Віденський фестиваль скасував виступ диригента з російським громадянством після критики Оксани Линів

Віденський фестиваль скасував виступ диригента з російським громадянством після критики Оксани Линів

Віденський фестиваль скасував виступ диригента з російським громадянством після критики Оксани Линів
Грецький диригент Теодор Курентзис, що має російське громадянство, Париж, 27 березня 2019 року. Фото: STEPHANE DE SAKUTIN/AFP via Getty Images

На Віденському фестивалі скасували концерт грецького диригента з російським громадянством Теодора Курентзиса після заяви української диригентки Оксани Линів.

Про це повідомляє The New York Times.

Віденський фестиваль — престижна музична подія, що збирає провідних виконавців класичної музики. Програма фестивалю, що триватиме з травня по червень, викликала незадоволення і дискусії.

Повномасштабна війна Росії проти України мала бути однією з фокусних тем фестивалю. Теодор Курентзис мав виступити із SWR — Симфонічним оркестром Південно-західного німецького радіо. Курентзис є головним диригентом цього оркестру.

Міло Рау, художній керівник фестивалю, сказав, що Курентзиса запросили виступити, бо Рау зацікавила ідея почати розмову про мистецтво під час війни. Грецький диригент мав зіграти на фестивалі "Воєнний реквієм" Бенджаміна Бріттена.

Українська диригентка Оксана Линів розкритикувала наявність у програмі фестивалю Курентзиса. На її думку, така участь є нечутливою та ігнорує страждання українців.

Линів також запросили виступити на фестивалі: вона має керувати Київським симфонічним оркестром та Національним хором України для виконання ораторії українського композитора Євгена Станковича "Кадиш-реквієм", написаної на згадку про вбивство нацистами євреїв у 1941 році під Києвом.

Після критики виступ Курентзиса скасували, Линів зазначила: "Ми раді, що Віденський фестиваль знайшов рішення, і ми дуже раді, що нарешті можемо виконати «Кадиш-реквієм "Бабин Яр"» у Відні".

Водночас програмна директорка SWR Анке Май заявила, що шкодує про рішення Віденського фестивалю скасувати концерт Курентзиса і SWR. Вона вважає, що Курентзис з оркестром "надсилає меседж, який не можна сприйняти неправильно", оскільки вибір "Воєнного реквієму" є "закликом до миру".

Курентзис у 2014 році отримав російський паспорт від президента Росії Владіміра Путіна. Він став відомим завдяки тому, що створив та керував російським колективом MusicAeterna, що базується в Новосибірську. Колектив мав спонсорські стосунки з банком VTB, проти якого санкції ввели країни ЄС, США, Україна, Велика Британія, Швейцарія, Канада, Австралія, Японія та Нова Зеландія. Також Курентзис здобув освіту в Росії. Він не коментував повномасштабне російське вторгнення.

Що відомо про Оксану Линів

Оксана Линів народилась у місті Броди Львівської області. Українська диригентка, засновниця та художня керівниця фестивалю LvivMozArt. Вона також заснувала та є художньою керівницею Молодого симфонічного оркестру України.

Оксана Линів Теодор Курентзис
Диригентка Оксана Линів. Oksana Lyniv / Facebook

У 2021 році стала першою за 145 років диригенткою Байройтського фестивалю. У жовтні 2021-го стала музичною директоркою найбільшого в Італії оперного театру в Болоньї — 260 років поспіль до її призначення цю посаду обіймали чоловіки.

У квітні 2022-го українські митці почали бойкотувати Линів. Платформа збереження та поширення традиційної культури "Ковчег Україна" заявила про розірвання співпраці з диригенткою. А все тому, що вона готувала прем'єру опери "Іоланти", створеної Чайковським, російською мовою. Після скандалу прем'єра відбулась, та все ж без української диригентки.

У 2023 році Оксана Линів отримала відзнаку Oper!Awards 2023 "за вагомий внесок".

Автор: Олег Челяк

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок