215 років з дня народження Чарльза Дарвіна: вчені відтворили повну особисту бібліотеку науковця

215 років з дня народження Чарльза Дарвіна: вчені відтворили повну особисту бібліотеку науковця

215 років з дня народження Чарльза Дарвіна: вчені відтворили повну особисту бібліотеку науковця
Фото: Darwin Online

12 лютого 2024 році виповнюється 215 років з дня народження науковця, що створив теорію еволюції, Чарльза Дарвіна. І цьогоріч вперше опублікували інформація про величезну особисту бібліотеку — 300-сторінковий каталог, де описано 7350 найменувань у 13 000 томів, включно із журналами, брошурами та оглядами.

Про це 11 лютого повідомляє The Guardian.

Над проєктом фахівці наукового проєкту The Complete Work of Charles Darwin Online працювали майже два десятиліття. Попередні списки того, що було в бібліотеці Дарвіна, охоплювали лише близько 15 %.

Джон ван Вайхе, академік Департаменту біологічних наук Національного університету Сінгапуру (NUS), який очолив цей проєкт, сказав, що бібліотека продемонструвала надзвичайну увагу Дарвіна до досліджень інших людей.

"Існує величезне море речей, які можуть бути американською чи німецькою новинною вирізкою про качку або інвазивних коників. Це була найцікавіша частина, не офіційні книги, а інші речі... всі вони об'єднуються разом, щоб створити теорії та публікації, які ми всі знаємо", — зауважив він.

Основним джерелом інформації був 426-сторінковий рукописний "Каталог бібліотеки Чарльза Дарвіна", складений у 1875 році. Дослідники також користувалися списками брошур, зошитами Дарвіна для читання, щоденниками Емми Дарвін і 30 томами листування науковця.

Навіть використовували аукціонні записи. Так вдалося дізнатися, що Дарвін мав копію статті 1826 року орнітолога Джона Джеймса Одюбона "Розповідь про звички канюка (Vultura aura), особливо з метою розвінчання загальноприйнятої думки про його надзвичайну силу нюху".

У 2019 році на аукціоні з'явився примірник роману Елізабет Гаскелл "Дружини і дочки" 1880 року. У примітці до нього зазначено: "Ця книга була великою улюбленицею Чарльза Дарвіна і останньою книгою, яку йому читали вголос".

каталог бібліотеки дарвіна
Як виглядав кабінет Чарльза Дарвіна. Фото: Darwin Online

каталог бібліотеки дарвіна
Карта із колекції Дарвіна. Фото: Darwin Online

каталог бібліотеки дарвіна
Ілюстрації з книг з бібліотеки Дарвіна. Фото: Darwin Online

Більша частина робіт написані англійською, а решта — німецькою, французькою, італійською, іспанською, нідерландською та данською мовами. Один з експонатів — німецьке періодичне видання, що містить першу відому фотографію бактерій.

Ван Вайхе сказав, що все це свідчить про те, що Дарвін був "не ізольованою фігурою, яка працювала наодинці, а експертом свого часу, який спирався на складну науку, дослідження та інші знання тисяч людей".

Проєкт охоплює віртуальну реконструкцію бібліотеки, куди дослідники оцифрували 9 300 найменувань. З них 5035 в Darwin Online, включно з 851 транскрибованим текстом, і 4500 є посиланнями на інтернет-копії публікацій.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок