Щодо можливих звʼязків українських видавництв із Росією: народні депутати звернулися до СБУ

Щодо можливих звʼязків українських видавництв із Росією: народні депутати звернулися до СБУ

Щодо можливих звʼязків українських видавництв із Росією: народні депутати звернулися до СБУ
. Ілюстративне фото: Getty Images

Народні депутати підписали звернення до Служби безпеки України щодо розслідування OSINT-агенції Molfar та онлайн-видання "Сенсор" щодо можливих звʼязків українських видавництв із Росією.

Про це 5 січня повідомив Роман Лозинський у Facebook.

"Пригадайте, чи стикались ви з такими видавництвами, як «Форс Україна», Bookchef, «Альпіна Паблішер Україна», «Рідна мова», інтернет-магазином book24? Якщо так, спробуйте згадати, чи інформували ці бізнеси вас, як покупця, про те, що вони пов’язані з росіянами? Певен, що ні. Прибутки цих видавництв в Україні йдуть росіянам, і у вигляді податків в бюджет росії фінансують війну проти України", — написав він.

Він додав, що після початку повномасштабного вторгнення Верховна Рада значно посилила обмеження для російського книжкового продукту. Тому будь-яка діяльність росіян має бути викорінені як явище в Україні.

заява в сбу щодо видавництв
Звернення депутатів до СБУ. Скриншот зі сторінки у Facebook

У чому суть розслідування

Згідно з результатами розслідування, українське представництво російського видавництва "Ексмо" перейменували у 2014 році в "Дистрибуційну Книготорговельну Компанію". Нею до 2017 керував Ярослав Маринович, але потім його змінили пенсіонерка з Харкова Людмила Божко. Крім того, вона станом на грудень 2023 року також володіє компанією "Форс Україна", яка керує видавництвами "Форс Україна" та Bookchef, а також інтернет-магазином book24.ua.

Розслідувачі зазначають, що до повномасштабного вторгнення "Форс Україна" імпортувала книги від російських видавців — тільки до 2019 року відбулося 1813 закупівель.

Видавництвом Bookchef та інтернет-магазином book24.ua керують зять і донька Людмили Божко — Андрій Плєханов (який має карту російського "Сбербанку") та Наталія Плєхова (у травні 2022 року зареєструвалася як підприємиця у Москві). У розслідуванні припускають, що усі троє можуть бути підставними особами.

Після публікації розслідування книгарні Vivat, "Книгарня Є", книжкова мережа Yakaboo вирішили переглянути свою співпрацю з Bookchef та прибрали їх книжки з полиць.

А от у КСД спочатку прибрали книги, а потім повернули. У соцмережах читачам повідомили, що отримали інформацію, що все юридично законно, але у майбутньому керуватимуться рішенням правоохоронних органів.

Пізніше з'явилася відповідь і від самого видавництва Bookchef. Там заперечили співпрацю з росіянами та додали, чекають від власника документів для перереєстрації компанії згідно з домовленостями.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок