У Міністерстві цифрової трансформації представили рекомендації з відповідального використання штучного інтелекту для ЗМІ. Так хочуть ознайомити журналістів з актуальними міжнародними практиками в цій сфері.
Рекомендації опублікували на сайті міністерства 24 січня.
Заступник міністра Олександр Борняков зазначає, що ШІ уже активно використовують для створення контенту, зокрема і в медіа. Однак стандарти взаємодії досі повністю не визначені. Тому ці рекомендації мають пояснити ЗМІ, як співпрацювати з нейромережею, щоб уникнути ризиків і запобігти фінансовим та репутаційним збиткам.
"Ми хочемо, щоб українські медіа розуміли, що ШІ — це все ж інструмент у руках людини. Він далеко не ідеальний, тому потрібно відповідально використовувати його в роботі", — додав він.
У міністерстві зазначають, що серед основних принципів:
- прозорість використання ШІ;
- розмежування авторського та згенерованого нейромережею контенту;
- маркування згенерованого ШІ контенту;
- пріоритет людського фактора під час створення матеріалів;
- персоналізація медіаконтенту та захист персональних даних;
- саморегуляція медіа в разі взаємодії з ШІ.
"Використання та розвиток систем ШІ у сфері медіа доцільно здійснювати з урахуванням основних цінностей журналістської етики, включно з правдивістю й точністю, неупередженістю та незалежністю, ненанесенням шкоди, недискримінацією, підзвітністю, інклюзивністю, повагою до приватного життя, конфіденційністю джерел та іншими принципами, передбаченими Кодексом етики українського журналіста", — йдеться у документі.
Документ містить інструкцію з порадами, на що саме варто звертати увагу у виборі системи ШІ для роботи та як оцінювати етичність і правдивість згенерованого контенту. У документі названі "червоні прапорці", які вказують на неприйнятні або високі ризики використання системи ШІ та поширення згенерованого ШІ контенту.
Також редакціям рекомендують заохочувати персонал навчатися використовувати системи ШІ за допомогою програм, курсів і воркшопів.
Ці рекомендації є частиною реалізації дорожньої карти регулювання ШІ в Україні. Ознайомитися з рекомендаціями можна за посиланням.
Рекомендації розробляла команда Міністерства цифрової трансформації разом із "Лабораторією цифрової безпеки" та Експертним комітетом із питань розвитку ШІ при Мінцифри.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]