Сезон нагород у Голлівуді відкрито: чого очікувати від премії "Оскар" у 2024 році

Сезон нагород у Голлівуді відкрито: чого очікувати від премії "Оскар" у 2024 році

Сезон нагород у Голлівуді відкрито: чого очікувати від премії "Оскар" у 2024 році
11 березня 2024 року у театрі "Долбі" в Голлівуді відбудеться 96-та церемонія "Оскара". AP

11 березня 2024 року в театрі "Долбі" в Голлівуді відбудеться 96-та церемонія "Оскара" — найпрестижнішої американської кінопремії, яка відзначить заслуги кінематографістів за 2023 рік.

Приблизно за тиждень до оголошення оскарівських шортлістів Голлівуд накриває хвиля сезону нагород, серед яких — "Золотий глобус", Critics Choice Awards, "Еммі" — усі вони вже роздали свої статуетки.

У цьому матеріалі Суспільне Культура аналізує сезон нагород, що передував цьогорічному "Оскару", та аналізує зміни у Голлівуді, які сталися за минулий рік.

Вплив страйків

Найяскравішим фактором, що впливає на цьогорічний сезон нагород, є історичний подвійний страйк у Голлівуді 2023 року. Протести призвели до того, що церемонію вручення премії "Еммі" відклали на чотири місяці та перенесли на вісім днів після "Золотого глобуса".

Крім того, відбулися значні зміни в категоріях і застереження щодо строків подання заявок.

Хто отримає "Оскар" 2024: про що говорить сезон нагород у Голлівуді
Страйки сценаристів та акторів у 2023 році стали найбільшими за всю історію Голлівуду. Michael Loccisano/Getty Images

Щороку Голлівуд витрачає непомірну кількість грошей, часу та зусиль на просування своїх фільмів. Усі студії роблять це в надії, що їхні стрічки матимуть хороші результати в прокаті, а також будуть привертати увагу та отримувати номінації під час сезону нагородження.

Для тих, хто працює в індустрії, сезон нагородження — це цілорічна справа. Хоча прем'єри більшості головних претендентів на "Оскар" відбуваються у другій половині року, останніми роками спостерігається успіх фільмів на церемонії, прем'єри яких відбуваються раніше.

Наприклад, цього року багато критиків відзначають акторську гру Зака Ефрона у фільмі "Залізний кіготь". Але прем'єра стрічки відбулася за кілька місяців до церемонії "Оскар", це суттєво знижує шанси Еффрона отримати номінацію "Найкращий актор". За схожим принципом працюють і всі інші категорії.

Зміни в категоріях

Цього року церемонія "Золотий глобус" мала деякі технічні зміни. Зокрема, у програмі з'явилися дві нові категорії: "Нагорода за найкращі касові досягнення" (перемогу отримала стрічка "Барбі") і спеціальна відзнака за "Найкращий стендап" (переможцем став Рікі Джервейс). Аналогічну категорію у 2018 році намагалися ввести організатори "Оскара" — "Найкращий популярний фільм" (Academy Award for Best Popular Film). Але тоді оголошення цієї категорії отримало негативну критику з боку журналістів та членів самої Американської кіноакадемії.

Згодом академія оголосила, що нагороду не додаватимуть у програму "Оскара". Вже у листопаді 2018 року президент академії Джон Бейлі підтвердив, що нагорода була створена як пряма відповідь на зниження телевізійних рейтингів трансляції церемонії.

Хто отримає "Оскар" 2024: про що говорить сезон нагород у Голлівуді
Джиммі Кіммел на церемонії "Оскар" у 2018 році. Фото: Chris Pizzello/Invision/AP, File

Інклюзивність

Цьогорічна церемонія "Еммі" встановила рекорд за кількістю небілих акторів-переможців — 5 із 12 акторських "Еммі" вручили небілим виконавцям.

Відзначився історичним моментом і "Золотий глобус": акторка Лілі Гладстон стала першою представницею корінного народу США, яка отримала премію "Золотий глобус" за найкращу жіночу роль у драматичному фільмі. Статуетка дісталася їй за роль Моллі Буркгарт у "Вбивцях квіткової повні" Мартіна Скорсезе.

Хто отримає "Оскар" 2024: про що говорить сезон нагород у Голлівуді
Перемога Лілі Гладстон на "Золотому глобусі" у 2024. Фото: John Salangsang/Golden Globes 2024/Golden Globes 2024 via Getty Images

Цьогоріч "Оскар" ввів нові правила, які мають посприяти збільшенню різноманіття та інклюзивності. Ці критерії вимагатимуть від студій виконання двох із чотирьох критеріїв (вимог):

  • На екрані (Onscreen)

Принаймні один з виконавців головної ролі або значної ролі другого плану належить до недостатньо представленої расової чи етнічної групи. Щонайменше 30 % усіх акторів другорядних і менш значущих ролей належать представникам недостатньо представленої групи. А основна сюжетна лінія, тема або наратив фільму мають бути зосереджені на недостатньо представленій групі.

  • Команда

Щонайменше дві творчі керівні посади та керівники відділів, такі як режисер, оператор або художник з костюмів, займають представники недостатньо представлених груп, і принаймні один із них має належати до недостатньо представленої расової чи етнічної групи.

Щонайменше шість інших членів знімальної групи та технічних посад, таких як перший художник-постановник або cупервайзер сценаріюЧлен знімальної групи, який стежить за відповідностями деталей фільму до сценарію (гардероб, реквізит, декорації, зачіски, макіяж і дії акторів під час сцени). Примітки, зроблені супервайзером сценарію під час зйомки сцени, використовують, щоб допомогти монтажеру під час монтажу фільму., мають належати до недостатньо представленої расової чи етнічної групи.

А також щонайменше 30 % знімальної групи фільму є представниками недостатньо представленої групи.

  • Доступ

Дистриб'юторська компанія (або та, що фінансує фільм) забезпечує оплачуване навчання або стажування для членів команди з недостатньо представлених груп.

Виробнича, дистриб'юторська та/або фінансова компанія пропонує недостатньо представленим групам підвищення кваліфікації без відриву від виробництва.

  • Розвиток аудиторії

У команді з маркетингу, реклами та/або дистрибуції фільму має бути кілька старших керівників із недостатньо представлених груп.

Чи зміниться Оскар (на краще)

"Оскар" завжди вважали політично ангажованою, але достатньо консервативною премією. Найперша стрічка, яка отримала нагороду як найкращий фільм, розповідала історію про пілотів Першої світової війни. Але водночас "Оскар" був наріжним каменем для критики, яка вважала певні дії та рішення неприпустимими.

Церемонію роками критикували за ігнорування жінок та небілих людей у всіх номінаціях. Настільки, що у 2015 році популярності набув гештег #OscarssoWhite — того року академія присудила всі 20 акторських номінацій саме білим акторам. І незважаючи на значні зміни, які згодом приніс рух #MeToo (збільшення репрезентації жінок у кіно), "Оскар" все ще лишався об'єктом критики та невдоволення для багатьох представників індустрії.

Цього року, враховуючи введені квоти, дійсно цікаво побачити, чи вплинуть нові правила на те, хто отримає омріяну золоту статуетку. Частина критиків вже віщує перемогу Лілі Гладстон, яка може стати першою корінною американкою в історії "Оскара", що отримає цю найвищу нагороду.

В інших категоріях перемогу прогнозують "Оппенгеймеру", але й "Бідолашні створіння" та "Барбі" теж мають серйозні шанси.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок