Якою була українська молодь 1920-х років у період свого дорослішання? На це питання спробують відповісти у київському театрі "Золоті ворота" за допомогою чотирьох текстів українських письменників: "Рахунок" Майка Йогансена, "Добрий Бог" Валер'яна Підмогильного, "Виривки з мемуарів одного старого гріховоди" Агатангела Кримського та "Із Вариної біографії" Миколи Хвильового.
Прем'єра вистави LOVE REVOLUTION у жанрі "вечорниці анархічної молоді" відбудеться 20 та 21 січня. На обидва покази квитки вже розпродали, ще два покази заплановані на 10 та 11 лютого.
Про те, які теми розкриватимуть у виставі, режисерка-постановниця Наталія Сиваненко розповіла Суспільне Культура.
Як довго працювали над виставою?
Прем'єру готували з осені 2023-го. Загалом підготовка зайняла близько 4 місяців. Певний час шукала оповідання, які би підійшли за тематикою, вичитувала їх. Хотіла знайти твори авторів 1920-х, у яких героями були б молоді люди, які перебували в момент становлення своєї "дорослої" особистості: коли юна людина відривається від наративів батьків і заперечує нав'язані суспільством норми, вибудовує свою мораль.
Про що вистава, на ваш погляд?
Всі герої творів, які я взяла, так чи інакше проживають певну "любовну революцію", про яку ми говоримо у назві вистави. Піддаючись спокусам молодості, тестуючи можливості тіла, вони водночас формують свою думку про світ, свою ідентичність. Ставлять собі питання про Бога, політику, відповідальність, різні грані кохання: що є любов "тваринна", а що — духовна. Тобто це про певну ініціацію любов'ю. Вважаю, що зараз це дуже актуально, коли ми всі живемо у війні — і, по суті, заново відбудовуємо уявлення про себе в цьому світі.
Чому до переліку авторів додали Агатангела Кримського?
До речі, твір Агатангела Кримського "Виривки з мемуарів одного старого гріховоди", написаний раніше за інші, став знаковим у цьому контексті. Цитату з нього — "Організм пнеться до кохання" — активно використовуємо у промо.
Агатангел Кримський формально не належить до плеяди митців "розстріляного Відродження" — умовно, його не записують так у вікіпедії. У 1920-х він уже мав певний літературний доробок, а на той час активно займався наукою. Видатний дослідник, прозаїк, на щастя, не став жертвою каральної машини режиму в 1930-х, але вже зазнавав її утисків. Зрештою в 1941-му його заарештували як "ідеолога українського буржуазного націоналізму" і невдовзі він загинув у засланні.
Тому вибір новел більше про плеяду авторів-інтелектуалів, які вже 100 років тому створювали потужний пласт філософської, глибокої прози — і саме Кримського часто називають одним із перших у цьому контексті. До слова, дослідниця Віра Агеєва визначає його твір "Андрій Лаговський" як перший український інтелектуальний роман. Вже згодом Підмогильний написав "Місто", а Домонтович — "Дівчинку з ведмедиком" і "Доктора Серафікуса".
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]