Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі

Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі

Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі
Виставка "Навіть якщо", фестиваль "Конструкція", Дніпро. Надано Культура Медіальна

Міжнародний фестиваль аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі існує вже десять років. Фестиваль виник як реакція на соціальні та політичні зміни, а також із бажання лишатися у власному місті, створювати сучасну культуру й промотувати її в локальній спільноті.

У 2023-му він відбувся у зміненому форматі та мав триденну програму (10–12 листопада 2023 року), що охоплювала лекції і дискусії, музичні перформанси, кінопокази та виставковий проєкт, присвячені досвіду українських низових ініціатив.

У цьому тексті Аміна Ахмед розповідає про повернення фестивалю та особливості роботи близько до лінії фронту.

Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі
Фестиваль "Конструкція", Дніпро. Надано Культура Медіальна

Про "Конструкцію" до й під час повномасштабної війни

Традиційно, з моменту заснування у 2014 році, "Конструкція" відбувалася щорічно, але через повномасштабне вторгнення у 2022 році команда фестивалю відмовилася від проведення події. Неможливість гарантувати безпеку відвідувачам, непередбачувана ситуація з електропостачанням, а також виклики, з якими стикнулося місто у зв'язку з великою кількістю вимушених переселенців, і необхідність відповідної реакції — серед причин вимушеної паузи.

"Конструкцію" створила громадська організація "Культура Медіальна", що у своїй місії зосереджена на культурному та міському розвитку Дніпра. Ця команда також є резидентами і співзасновниками Центру сучасної культури у Дніпрі (Dnipro Center for Contemporary Culture / DCCC) — інституції, що з 2019 року створює проєкти у сфері сучасного мистецтва, медіа, урбаністики, музики та неформальної освіти.

У 2022 році команду "Культури Медіальної" та DCCC цілком поглинув проєкт "Соціальний хаб", покликаний інтегрувати вимушено переміщених осіб у контекст міста, допомагати армії та волонтерам.

До своєї звичної діяльності "Культура Медіальна" повернулася в червні 2023 року — тоді ж відбулися відкриття виставки "Хай довга. Дорога. Веде. До. Сходів у. Небі" та своєрідна передмова до "Конструкції VIII" — резиденція для українських і німецьких артистів у Дніпрі та Дрездені.

"Конструкція VIII"

Попри реалізовану програму резиденцій для артистів, ще влітку організатори не були впевнені щодо того, чи відбудеться "Конструкція" цьогоріч у Дніпрі. Усі події, об'єднані темою "Український хардкор: вивчаючи досвід низових ініціатив", у різноманітні способи знайомили, презентували, оприявнювали ефективність незалежних організацій та ініціатив — починаючи від музичних формацій й закінчуючи волонтерськими групами, які займаються відбудовою України зараз.

Організатори заначають: тема апелює до значення слова "хардкор", що ми звикли асоціювати з андерграундними музичн*ими стилями, але яке бере свій початок саме у будівництві. Словник англійської мови Merriam-Webster подає слово "хардкор" у найдавнішому використанні (з 1841 року) у значенні "цеглини, сміття, клінкер, уламки або інший твердий матеріал у шматках, що використовується як дно (фундамент будівлі)". Іншими словами, це основа, зібрана з найрізноманітніших деталей та матеріалів; фундамент, на якому все тримається.

"Радикальна реконструкція: переукорінення українського спільного"

Співзвучно до вищезгаданого визначення, за схожим принципом сприймається і дискусійна програма "Конструкції VIII". Вона мала на меті закласти підвалини до ширшого розуміння відбудови — не тільки як фізичної реконструкції зруйнованого, а й можливості побудувати нові зв'язки та траєкторії розвитку країни. Такі, де відповідальність і горизонт можливостей належать не лише державі як інституту політичної системи, але і громадянському суспільству, здатному нести та творити зміни в системі.

Катерина Русецька, співзасновниця "Культури Медіальної" та співкураторка "Конструкції", наголошує на зв'язку між фізичною відбудовою та відновленням культурного потенціалу:

"Ми побачили на прикладі багатьох ініціатив, організацій, інституцій, як вони моментально включились у різноманітні процеси допомоги населенню, що постраждало від війни та початку повномасштабного вторгнення. Це участь у гуманітарній допомозі, психологічна підтримка, допомога в адаптації до нових місць проживання, включення в локальні спільноти та долучення до фізичної відбудови. Зрозуміло, що в умовах війни, яка триває, не завжди є можливість уже зараз використовувати цей комплексний підхід".

Русецька говорить, що фізична відбудова — це базова потреба мати дах над головою, вікна, тепло, можливості приготувати їжу і просто поспати. За її словами, саме ці потреби слід задовольняти першими.

"Але на прикладі деокупованих чи постраждалих від обстрілів і руйнації районів, у яких є змога перейти на новий рівень відновлення життя, ми вже бачимо, що комплексний підхід працює і що з огляду на довготривалу перспективу відбудови ми вже зараз повинні говорити, нав'язувати, наполягати на комплексному підході до відбудови на всіх рівнях, від локального до національного", — говорить Русецька.

Дослідник архітектури Міхал Муравськи, додає, що всебічний підхід до відбудови є дуже важливим, тому що вона не може бути зведена лише до архітектурної чи економічної реконструкції.

"Війна руйнує — і загарбник націлений на все: психіку, соціальну структуру, довкілля, культуру. Україна чинить опір на всіх цих фронтах; і відбудова, яку також можна розглядати як форму опору, а особливо з огляду на те, що вона відбувається вже під час війни — також має відбуватися на всіх цих фронтах. Чим більш інтегрованим, всеосяжним, «холістичним» є підхід до відбудови, тим більшим є її потенціал для спротиву, а також для трансформації суспільства", — говорить він.

Дослідник наголошує, що важко сформувати комплексний підхід до відбудови не лише в умовах війни, але й в умовах капіталістичної економіки "мирного часу", який розділяє все на дрібні мікроспецифіки, віддає забагато влади приватним чи корпоративним інтересам та вороже ставиться до самої ідеї "колективного" або "спільного".

Муравськи пояснює: "Я повністю згоден, що відбудова має бути всеосяжним (і складним) процесом. Але це також має бути колективний процес, вкорінений у прагненні відбудувати українську спільність і українську спільність у світі."

Говорячи про відбудову, він живає слово "радикальний" та пояснює, що має на увазі щось, що "вкорінене" (латинською radix означає корінь) у глибинній тканині суспільства, культури, спадщини чи довкілля. Укорінене в ядрі — core чи радше hard core — потужному, стійкому серці України".

Відповідаючи на питання про глобальну перспективу відбудови, Муравськи зауважує: "Звичайно, Україна не існує ізольовано, вона невіддільно пов'язана зі світом. Буде цікаво подивитися, як у довгостроковій перспективі Україна долучиться до глобальних осередків, що виходять за межі Європи і тягнуться до інших місць у Східній Європі, на Кавказі, в Південній і Центральній Азії, на Близькому Сході, в Західній Африці та інших місцях; а також з місцями, які так чи інакше зазнали російської агресії, експлуатації та руйнування, і які чинять опір, як, наприклад, Сирія, Малі, Узбекистан чи Монголія".

За його словами, існує багато можливостей для виникнення української солідарності з Глобальним Півднем, щоб протистояти фальшивій солідарності, яку Росія намагається вдавати.

Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі
Надано Культура Медіальна

Феномен спільнот

Як на екрані, так і поза ним, головним фокусом кінопрограми стали спільноти. Стрічки демонстрували сюжети того, як обставини або спільні ідеї об'єднували різні групи людей для досягнення однієї мети. Серед них, зокрема, була презентована кінодобірка від кінофестивалю Docudays UA, присвячена зв'язкам між активістами громадського сектору та документалістами, які прагнуть досягти змін у суспільстві. Важливо зауважити, що левова частина фільмів, показаних на фестивалі, належить учасникам формації #BABYLON’13 — незалежному об'єднанню кінематографістів, що розпочало свою діяльність коротким відео Prologue, записаним на Михайлівській площі 30 листопада 2013 року.

Музична програма, що є невіддільною частиною "Конструкції", цього разу формувалась із виступів сучасних артистів та артисток. Серед них були й локальні формації: одеська (Chillera, Polje), центральноукраїнська (Pep Gaffe), тернопільська (Motoblok). Чи не найчисленнішими за кількістю відвідувачів стали лекція Влада Яковлєва про музичний андерграунд 90-х і концерт Ігоря Цимбровського, представника львівського андерграунду зазначеного періоду.

Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі
Фестиваль "Конструкція", Дніпро. Надано Культура Медіальна

Іншою важливою в контексті оприявнення діяльності спільнот стала дискусія про сучасні українські нішеві лейбли: у ній взяли участь Liky Pid Nohamy (Віктор Константінов), Pincet (Ярослав Качмарський), Pep Gaffe (Даниїл Головко) та Dnipropop (Євген Гончаров). Утім, такий часовий розрив — від 1990-х до сьогодення — викликає враження чи то втраченої пам'яті про те, що відбувалося на альтернативній сцені у 2000-х, чи то тимчасового згасання.

"Сплеск активності музичних спільнот кінця 2010-х — початку 2020-х традиційно пов'язують із консолідацією постмайданного українського суспільства. Це, звичайно, має сенс, як і консолідація після 2022-го. Проте гадаю, неправомірно пропускати період «застою» 2000-х та ранніх 2010-х, адже зі власного досвіду та ретроспективно, з архівних свідчень, можу згадати кілька мікроспільнот (SKP Records, одеська «Система», київська нойз-тусовка), які започаткувалися в ті часи й на сьогодні є тими самими «ядрами», навколо яких формуються нові зв'язки. Але настрій тих часів був радикально іншим: багато хто нарікав на ізольованість, нерозуміння, неможливість знайти однодумців. Я це (дещо спекулятивно) пов'язую із «самотнім» інтернетом до веб 2.0 та приватною інформаційною (включно з меломанською) перенасиченістю. Водночас це був період суспільної атомізації, що її легко можна було використати для політичного закручування гайок і впровадження колоніальних наративів, тож сьогоднішні пошуки спільної мови й падіння міжспільнотних стін, навіть у суто нішевих питаннях, свідчать про загальне суспільне оздоровлення, і я тішуся, що такі події, як «Конструкція», фіксують цей досвід тут і зараз", — каже Олена Погонченкова, співкураторка музичної програми.

Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі
Фестиваль "Конструкція", Дніпро. Надано Культура Медіальна

"Навіть якщо"

Особливо актуальною та, напевно, дещо болісною стала тема виставкового проєкту "Навіть якщо", що зібрав роботи 11 художників, художниць і мистецьких колективів, об'єднаних роздвоєним практичним (військовим чи волонтерським) і творчим (художнім) досвідом. Серед учасників були: Діана Дерій, Євген Коршунов, Ігор Окунєв, Петро Ряска, Каріна Синиця, Тамара Турлюн та Андрій Лящук, Тереза Яковина, Ор'ян Амундсен, Beauty Studio, fantastic little splash, Freefilmers.

Переглядаючи виставку та відвідуючи фестиваль, питання "Чи на часі культура?" не ставиш, оскільки власне того, що події відбуваються, а відвідувачі присутні, достатньо для схвальної відповіді.

Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі
Виставка "Навіть якщо", фестиваль "Конструкція", Дніпро. Надано Культура Медіальна

Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі
Виставка "Навіть якщо", фестиваль "Конструкція", Дніпро. Надано Культура Медіальна

Експлікаційний текст до виставки починається словами: "Поки триває війна, все, що ми робимо — недостатньо". Це речення відлунює, поки ти розглядаєш експозицію, а потім ще довго після. Глядачі залишаються із дихотомічним відчуттям порожнечі від того, що "вся наша робота — лише півміра, її завжди буде мало" та одночасним наповненням від відчуття спільності й співпроживання колективного досвіду, хоч і неосяжно трагічного.

"Я відчуваю фундаментальну суперечність між тим, як я бачу художника як продуктивного члена суспільства, і тим, як суспільство має реагувати на кризу. Ця суперечність полягає в тому, що, на мою думку, художники найбільш ефективні тоді, коли відкривають для суспільства нові межі самосприйняття, своєї культури тощо. Але зазвичай художники роблять це через дуже індивідуалістичну роботу. У деяких випадках цей індивідуалізм може бути майже антисоціальним. Та коли в країну приходить війна, кожен покликаний інтегрувати свою позицію в суспільство, оскільки суспільство стає оборонною одиницею, і художник не є винятком", — розповів про ідею виставки співкуратор Клеменс Пул.

Він зауважив, що додав у виставку есей композитора та військового Тімура Джафарова (John Object), який після початку повномасштабної війни одразу долучився до Територіальної оборони, а потім вступив до лав ЗСУ. Цього літа Тімур випустив фортепіанний альбом, де є два треки, які він записав з місця дислокації.

Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі
Виставка "Навіть якщо", фестиваль "Конструкція", Дніпро. Надано Культура Медіальна

"На мою думку, це чітко виражає ідею про те, що художник перестає бути художником, коли стає на захист суспільства, проходить через цей період повної активації, досягає такої точки умовного зриву чи вигорання, а потім усвідомлює, що він не може перестати бути художником, як, наприклад, Тімур не перестав бути музикантом. Також одним із учасників є Петро Ряска, який вже багато років курує резиденцію «Вибачте, вільних номерів немає». Під час повномасштабного вторгнення Петро значно збільшив можливості резиденції, щоб прийняти всіх людей, які вимушено покинули свої міста. І через збільшення адміністративного аспекту проєкту він просто перестав мати час на власну практику", — говорить Пул.

За словами Пула, у виставці вони хотіли знайти найефективніший спосіб допомогти суспільству чинити опір і, на його думку, один із способів зробити це — подивитися на досвід людей.

"Думаю, зараз багато людей почуваються самотніми, зокрема тому що під час таких криз завжди здається, що це відбувається тільки з тобою, хоч це й не так", — додає він.

Мистецтво та відбудова: історія міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва та нових медіа "Конструкція" у Дніпрі
Виставка "Навіть якщо", фестиваль "Конструкція", Дніпро. Надано Культура Медіальна

Післямова

Цього року фестиваль став членом платформи для інноваційної музики та аудіовізуального мистецтва SHAPE+. Цю співпрацю, що триватиме до 2025 року, прокоментував Андрій Палаш, співзасновник та співкуратор "Конструкції":

"На жаль, наразі ми навіть наполовину не можемо використовувати той ресурс, який є у SHAPE+, оскільки ми хочемо робити більше подій у Дніпрі, а артисти SHAPE+ не можуть приїхати в країну, в якій оголошено військовий стан. Тому в межах цієї співпраці у нас є декілька варіантів: або робити з ними музичну програму, але тоді ми можемо залучити лише тих артистів, які перебувають в Україні та є резидентами SHAPE+, або ж, як у межах «Конструкції VIII», організовувати освітню програму (цьогоріч, наприклад, ми зробили дві дискусії у межах музичної програми), та аби наша співпраця із SHAPE+ була найбільш продуктивною, нам потрібно робити дві «Конструкції» — одну в Європі, а іншу в Дніпрі. Та хочу зауважити, що бути резидентами SHAPE+ — це дуже круто. Ми довго до цього йшли і навіть співпрацювали роками раніше".

Від додає, що дев'яту "Конструкцію" планують у Дніпрі на вересень 2024 року, та поки команда розмірковує над форматом наступного фестивалю.

Виставку "Навіть якщо" пожна побачити у Дніпрі до 10 лютого 2024 року. Також бокс Remote Construction — добірка записів лекцій, музичних виступів та інших матеріалів з фестивалю — доступний онлайн тим, хто хоче за донат підтримати організаторів і допомогти "Конструкції" відбутися у 2024 році.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок