Народжена сексуальною вчора: чому "Бідолашні створіння" є одним із найкращих фільмів останнього десятиліття

Народжена сексуальною вчора: чому "Бідолашні створіння" є одним із найкращих фільмів останнього десятиліття

Народжена сексуальною вчора: чому "Бідолашні створіння" є одним із найкращих фільмів останнього десятиліття
. Фото: кадр із фільму "Бідолашні створіння" / Searchlight Pictures

18 січня в український прокат вийшов фільм "Бідолашні створіння" (Poor Things) Йоргоса Лантімоса — одного з найвідоміших режисерів сучасності та засновника кіноруху грецької химерної хвилі.

Фільм Лантімоса критики вже охрестили найкращою роботою кінотворця, тож планка була задана висока.

У цій рецензії журналістка Суспільне Культура Альона Шилова розбирається, у чому полягає феномен "Бідолашних створінь" та чому ця стрічка є одним із найкращих фільмів за останні роки, а може й десятиріччя.

Народжена сексуальною вчора та жіноча емансипація: рецензія на фільм "Бідолашні створіння"
Режисер Йоргос Лантімос. Фото: Bfi/Irish Film Board/Canal+

Першу співпрацю режисера Йоргоса Лантімоса та акторки Емми Стоун світ побачив у 2018 році. Це був комедійний трилер "Фаворитка", що розповідав про двох жінок при дворі, які борються за увагу та прихильність королеви Анни Стюарт. Тоді Стоун зіграла дівчину на ім'я Абіґейл — на перший погляд, простувату дівчину з провінції, чия хватка та амбіції виявляються руйнівними для звичного укладу королівського двору. Вже у "Фаворитці" можна було помітити сильний тандем Лантімоса та Стоун. А гострий та абсурдний сюжет (притаманний роботам режисера), написаний сценаристом Тоні Макнамарою, зібрав низку схвальних відгуків критиків.

До цього Лантімос вже висвітлював у своїх стрічках багатогранних жіночих персонажок (героїні фільмів "Ікло", "Лобстер" та "Вбивство священного оленя" точно не були плоскими), проте саме у "Фаворитці" режисер загострив сюжет довкола жіночих постатей і вивів жіночу оптику у своїх роботах на новий рівень.

Жінки Лантімоса були гучні, не боялися грубої сили та жорстокості, у них вирувала ненаситна сексуальність та бунт. І якщо "Фаворитка" здавалася піком цього зображення у кар'єрі режисера, то "Бідолашні створіння" безсоромно скинули її з престолу.

Жіноча емансипація та Йоргос Лантімос: рецензія на фільм "Бідолахи"
Фото: кадр із фільму "Бідолашні створіння" / Searchlight Pictures

Сюжет "Бідолашних створінь" — це оспівування дикості жіночої природи та емансипації жінок.

Головна героїня Белла — своєрідна жіноча версія монстра з "Франкенштейна", дитина, що опинилася в дорослому тілі. Її творець — доктор Бодвін Бакстер (Віллем Дефо) — ростить Беллу як експеримент, але прив'язується до неї й також має батьківські почуття.

Героїня швидко розвивається і зовсім скоро стін батьківського палацу-лабораторії їй стає замало. Домовившись із батьком та обдуривши свого горе-нареченого вченого Макса (який мав документувати прогрес Белли, і, звісно, закохався), Белла збирає свої сукні з пишними рукавами й тікає з багатим ловеласом Дунканом Веддерберном (геніально-комедійний Марк Руффало) у велику подорож. І хоча Дункан розкриває перед Беллою світ фізичних насолод, сама вона продовжує швидко вчитися та розвиватися, тож згодом замість радісних утіх ревнивий та обмежений коханець починає приносити тільки головний біль.

Чоловічі персонажі у цьому фільмі — як кола пекла Данте: кожний знайомить героїню з різними непривабливими сторонами людської природи і від кожного вона має зрештою тікати. При чому Беллі не можна приписати троп фатальної жінки Стереотипний жіночий образ, в основі якого лежить фігура звабливої жінки, яка за допомогою своєї сексуальності та маніпуляцій веде чоловіків до краху.. , тому що вона не робить нічого, щоб спокусити чи бодай якось зацікавити чоловіків навколо неї.

Однак її дитяча наївність та щирість зачаровує чоловіків, і вони самі раді проєктувати на дівчину потрібний образ (як це трапляється з Дунканом). У цьому випадку Белла більше підпадає під інший стереотип — "народжена сексуальною вчора".

Назва цього тропу походить від однойменного англомовного відеоесе 2017 року, в якому автор розбирав зображення жіночих героїнь у кіно, які мають тіло дорослої жінки (часто сексуалізованої) і водночас інтелект та емоційний компас дитини. Автор наводить приклади таких персонажок, як Лілу з фільму "П'ятий елемент", роботка Кора з "Трон: Спадок" та інших, аналізуючи риси, що притаманні тропу. Автор говорить, що "народжена сексуальною вчора" — це буквально чоловіча фантазія, створена чоловіками та для чоловіків.

Такі героїні часто є дуже наївними, проте щирими й по-своєму мудрими, а чоловіки в їхніх історіях стають головними об'єктами кохання таких жінок. Але не тому, що вони мають якісь визначні здібності чи можуть чимось вразити дівчину, навпаки — чоловіки у таких сюжетах зазвичай є відлюдькуватими та незацікавленими в пошуку рівної собі партнерку. Вони мають базові навички та знання виживання у своєму світі, і саме ця риса робить їх особливими в очах героїні, що не має досвіду в житті.

"Бідолашні створіння" прямо обігрують цей троп, особливо у сюжетній лінії Дункана, якому подобається саме дитяча простота та неосвіченість Белли.

Проте стрічка також йде далі та деконструює звичний сценарій народженої сексуальною вчора. Здебільшого такі історії закінчуються романтичним гепі-ендом, але у випадку Белли героїня передусім шукає щасливий кінець для самої себе, а охочі чоловіки завжди зможуть доєднатися потім.

Народжена сексуальною вчора та жіноча емансипація: рецензія на фільм "Бідолахи"
Фото: кадр із фільму "Бідолашні створіння" / Searchlight Pictures

Надалі у фільмі є сюжетна гілка з борделем, а також спроби Белли дізнатися про своє минуле життя (до того, як вона потрапила у руки Бога), але, на диво, сценарій не відчувається перевантаженим.

Стрічка затягує глядачів з перших сцен і спостерігати за шляхом дорослішання Белли цікаво до останньої хвилини. Яскравий візуальний ряд, де міста нагадують картини Босха та Пікассо, пишні костюми, що відображають історію героїні (від білих рюшів до блискучих багрових тканин), ну, і звісно ж, гра Емми Стоун — усе працює на оду жіночій свободі та спраглості до життя.

При цьому "Бідолашні створіння" залишаються сатиричною чорною комедією, тож це не важкий фільм-заява про права пригнічених.

Лантімос змальовує перед публікою захопливо-солодко-нудотно-прекрасний гучний маніфест, передивлятися який можна нескінченно, кожного разу відкриваючи для себе нові символи та сенси.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок