Повномасштабне вторгнення збільшило використання української мови в Х на 87%: дослідження

Повномасштабне вторгнення збільшило використання української мови в Х на 87%: дослідження

Повномасштабне вторгнення збільшило використання української мови в Х на 87%: дослідження
. MM News

Згідно з дослідженням німецьких та британських науковців, в українському сегменті X після початку повномасштабного вторгнення почала стрімко переважати українська мова.

Результати свого дослідження опублікували у журналі Communications Psychology.

Дослідники з Університету імені Людвіга Максиміліана у Мюнхені, Мюнхенського технічного університету та Університету Бата у Великій Британії проаналізували використання української мови у X до та після початку повномасштабного вторгнення.

Вони вивчили майже 4,5 мільйона твітів від майже 63 тисяч користувачів — з 9 січня 2020 року по 12 жовтня 2022 року. А для обробки даних використовували штучний інтелект та статистичний аналіз.

Науковці відфільтрували твіти, які містили геоінформацію, щоб зберегти лише твіти з України. А потім застосували схему фільтрації спаму в якій: видалили всі дублікати та потенційних спам-ботів, а також користувачів, які публікували понад 100 повідомлень на день; залишили лише твіти, що надходили від офіційних клієнтів соцмережі.

Це зменшило набір даних з початкових 4 453 341 твітів (62 712 користувачів) до 2 845 670 твітів (41 696 користувачів).

Зрештою, вдалося зʼясувати, що збільшення вживання української мови в соцмережах в Україні існував вже після Євромайдану та російської анексії Криму у 2014 році, але саме після початку вторгнення стався різкий перехід.

українська мова у твітері
Як змінилося використання українськоїмови в Х. Скриншот зі статті

Дослідники зазначають, що на початку 2020 року у Х переважала російська мова, проте з часом її кількість поступово зменшувалася. Значний перехід стався спочатку після повідомлень про мобілізацію російських військ у листопаді 2021 року та вже після початку російської агресії у лютому 2022 року.

"Використання мови за своєю природою є політичним, часто є засобом культурної ідентичності та основою для побудови нації", — зазначили дослідники у статті.

"Очевидно, війна змушує людей більше відмовлятися від російської мови"

На думку науковців, результати свідчать про те, що йдеться про "свідомий вибір користувачів на користь більш української (онлайн) ідентичності та самовизначення себе українцями".

У дослідження йдеться, що середня інтенсивність твітів російською від 2020 року лишалася практично незмінною аж до листопада 2021 року. З цього моменту, протягом кількох місяців, можна було спостерігати зниження на 21%. Для англійської мови — все навпаки. Після листопада 2021 року спостерігається різке зростання на 107%.

Що ж до української мови, то йдеться більше про довгострокове зростання приблизно на 43% до початку повномасштабної агресії. Воно трохи призупинилося незадовго по 22 лютого, але значно прискорилося після — аж на 87%.

українська мова у твітері
Як змінювалася кількість твітів українською, російською та англійською мовами в Х. Зображення зі статті у журналі Communications Psychology

У дослідженні також вказано, що українським сегментом соцмережі Х користуються люди віком 18–29 років (13%), 30–39 років (8%), 40–49 (7%), 50+ (1%).

Разом з тим дослідники вказали, що не збирали і не визначали демографічні дані користувачів, такі як вік, стать, гендер або раса, а також — відповідно до вимог етичної комісії — не отримували інформованої згоди від користувачів Х.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок