Громадськість звернулася до суду, щоб зобов'язати забудовника відновити пам'ятку архітектури на Рейтарській

Громадськість звернулася до суду, щоб зобов'язати забудовника відновити пам'ятку архітектури на Рейтарській

Громадськість звернулася до суду, щоб зобов'язати забудовника відновити пам'ятку архітектури на Рейтарській
Фото: ГО "Музей сучасного мистецтва"

ГО "Музей сучасного мистецтва" ("МСМ") подав заяву до суду проти знищення культурної спадщини та з вимогою зобов'язати ТОВ "Рейтарське" відновити будинок Київського повітового земства на вулиці Рейтарська, 37.

Про це Суспільне Культура повідомила пресслужба ГО.

Позов підписали 14 людей: вони посилаються на Загальну декларацію прав людини та Рамкову конвенцію Ради Європи про значення культурної спадщини для суспільства.

Цим позовом вони захищають право на "культурну спадщину та збереження національної і культурної самобутності" та вимагають заборонити проводити роботи на об’єкті, які передбачають пошкодження, руйнування чи знищення будівлі. Натомість забудовник — компанія "НЕСТ", що є засновником ТОВ "Рейтарське" — має відновити пошкоджені частини.

У ГО зазначають, що цей позов є першим випадком в історії судової практики України, коли громадяни "як носії української національної пам'яті" звертаються до суду, захищаючи право на культурну спадщину та право на збереження своєї національної і культурної самобутності.

Зазвичай до суду звертаються спадкоємці або прокуратура в інтересах держави. Нині ж позивачами є люди, які не мають жодного стосунку до будівлі.

"Захищати свій простір, своє право на власну історію, культуру та пам’ять ми можемо тільки об’єднуючись і звертаючись до базових прав людини, закріплених в засадничих документах європейської цивілізації", — зазначили співзасновниці ГО "МСМ" Ольга Балашова та Юлія Гнат.

Позов розглядатимуть у Шевченківському районному суді Києва. Про дату та час першого слухання повідомлять окремо.

Що відомо про ситуацію довкола будинку на Рейтарській

Будівля на вулиці Рейтарська, 37, має 130-річну історію. Це був будинок Київської повітової земської управи, де жив громадський діяч і письменник Микола Шаповал. У радянські часи там був розташований гідромеліоративний інститут.

У травні 2023 року компанія-забудовник "Нест" почала зносити будівлю. У департаменті культурної спадщини КМДА запевнили, що цей проєкт вони не погоджували. Тоді поліція відкрила кримінальне провадження — і демонтаж вдалося зупинити. Але роботи пробували поновити ще кілька разів, востаннє — у вересні.

Активісти зазначають, що компанія "Нест" планує звести замість пам'ятки бізнес-центр. Для цього хочуть знести фасадну будівлю і дворовий флігель, залишивши тільки одну стіну.

Водночас забудовник запевняє, що хоче "повернути первозданний вигляд" будівлі й "зміцнити її сучасними конструктивними рішеннями". Щобільше, представники компанії заявляють, що мають усі необхідні дозволи від МКІП та департаменту охорони культурної спадщини КМДА. Також у компанії "Нест" наголошують, що проєктом передбачена лише реставрація фасадної будівлі на Рейтарській, 37А, демонтаж стін не передбачений.

Щоб зупинити проведення будівельних робіт на об'єкті, громадські активісти подали колективне звернення до Офісу генерального прокурора.

Наприкінці вересня Мінкульт визнав усі частини садиби на Рейтарській, 37, у Києві пам'яткою місцевого значення. Відповідні зміни внесли до Держреєстру нерухомих пам'яток.

У січні 2024 року до суду звернулося ТОВ "Рейтарське". Вони просили скасувати наказ про присвоєння охоронного статусу будівлі та прибрати відомості про неї з Держреєстру. Йшлося саме про флігель за адресою Рейтарська, 37А.

Однак Київський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позовних вимог і підтвердив законність внесення будівлі до реєстру нерухомих пам'яток.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок