"Показуємо фільми, що будуть цікаві незалежно від гендерної ідентичності". Історія кінотеатру "Жовтень" і атаки на нього

"Показуємо фільми, що будуть цікаві незалежно від гендерної ідентичності". Історія кінотеатру "Жовтень" і атаки на нього

"Показуємо фільми, що будуть цікаві незалежно від гендерної ідентичності". Історія кінотеатру "Жовтень" і атаки на нього
Кінотеатр "Жовтень" . Колаж: Вікторія Желєзна / Суспільне Культура

Нещодавно невідомі розмалювали стіни київського кінотеатру "Жовтень" гомофобними написами. Це не перші атаки на культурний центр — раніше "Жовтень" отримував погрози через проведення першого українського квір-кінофестивалю Sunny Bunny, а також був підпалений двома чоловіками, які кинули димову шашку під час сеансу у 2014 році через нібито "негативне ставлення до фільмів ЛГБТКІА+".

На тлі цих історій Суспільне Культура розповідає про кінотеатр "Жовтень" як про важливий центр спільнототворення та осередок українського кіно, а також про його історію і позицію команди.

Історія кінотеатру "Жовтень"

Улюблений серед багатьох киян кінотеатр "Жовтень" має 93-річну історію. Він розпочав роботу в 1931 році під назвою "Дев'яте Держкіно" і в минулому був комунальним кінотеатром. Сучасний "Жовтень" розташований у своєму первинному приміщенні на Подолі, недалеко від метро "Контрактова площа".

За час існування кінотеатр жодного разу не змінював свого призначення. У роки німецької окупації його назва змінилася на "Глорію", а після повернення радянської влади в 1943 році кінотеатр отримав свою нинішню назву. "Октябрь", назва російською, так і не прижилася.

Кінотеатр "Жовтень", 1931 рік
Кінотеатр "Жовтень", 1931 рік. Фото: Архів кінотетару "Жовтень"

Особливістю репертуарної політики кінотеатру є увага до українського кіно. "Жовтень" продовжує поєднувати мейнстрим та артхаусне кіно з націленістю на європейське й українське. Кінотеатр приймає фестивалі, організовує просвітницькі заходи в галузі кіно і культури, працює з дитячою та молодіжною аудиторією, на його екранах мають змогу представляти свої роботи режисери-початківці.

З 2021 року кінотеатр "Жовтень" є дійсним членом Міжнародної мережі кінотеатрів "Європа Сінема": "«Жовтень» — єдиний кінотеатр в Україні, що синхронізує свою роботу з європейською кінотеатральною спільнотою і, починаючи з 2017 року, бере участь в міжнародному фестивалі «День арт-кіно Європи», що проходить під егідою Міжнародної конфедерації артхаусних кінотеатрів (CICAE) в партнерстві з асоціацією «Європа Сінема»" , — йдеться на сайті кінотеатру.

Інцидент із гомофобними написами на стінах "Жовтня"

11 лютого невідомі розписали гомофобними висловами фасад кінотеатру "Жовтень" та розфарбували сітілайти з афішею фільму Аркадія Непиталюка про ЛГБТКІА+ "Уроки толерантності".

Представники кінотеатру зазначили, що вандали розфарбували фасад і сітілайти через те, що в закладі демонструють кіно, в якому висміюється ставлення суспільства до теми ЛГБТКІА+.

"Поки наша нація бореться за свою свободу, за свободу волевиявлення, демократію, за повагу до особистого вибору — деякі наші співгромадяни досі підтримують російські наративи, адже це там переслідують і забороняють представників ЛГБТ-спільноти", — прокоментувала команда "Жовтня".

11 лютого невідомі розписали гомофобними висловами фасад кінотеатру "Жовтень" та розфарбували сітілайти з афішею фільму Аркадія Непиталюка про ЛГБТ "Уроки толерантності".
11 лютого невідомі розписали гомофобними висловами фасад кінотеатру "Жовтень" та розфарбували сітілайти з афішею фільму Аркадія Непиталюка про ЛГБТКІА+ "Уроки толерантності". Фото: кінотеатр "Жовтень"/Facebook

Це не вперше — погрози столичним кінотеатрам

У червні 2023 року кінотеатри "Жовтень" та KINO42 повідомили, що отримують погрози через проведення квір-кінофестивалю Sunny Bunny — у соціальних мережах почали поширювати заклики вчинити напад та навіть спалити кінотеатри через їхню програмну політику.

Тоді спільно з організаторами фестивалю Sunny Bunny кінотеатри спрямували звернення до Головного управління Національної поліції з проханням забезпечити громадський порядок на фестивальних локаціях та винайняли додаткову охорону.

Про те, як команда кінотеатру реагує на погрози й випадки пошкодження майна на ґрунті нетерпимості Суспільне Культура поспілкувалося з піар-менеджеркою "Жовтня" Альбіною Шнипко. Такі акти вандалізму обурюють і замовчувати такі випадки кінотеатр вважає неприпустимим, говорить вона.

"По-перше, це усвідомлення того, що дехто з членів нашого суспільства необізнаний із темою ЛГБТКІА+, а все невідоме може лякати і викликати протилежну реакцію, або навпаки – ці люди свідомо розпалюють ворожнечу. По-друге, це пошкодження будівлі кінотеатру та рекламних конструкцій, фінансові витрати на ремонт...", – коментує Шнипко.

Підпал кінотеатру "Жовтень" у 2014 році

Альбіна Шнипко згадує, як у 2014 році внаслідок зумисного підпалу під час показу "Літніх ночей" з програми Sunny Bunny, що демонструвались в межах фестивалю "Молодість", кияни ледь не втратили "Жовтень".

Тоді згорів дах, кілька кінозалів, суттєво постраждали також технічні приміщення кінотеатру і кінотехнологічне обладнання. Займання сталося через димову шашку, яку кинули під час сеансу, згодом МВС повідомило про затримання двох чоловіків, які, за словами радника голови МВС Антона Геращенка, своєю витівкою нібито хотіли продемонструвати негативне ставлення до фільмів про ЛГБТКІА+.

Підпал кінотеатру "Жовтень" у 2014 році
Підпал кінотеатру "Жовтень" у 2014 році. Фото: Укрінформ, Газета "День", А. Іскрицька

Лише завдяки тому, що тоді об’єдналися громадськість Києва, представники спільноти ЛГБТКІА+ та міська влада, кінотеатр вдалося відбудувати за рік, розповідає Шнипко.

Тому, коли в червні 2023 року команда отримала погрози про повторний підпал кінотеатру через проведення першого в Україні ЛГБТКІА+кінофестивалю Sunny Bunny, спільно з організаторами фестивалю і кінотеатром KINO42 оприлюднили в соціальних мережах Заяву щодо погроз зірвати фестиваль Sunny Bunny та звернулися за допомогою до поліції, яка оперативно відреагувала і забезпечила нам та відвідувачам фестивалю охорону.
Ми поважаємо свободу вибору наших глядачів, тому показуємо фільми, які були б цікаві та пізнавальні для усіх, незалежно від гендерної ідентичності. Сподіваємося, що з часом суспільство стане толерантнішим, а поки показуємо ігрові та документальні фільми, які допоможуть людям зрозуміти проблеми, з якими стикаються представники ЛГБТКІА+ спільноти.

Цінності "Жовтня"

Альбіна Шнипко говорить, що місія кінотеатру "Жовтень" — виховувати культуру кіноперегляду та особливу любов до кіно. Щоб глядачі мали змогу не тільки подивитися фільм, а й познайомитися з тими, хто його створили, дізнатися, як з ідеї народився сценарій та який шлях проходить кіно перед тим, як потрапити на екрани кінотеатрів. "Ми знайомимо з історією українського і світового кінематографу, влаштовуючи у «Жовтні» спеціальні покази за участю режисерів та творчих команд фільмів, проводимо воркшопи і майстер-класи, запрошуємо кінознавців і кінокритиків, читаємо лекції, проводимо тематичні виставки тощо", — пояснює піар-менеджерка.

За її словами, колектив кінотеатру складається з людей, яких об’єднує любов до кіно, і кожен докладає зусилля, щоб кінотеатр продовжував свою роботу попри все. "«Жовтень» лише тричі за 93-річну історію зупиняв роботу – це відновлення після підпалу 2014 року, під час пандемії Covid-19 у 2020 році та на початку повномасштабної війни у 2022 році".

Окрім того, для "Жовтня" важлива інклюзивність, говорить Шнипко. З 2017 року команда кінотеатру працює над тим, щоб створити доступний безбар’єрний культурний простір для усіх громадян:

"«Жовтень» починав із сеансів для батьків із малюками, проводив кінопокази для пенсіонерів, намагається стати доступнішим для людей з інвалідністю – це адаптовані кінопокази для людей з порушенням зору і слуху, безкоштовні квитки і спеціально відведені місця для людей з інвалідністю, які пересуваються на кріслах колісних, безкоштовні квитки для військових та ВПО, покази мовою оригіналу для носіїв та охочих вивчити іноземні мови".

Про кінотеатр Жовтень
Фото зі спеціального показу фільму "Уроки толерантності" у кінотеатрі "Жовтень". Фото: кінотеатр "Жовтень"/Facebook

Днями в "Жовтні" відбувся спеціальний показ фільму "Уроки толерантності".

На питання про те, як він пройшов, Альбіна Шнипко розповідає, що показ фільму пройшов у теплій дружній атмосфері:

"Тільки-но ми опублікували пости в соціальних мережах, містяни згуртувалися і вирішили підтримати кінотеатр, поширивши публікації, висловлювали своє ставлення до цього інциденту, і ми вкотре переконалися, що попри все у нас чудова, свідома, освічена й інтелігентна молодь, яка цінує і поважає вибір кожної людини.

У залі був аншлаг, і глядачі оваціями зустрічали режисера та дякували за отримані емоції. Ми вдячні нашим глядачам за підтримку і запрошуємо на ще один показ за участю режисера і команди фільму, який відбудеться 18 лютого о 16:00!"

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок