Роки досліджень та поширення за кордоном: про що нова книжка з азійського мистецтва, яку презентували у Музеї Ханенків

Роки досліджень та поширення за кордоном: про що нова книжка з азійського мистецтва, яку презентували у Музеї Ханенків

Роки досліджень та поширення за кордоном: про що нова книжка з азійського мистецтва, яку презентували у Музеї Ханенків
Книжка "Мистецтво Азії та Ісламського світу". Фото: Юрій Стефаняк/Музей Ханенків

У Музеї Ханенків 8 лютого презентували книжку "Мистецтво Азії та ісламського світу" — це спільний проєкт зі сходознавчим видавництвом "Сафран". У книзі зібрали результати наукових досліджень понад 150 творів, що презентують азійське мистецтво. Видання охоплює чотири розділи колекції музею: мистецтво ісламського світу, Центральної та Південної Азії, Китаю та Японії.

Суспільне Культура розповідає, як відбувались дослідження та з якими проблемами зіткнулись під час створення книжки.

"Мистецтво Азії та ісламського світу" музей Ханенків
Зміст книжки. Фото: "Сафран"

Дослідження від 8 до 30 років

Старша наукова співробітниця музею, авторка та менеджерка проєкту Ольга Новікова у коментарі Суспільне Культура розповіла, що робота над самим виданням тривала з 2020 року, проте через певні проблеми, зокрема пандемію коронавірусу, реалізація проєкту зупинялася. Робота відновилася на початку 2023 року після отримання гранту від Goethe-Institut, і протягом року тривали вичитка тексту, редагування та створення макетів. Самі ж дослідження, які розміщені у книжці, автори проводили раніше: від 8 до більш ніж 30 років.

Наприклад, історикиня Антоніна Макаревич, яка працювала над розділом "Мистецтво ісламу", розповіла, що їй знадобилося 8 років для опису одного предмету, що увійшов до книжки. Під час дослідження це виявилося чашечкою "Хамам-таси".

"Надалі ми плануємо випускати й інші проєкти, які стосуються не лише азійського мистецтва. Проте важко сказати точно, коли відбудеться їхня реалізація, все залежить більшою мірою від грантів, які ми хочемо отримати. Проте мрії та плани в нас є", — поділилася Новікова.

"Мистецтво Азії та ісламського світу" музей Ханенків
"Мистецтво Азії та ісламського світу". Фото: "Сафран"

До книжки потрапили описи та оновлені атрибуції предметів, про які найчастіше запитували відвідувачі музею, а також найбільш досліджені предмети.

Унікальність книжки

Заступниця гендиректорки з освіти та комунікацій, експертка з мистецтва ісламу Ганна Рудик, яка була науковою редакторкою книжки, розповіла, що українська культура має європоцентричний характер, через що знання про інші частини світу можуть бути неповними та неточними.

Новікова також зазначила, що загалом азійська колекція музею складається з приблизно двох тисяч пам’яток, а те, що у книжці буде представлено 150 об’єктів, на її думку, допоможе показати багатогранність азійського мистецтва.

"Мистецтво Азії та ісламського світу" Музей Ханенків
"Мистецтво Азії та ісламського світу". Фото: "Сафран"

Історик-тюрколог та дослідник Османської імперії Олександр Галенко, який працював над розділом "Мистецтво ісламу", описував для книжки, зокрема аркуш (частина великого манускрипту) із перекладом арабською мовою твору римського лікаря Діоскорида про лікувальні речовини.

Дослідник буддійського мистецтва Євген Осауленко для розділу "Мистецтво індуїзму та буддизму" звернув увагу на металеву скульптуру Манджушрі, якого вважають покровителем раціонального та містичного знання, а також науки й культури.

Над цим же розділом працювала старша наукова співробітниця Музею Ханенків Юлія Філь. Вона описувала скульптуру Вішну XIII–XIV століття та один із шести дерев'яних горельєфів, які зберігаються у колекції музею. До того ж горельєф досліджувала спільно з Осауленком. Філь наголосила, що в Україні не існує повноцінної великої колекції мистецтва індуїзму, тому невелике зібрання у музеї є особливо важливим.

"Мистецтво Азії та ісламського світу" музей Ханенків
"Мистецтво Азії та ісламського світу". Фото: "Сафран"

Провідна наукова співробітниця, експертка з китайського живопису в музеї Марта Логвин працювала над текстами до розділу "Мистецтво Китаю". У книзі, зокрема, буде представлена картина "Сон учителя", за віруванням, її основна функція — оберіг, але також вона має гротескний вимір та спонукає до роздумів про повагу та знання.

Поширення книжок у закордонних музеях

Засновниця та очільниця видавництва "Сафран" Світлана Призинчук розповіла, що вже є список закордонних інституцій, куди планують передати примірники книжки, серед них Лувр та Британський музей.

Нова книжка з азійського мистецтва у Музеї Ханенків "Мистецтво Азії та Ісламського світу"
Юлія Ваганова та Світлана Призинчук на презентації книжки у музеї Ханенків, 8 лютого 2024 року. Фото: Юрій Стефаняк/Музей Ханенків

В. о. гендиректорки музею Юлія Ваганова додала, що книжки передадуть ще й посольствам, які працюють в Україні.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок