Волонтери створили найповніший відкритий список культурної спадщини України — зараз у ньому 100 тисяч об'єктів

Волонтери створили найповніший відкритий список культурної спадщини України — зараз у ньому 100 тисяч об'єктів

Волонтери створили найповніший відкритий список культурної спадщини України — зараз у ньому 100 тисяч об'єктів
Костел Святого Матея монастиря бернардинів. Лешнів, Львівська область. Фото: Seleonov, GNU FDL, текст ліцензії: https://www.gnu.org/licenses/fdl-1.3.en.html

За допомогою фотоконкурсу "Вікі любить памʼятки" волонтери створили відкритий список об'єктів культурної спадщини України — зараз їх там 100 тисяч.

Про це йдеться в офіційному пресрелізі ГО "Вікімедіа Україна".

Фотоконкурс в Україні проводять із 2012 року. За цей час до нього долучилося понад 3 000 учасників та вдалося зібрати найповніші публічні списки об'єктів культурної спадщини.

ГО зазначає, що — "ювілейною" пам'яткою став костел Святого Матвія монастиря бернардинів XVII століття у селі Лешневі Львівської області. Зараз ця пам'ятка перебуває в аварійному стані.

"Подібного єдиного відкритого українського списку для пам'яток усіх рівнів створено так і не було, а Державний реєстр нерухомих пам'яток є неповним, а щоб із ним ознайомитися потрібно завантажувати pdf-документи, тоді як система «єПам'ятка» ще не почала роботу повноцінно", — йдеться у повідомленні.

Членкиня оргкомітету проєкту Ольга Крезуб зазначає, що формування такого списку важливе, особливо в умовах повномасштабної війни та постійної загрози обстрілів: потрібно документувати стан пам'яток — через фото, відео, вивчати та сприяти їхньому збереженню і захисту.

Вона додає, що це складний процес, оскільки доводиться щороку надсилати десятки запитів органам місцевої та центральної влади, потім переносити інформацію в електронний формат та звіряти дані, адже вони часто застарілі або трапляються помилки в адресах.

Тому важливо мати вільний цифровий доступ до документів, які стосуються культурної спадщини, щоб можна було перевірити ці дані: різні розпорядження, постанови та накази, наприклад, Міністерства культури та інших.

"Більшість документів ми отримуємо як скани, тож для додавання пам'яток із цих документів потрібна додаткова робота для розпізнання тексту. Окрема кампанія у «Вікіджерелах» допоможе перевести ці скани в текстовий формат", додає ініціатор конкурсу "Вікіджерела люблять пам'ятки" Анатолій Гончаров.

Усі охочі можуть доєднатися до кампанії з оцифровування документів до 31 січня за посиланням.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок