В Аргентині вчені відкрили найдавніші наскельні малюнки в Південній Америці

В Аргентині вчені відкрили найдавніші наскельні малюнки в Південній Америці

В Аргентині вчені відкрили найдавніші наскельні малюнки в Південній Америці
Наскельні малюнки в Патагонїі, Аргентина. Фото: ScienceAdvances

Аргентинські археологи виявили в печері Патагонії найдавніші наскельні малюнки в Південній Америці. Близько 8200 років тому люди почали малювати гребінчасті візерунки — ймовірно, так вони реагували на стрес.

Про це повідомляє The New York Times з посиланням на наукову статтю в Science Advances від 14 лютого.

Науковці Гваделупе Ромеро Віллануева, Марсела Сапульведа, Хосе-Каркамо Веда, Александр Черкінські, Марія Еуґенія де Поррас та Раміро Барберена дослідили печеру Куева Уенель 1. В ній вони знайшли найдавніший живопис в Південній Америці.

CH1 (наукова назва) розташовується на північному заході регіону Патагонія в Аргентині. Це найпівденніший край Америки та останній континентальний регіон, який заселили сучасні люди під час пізнього плейстоцену (до 11 700 років тому). Відрізняється ця екосистема від Анд, де клімат був вологішим і теплішим, чудовим збереженням палеоекологічних та археологічних артефактів.

У печері CH1, в якій є близько 900 малюнків, почали досліджувати гребінчасті зображення. Це паралельні вертикальні лінії, що розгалужуються від горизонтальної, схожі за виглядом на гребінці, чи горизонтальні лінії, що розгалужуються в боки від вертикальної. Спершу вчені припускали, що наскельному живопису в печері СН1 близько кількох тисяч років. Проте радіовуглецевий аналіз здивував вчених. Вони відкрили, що найстарішим малюнкам близько 8200 років, а найновішим — близько 5 тисяч років.

Це найдавніші малюнки, знайдені не тільки в Патагонії, а й у Південній Америці. "Ми отримали результати та були дуже здивовані. Нам довелося переосмислити деякі речі", — сказала в коментарі The New York Times Гвадалупе Ромеро Вільянуева, авторка дослідження та археологиня з аргентинського урядового агентства CONICET і Національного інституту антропології та латиноамериканської думки в Буенос-Айресі.

Перші ознаки появи життя в печері, згідно з дослідженням, датовані близько 18 тисяч років тому. Водночас поява перших людей відбулася приблизно 11 721–10 162 роки тому — про це свідчать кістки гуакано з порізами, вугілля з вогнищ, трави з підстилки. Вчені також вважають, що печера CH1 стала культурно важливою, одразу як там з'явилися люди.

Традиція живопису в печері тривала приблизно 3250 років — у середньому люди тоді жили 25 років, отже, знання про наскельні малюнки передавали приблизно протягом 130 поколінь, кажуть науковці. Печера є своєрідним місцем колективної пам'яті: традиція передавалася від покоління до покоління (зокрема, для малювання використовували той самий пігмент).

Вчені гадають, що поява малюнків може бути пов'язана зі зміною клімату, важкістю життя в північно-західній Патагонії, посушливістю та холодним кліматом. Тобто, імовірно, малюнки були реакцією людей на стрес. Також науковці припускають, що малюнки були важливим джерелом передання інформації, серед іншого — мали попередити людей про небезпеку.

Автор: Олег Челяк

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок