Музична революція чи армагедон: український лейбл ENKO та артисти відреагували на видалення їхніх пісень із ТіkТоk

Музична революція чи армагедон: український лейбл ENKO та артисти відреагували на видалення їхніх пісень із ТіkТоk

Ексклюзивно
Музична революція чи армагедон: український лейбл ENKO та артисти відреагували на видалення їхніх пісень із ТіkТоk
. Колаж Суспільне Культура

Нещодавно пісні українських артистів, що виходили на лейблі ENKO, було видалено з TikTok. ENKO є партнером найбільшого холдингу лейблів звукозапису Universal Music Group, які мали перепідписати контракт із компанією ByteDance, яка володіє TikTok, а проте не дійшли згоди у перемовинах.

Тож відтепер пісні Тейлор Свіфт, Kendrick Lamar, Drake, Біллі Айліш, Аріани Гранде, Гаррі Стайлза, The Weeknd, The Beatles, The Rolling Stones, а також й українських артистів Alyona Alyona, Jerry Heil, YAKTAK, NAHABA, ANKA та інших не доступні на платформі.

Видання The Rolling Stone у своєму заголовку із провокацією натякає, що через це рішення може статися "музичний армагедон".

Суспільне Культура запитало український лейбл та артистів про те, як вони ставляться до такого рішення UMG.

Рішення Universal Music Group пов'язане із захистом прав артистів, а також справедливою компенсацією за використання пісень.

Катерина Дмитренко, СЕО лейблу ENKO, пояснює, що UMG ухвалив рішення не підписувати договір на чинних та несправедливих для артистів умовах. Це занижені ставки виплат артистам та авторам (нині це близько 1 %), бездіяльність платформи щодо контенту, створеного штучним інтелектом, а також проблема піратства, яку платформа не хоче розв'язувати.

"Важливо розуміти, що політика демпінгу, створена TikTok, пошириться і на їхню майбутню стримінгову платформу, а це у майбутньому може призвести до нової ери піратства та проблем в індустрії", — коментує вона.

Учасник національного відбору на "Євробачення" 202 року YAKTAK став популярним зокрема й завдяки платформі TikTok, де його пісні стали вірусними. Але він не бачить проблем у тому, що відтепер пісень не буде в цій соцмережі.

"За останні дні я взагалі не встиг зрозуміти, що сталося, адже готувався до національного відбору. Сталося те, що сталося", — говорить артист.

"UMG топить за своїх людей, з якими співпрацює. І це дуже важливо. Тому що TikTok намагається запропонувати нам умови, де він забирає все, залишаючи артистам лише кілька відсотків...", — говорить Alyona Alyona, чиї пісні також відтепер відсутні на платформі.

"Мені здається, буде якась революція", — додає артистка.

Її підтримує і колега по дуету Jerry Heil. Вона вважає, що артисти мають взяти приклад із голлівудських сценаристів та влаштувати страйки на захист своїх прав.

"У будь-якому разі революція станеться. Адже все дешевшає, і зараз з'явився штучний інтелект, який скоро писатиме музику не гірше, ніж та, яку створює людина. Але поки у нас є можливість (захищати свої права), будь ласка, давайте", — говорить Jerry Heil.

Катерина Дмитренко зауважує, що український лейбл "активно працює над додатковою підтримкою релізів артистів", а також вивчає всі можливості, які б розвивали їхніх артистів. Але також наголошує, що відсутність діалогу між музичним дистриб'ютором та TikTok позначиться не лише на музикантах, але й на самій соцмережі.

"Звичайно, це рішення вплине як на артистів, так і безпосередньо на платформу. У компаній є ще 30 днів до повного видалення каталогів, щоб прийти до спільного рішення", — говорить вона.

У TikTok наголошують, що змогли домовитися з іншими компаніями, та через "жадібність" UMG цього не змогти досягти.

За останні роки TikTok став потужним майданчиком для розвитку співаків-початківців, але музичні компанії наполягають на тому, що коли справа стосується бізнесу, умови мають бути чесними для самих артистів.

Про вплив на музичну індустрію рішення UMG пишуть іноземні медіа, зауважуючи й те, що рішення позначиться й на блогерах, які використовують музику як тло для власних коментарів, і фактично досі заробляли на цьому гроші. Аналітики кажуть, що допоки не виникне згоди між компаніями, ліцензійну музику тимчасово можуть замінити змінені версії композицій. А проте, як пише видання Wired, і змінені версії також скоро можуть зникнути.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок