Ветеран Олександр Терен запускає інклюзивне тревел-шоу: разом із гостями перевірятиме доступність українських міст

Ветеран Олександр Терен запускає інклюзивне тревел-шоу: разом із гостями перевірятиме доступність українських міст

Ветеран Олександр Терен запускає інклюзивне тревел-шоу: разом із гостями перевірятиме доступність українських міст
Олександр "Терен" Будько. Фото: YouTube/ТЕРЕН

Український ветеран Олександр "Терен" Будько, який через війну втратив обидві ноги, запускає тревел-шоу "Відвал ніг, або All інклюзив" про доступність у подорожах Україною. Відео виходитимуть на його YouTube-каналі уже цього місяця.

Анонс ветеран опублікував на своєму YouTube-каналі.

У шоу він намагатиметься подорожувати та показати досвід людини з інвалідністю й наскільки адаптована під це інфраструктура та суспільство. Ветеран разом із гостями, сидячи у візках, відвідають найвідоміші туристичні маршрути, пам'ятки, музеї.

У проєкті візьмуть участь телеведуча Маша Єфросиніна, стендап-комік Василь Байдак, співак Володимир Дантес та співачка Саша Заріцька. Також разом з Олександром подорожуватиме блогер "Однією Правою", який має інвалідність.

В Instagram Олександр зазначив, що перший епізод шоу вийде 13 лютого — він буде про Вінницю, а зірковим гостем стане Василь Байдак. Наступні відео будуть виходити що два тижні.

До повномасштабної війни Олександр Будько працював баристою. У 2022 році він вступив до лав добровольчого батальйону "Карпатська Січ". Під час боїв у Харківській області на Ізюмському напрямку отримав важке поранення, втратив обидві ноги. Опісля він пройшов реабілітацію в США та почав ходити з протезами.

Олександр став долучатися до громадських ініціатив реінтеграції травмованих бійців. Ветеран вдруге навчився ходити, бігати на спортивних протезах та водити машину, розповів в інтерв'ю для Суспільне. У вересні 2023-го він став призером на "Іграх нескорених", отримав бронзову медаль за заплив вільним стилем на дистанції 50 метрів.

Також разом із балетною трупою United Ukrainian Ballet Олександр Терен взяв участь у хореографічній постанові на сцені Каліфорнії.

Восени Будько презентував свою першу книгу "Історія Впертого Чоловіка". У книжці йдеться про період життя Терена із 24 лютого по 24 серпня 2022 року.

Чому шоу ветерана актуальне

Кількість людей з інвалідністю внаслідок російської війни проти України зростає. За попередніми оцінками аналітиків протезної компанії Ottobock, станом на серпень 2023 року близько 20–50 тисяч людей отримали ампутацію під час повномасштабної війни. Хоча точну кількість важко порахувати, враховуючи інтенсивність бойових дій, а також те, що аналітики німецької компанії, яка виробляє протези, користувалися неофіційними даними.

Український ветеранський фонд спільно із соціологічною групою "Рейтинг" провів дослідження у вересні-жовтні 2023-го, зокрема про те, з якими проблемами стикаються ветерани у цивільному житті. Згідно з онлайн-опитуванням ветеранів, яке провів фонд, вони постають перед такими труднощами:

  • проблеми з фізичним здоров’ям та труднощі з отриманням медичної допомоги — 55,2 %;
  • психоемоційна нестабільність — 53,8 %;
  • відсутність інклюзивного простору та адаптованого робочого місця для осіб з інвалідністю — 53,2 %;
  • нерозуміння суспільства — 46,6 %;
  • проблеми з оформленням соціальних пільг — 44,5 %;
  • відсутність роботи — 42,5 %.

Культурні інституції та інклюзивність

У 2021 році Музей Пінзеля у Львові відкрився після реставрації та став пристосованим для маломобільних людей, людей з порушеннями слуху, зору, людей з аутизмом і літніх людей. У музеї доступні тактильні зменшені репліки наявних скульптур, підписи шрифтом Брайля, безбар'єрний вхід тощо. Зміни втілили у межах ініціативи першої леді "Без бар'єрів".

Про інклюзивність та як зробити музеї доступними для ветеранів, розповідала Суспільне Культура директорка Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків Юлія Ваганова. Вона зазначила, що інклюзивність і доступність є необхідною в теперішніх реаліях війни, а також звернула увагу, що спроєктувати безбар'єрність в історичній будівлі — непросте завдання. Крім того, доступність це глобальна зміна, яка має бути проведена на державному та міському рівнях.

Також у музеї вважають необхідними публічні дискусії про доступність інституцій. Так, за підтримки ЮНЕСКО та Спілки архітекторів проводили воркшоп щодо архітектури доступності. За його результатами музей готує рекомендації до інституцій.

Автор: Олег Челяк

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок