Забужко нагадала про війну в Україні, а кіномитці влаштували акцію протесту: що сталося в перший день "Берлінале"

Забужко нагадала про війну в Україні, а кіномитці влаштували акцію протесту: що сталося в перший день "Берлінале"

Забужко нагадала про війну в Україні, а кіномитці влаштували акцію протесту: що сталося в перший день "Берлінале"
. Фото: Monika Skolimowska/picture alliance через Getty Images

У Берліні почався один із найбільших кінофестивалів — "Берлінале-2024". Перший день нагадав про війну в Україні звуком повітряної тривоги з телефону Оксани Забужко. А на червоній доріжці відбулося кілька акцій протесту.

Суспільне Культура розповідає, що сталося на відкритті фестивалю.

Оксана Забужко на відкритті фестивалю

Фестиваль розпочався з пресконференції членів журі. Саме тоді в Оксани Забужко спрацював застосунок "Повітряна тривога" — сигнал пролунав якраз під час запитання, яке стосувалося того, як письменниця щодня живе у війні.

Забужко пояснила присутнім, що звук означає кінець повітряної атаки на Київ, що тривала з ранку.

Письменниця також висловила сподівання, що протягом 10-денного фестивалю їй вдасться "виховати" свого колегу по журі Альберта Серру, каталонського кінорежисера, який раніше висловлював своє захоплення Дональдом Трампом і Владіміром Путіним.

"Насправді він, як виявилось, зовсім не «фанат Путіна», як поспішили оголосити наші журналісти, а просто типовий розтелепистий європейський мітєц-лівак, який відразу після конференції в розпачі крикнув нам усім: «Це ж був жарт! Я був у журі Московського фестивалю, то що я мав говорити?!» — але на сцені не знав, як із того вив'язатись",розповіла у Facebook Забужко пізніше.

Вона додала, що напередодні увечері Серра розповів, що купив одну з її книг — "Найдовшу подорож".

Фільм-відкриття кінофестивалю

Кінофестиваль почався з показу фільму "Такі дрібниці" ірландсько-бельгійського виробництва з Кілліаном Мерфі ("Оппенгеймер") у головній ролі.

Фільм заснований на книзі ірландської письменниці Клер Кіган. Події відбуваються на Різдво 1985 року, коли відданий батько і торговець вугіллям Білл Ферлонг відкриває приголомшливі таємниці, які зберігає монастир у його містечку.

Драма розповідає про ірландські "пральні Магдалини" — притулки католицької церкви, де "молодих занепалих жінок" жорстоко примушували працювати в рабських умовах. Ці заклади існували з 1820-х до 1996 року.

Червона доріжка кінофестивалю й акції протесту

Після гострої критики на адресу команди "Берлінале", яка запросила політиків ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" на гала-вечірку відкриття, дирекція фестивалю вирішила не запрошувати п'ятьох раніше запрошених депутатів від цієї партії.

Кілька зірок на червоній доріжці підтримали це рішення: німецька актриса Фелін Рогган прийшла у намисті FCK AfD, а модель Папіс Лавдей — з великим плакатом із написом "Ні расизму, ні AfD".

оксана забужко на берлінале
Акція протесту на червоній доріжці. Фото: Andreas Rentz/Getty Images

Крім того, близько 50 представників кіноіндустрії пройшли червоною доріжкою, тримаючись за руки. Потім демонстранти увімкнули ліхтарики своїх телефонів і скандували "Захистимо демократію!", а на великому екрані палацу з'явилася та сама фраза. Музика на червоній доріжці була вимкнена, а учасники демонстрації носили значки з написом "Кіно об'єднує, ненависть роз'єднує".

З протестом на червону доріжку вийшла американська режисерка Еліза Гіттман. Вона закликала до припинення військової кампанії Ізраїлю в Секторі Гази, додавши до вбрання напис "Припиніть вогонь зараз".

В іншому місці на Потсдамській площі дві інші групи провели акції протесту: одна з них складалася з діячів мистецтва, які тримали плакати з написом "Фашистам ніде не місце", а інша була організована працівниками кіноіндустрії, які вимагали поліпшення умов праці.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок