Українській мові приготуватися до вступу в ЄС: мовний омбудсман звернувся до Кабміну з рекомендаціями

Українській мові приготуватися до вступу в ЄС: мовний омбудсман звернувся до Кабміну з рекомендаціями

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь українська мова євроінтеграція ЄС
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Фото: Єлизавета Серватинська/Суспільне

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь 15 січня подав офіційне звернення до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Омбудсман наголосив, що до вступу в ЄС потрібні заходи з мовної євроінтеграції.

Про це написала пресслужба уповноваженого.

"З огляду на перспективи вступу до ЄС Україна матиме як нові можливості, так і обов'язки щодо функціонування, популяризації та вивчення української мови як майбутньої мови ЄС. Це потребує невідкладної комплексної, системної та ґрунтовної підготовчої роботи Уряду, центральних органів виконавчої влади, освітніх, наукових та інших установ держави", — зазначив Тарас Кремінь.

Мовний омбудсман рекомендує:

  • розробити та затвердити державний стандарт з української мови як іноземної, а також запровадити сертифікаційний іспит на визначення рівня опанування українською мовою як іноземною, що є необхідною умовою вступу України до Асоціації укладачів мовних тестів;
  • забезпечити підготовку до інтеграції української мови як майбутньої офіційної мови ЄС у діловодство, документообіг, інші сфери життя ЄС (розробити та затвердити юридичну та іншу термінологію, сприяти укладанню та виданню електронних перекладних словників);
  • створити можливості для опанування української мови іноземцями;
  • забезпечити додаткові умови для розвитку офіційного та літературного перекладу, освітньої, наукової, книговидавничої сфер у ЄС та у світі.

Мови Євросоюзу

Кремінь зазначає, що українська мова може стати 25-ю офіційною мовою Євросоюзу. Посадовець посилається на те, що 14 грудня 2023 року лідери ЄС на саміті в Брюсселі ухвалили рішення про початок переговорів з Україною про вступ до ЄС.

Наразі 24 мови мають статус офіційних мов ЄС: англійська, болгарська, грецька, данська, естонська, ірландська, іспанська, італійська, латиська, литовська, мальтійська, німецька, нідерландська, польська, португальська, румунська, словацька, словенська, угорська, фінська, французька, хорватська, чеська, шведська. Ці мови офіційно й рівноправно використовують в установах Європейського Союзу.

Про студентських мовних омбудсманів, українську мову в ЗСУ, факти лінгвоциду на тимчасово окупованих територіях, а також про гучні навколомовні скандали 2023 року і до чого вони призвели — читайте в інтерв'ю з уповноваженим із захисту державної мови Тарасом Кременем для Суспільне Культура.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок