Перейти до основного змісту
Виставка Марії Примаченко стане останньою в Музеї на Віслі: Музей сучасного мистецтва у Варшаві переїжджає

Виставка Марії Примаченко стане останньою в Музеї на Віслі: Музей сучасного мистецтва у Варшаві переїжджає

Виставка Марії Примаченко стане останньою в Музеї на Віслі: Музей сучасного мистецтва у Варшаві переїжджає
"Тигр зайшов у садок і радіє, що яблуні вродили й багато яблук", 1994 року. Фото: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Музей на Віслі, де наразі функціонує Музей сучасного мистецтва у Варшаві, оголосив свою останню виставку. "Тигр у саду. Мистецтво Марії Примаченко" відкриється 22 березня і триватиме до кінця червня. Після цього музей переїде до своєї основної локації.

На виставку "Тигр у саду. Мистецтво Марії Примаченко" відібрали майже 90 робіт художниці періоду 1982–1994 років.

"Радісна, але відверто антивоєнна творчість Марії Примаченко набуває особливого значення у контексті сучасної повномасштабної російської агресії. Її мистецька уява значною мірою спиралася на народне мистецтво та фольклор, а її самобутній стиль допоміг сформувати візуальну ідентичність української нації", — йдеться на сайті музею.

Спершу виставка Примаченко була запланована на середину січня 2024 року, однак згодом її перенесли.

Разом з українською авторкою "музейний сезон" у цьому просторі завершить польська художниця авангарду Марія Ярема.

Про Музей на Віслі та постійну локацію Музею сучасного мистецтва у Варшаві

Музей сучасного мистецтва у Варшаві відкрили у 2005 році. Проте архітектурний конкурс на основну локацію музею оголосили у 2006 році. За результатами зі 109 поданих заявок переміг проєкт швейцарського архітектора Крістіана Кереза. Він передбачав створення музею до 2016 року. А будівля музею мала бути площею близько 30 000 квадратних метрів. Контракт на реалізацію підписали у квітні 2008 року, однак вже влітку того ж року варшавська влада змінила функціональну програму та проєкт внутрішньої частини будівлі. Через це початковий проєкт трансформувався та потребував суттєвих змін.

Остаточну концепцію було представлено у 2010 році, але вже через два роки місто Варшава розірвало контракт з архітектором. Це стало причиною спорудження тимчасового простору, допоки музей не буде зведено.

У 2013–2014-му провели новий тендер на реалізацію музею: його отримала нью-йоркська архітектурна студія Thomas Phifer and Partners. Основна локація музею розташована у центрі Варшави на вулиці Маршалковській (на місці старого ринку).

Музей на Віслі було створений як тимчасовий простір з розбірних конструкцій у 2017 році біля ріки Вісла, поблизу бібліотеки Варшавського університету та Центру науки "Коперник". Він став на сім років виставковим простором Музею сучасного мистецтва у Варшаві.

Тимчасовий простір на Віслі не будуть розбирати, в ньому також проходитимуть культурні заходи.

Підтримка України

Музей неодноразово додавав роботи українських митців у свій простір. Однією з перших реакцій команди музею став переклад усіх текстів експозиційних залів на третю мову — українську. Так, усі назви, описи робіт та пояснювальні тексти були надруковані польською, англійською та українською мовами.

Крім того, музей став однією з локацій для "Київської бієнале". Саме тут відбулася конференція "Форум музеїв", на якій порушували теми, зокрема, зруйнованої української спадщини.

Серед планів на майбутнє музей називає співпрацю з митцем Нікітою Каданом, який розпочне роботу над новою скульптурою у Парку скульптур на Брудно. Робота стане частиною колекції Музею сучасного мистецтва у Варшаві, але буде представлена у публічному просторі.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок