймовірно, колись використовували як котушку.

"Якщо винятковий вік Таблички D вказує на те, що місцеве населення Рапа-Нуї Інша назва острова Пасхимогло винайти писемність без впливу або участі зовнішніх агентів, то ронго-ронго може представляти один із небагатьох незалежних винаходів писемності в історії людства, додаючи шар складності до розповіді про культурний та історичний розвиток жителів Рапа-Нуї", пишуть вчені у статті в журналі Scientific Reports.

Знаки ронго-ронго — це різні зображення людських поз і частин тіла, тварин, рослин, знарядь праці, небесних тіл тощо. Вони можуть бути одним із небагатьох прикладів абсолютно незалежного винайдення писемності.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок