Лауреатка Нобелівської премії миру Наргес Мохаммаді закликала ООН визнати гендерний апартеїд злочином

Лауреатка Нобелівської премії миру Наргес Мохаммаді закликала ООН визнати гендерний апартеїд злочином

Лауреатка Нобелівської премії миру Наргес Мохаммаді закликала ООН визнати гендерний апартеїд злочином
. Фото: AP Photo/Vahid Salemi

Іранська правозахисниця, лауреатка Нобелівської премії миру 2023 року Наргес Мохаммаді закликала ООН визнати гендерний апартеїд злочином проти людяності.

Її відкритий лист опублікували на офіційному сайті Нобелівської премії.

Мохаммаді зараз ув'язнена в Ірані, де відбуває кілька вироків, зокрема за "поширення пропаганди", загальним терміном понад 12 років. Лист вона написала у тегеранській в'язниці "Евін".

У зверненні правозахисниця зазначає, що жінки в Ірані стикаються з різними формами дискримінації за гендерною ознакою протягом десятиліть: "У суспільстві, де половина населення позбавлена своїх природних прав, дискусії про досягнення демократії, прав людини, свободи і рівності здаються безглуздими".

Вона додає, що у таких країнах, як Іран та Афганістан, уряди ісламських республік і таліби використовують підкорення жінок як засіб для просування репресивних планів, здійснення контролю та придушення всього суспільства. Вони використовують релігію як прикриття для деспотизму й авторитарного правління.

Гендерна, економічна та соціальна дискримінація людей за ознакою статі або гендеру, що здійснюється безпосередньо фізичними або юридичними методами з метою зведення людини до нижчого становища, називається гендерним апартеїдом. Ця форма апартеїду не лише призводить до соціальної та економічної недієздатності, але й завдає фізичної та смертельної шкоди.

Вона закликала міжнародну спільноту вжити заходів. У листі Мохаммаді навела 19 іранських законів, які підтверджують порушення прав і свобод жінок у країні.

Зокрема, щоб отримати паспорт та виїхати за кордон, потрібен дозвіл опікуна — батька або чоловіка.

Жінкам в Ірані відмовляють навчатися на певних університетських спеціальностях, таких як аерокосмічна інженерія. А свідчення та розповіді чоловіка в іранських судах прирівнюють до свідчень двох жінок.

В Ірані чоловікам дозволено мати одночасно до чотирьох дружин. Тим часом покаранням для заміжньої жінки, яка має стосунки з іншим чоловіком, є страта.

Неносіння хіджабу в Ірані тягне за собою до 74 ударів батогом для жінок. Для прикладу Мохаммаді зазначає, що згідно з офіційною статистикою у 2023 році було порушено понад дві тисячі судових справ — і це лише ті, що стосуються виявлення жінок без хіджабу, з яких 825 завершилися обвинувальними вироками.

"Неспроможність і нехтування криміналізацією цих дій дозволяє злочинцям залишатися безкарними, а жертвам — без жодної компенсації. Це означає потенційне продовження гноблення та дискримінації десятків мільйонів іранських та афганських жінок і не тільки", — зазначає правозахисниця.

Повний текст листа можна прочитати тут.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок