Всесвітній день азбуки Брайля: що треба знати про алфавіт та як його використовують українські видавництва та музеї

Всесвітній день азбуки Брайля: що треба знати про алфавіт та як його використовують українські видавництва та музеї

Всесвітній день азбуки Брайля: що треба знати про алфавіт та як його використовують українські видавництва та музеї
Читання шрифту Брайля. Associated Press

4 січня відзначається Всесвітній день азбуки Брайля, започаткований на честь дня народження винахідника шрифту для незрячих Луї Брайля.

За оцінками ВООЗ, у світі близько 180 мільйонів людей мають порушення зору. Саме шрифт Брайля надає можливість здобувати інформацію, вільно комунікувати та навчатися, а також споживати мистецтво.

Суспільне Культура розповідає, що таке азбука Брайля та як цей шрифт використовують видавці в Україні.

Що таке азбука Брайля

Азбука Брайля — це тактильний шрифт, що складається з 6 точок. Ними можна передати всі літери, цифри, музичні, математичні та наукові символи. Алфавіт дозволяє скласти 63 комбінації.

Писати цим шрифтом потрібно справа наліво. Після цього аркуш перевертають, і читання відбувається вже зліва направо. Людина торкається знаків подушечками пальців — і таким чином сприймає інформацію. При правильній постановці рук цей метод дозволяє незрячим досить швидко читати й писати.

Для письма за системою Брайля використовують спеціальний прилад, який виглядає як пластина з кришкою. На пластині видавлені точки, а кришка містить отвори — через них і здійснюється писання. Для нанесення точок використовують металічний грифель, схожий на шило. Папір для такого письма — щільніший за звичайний.

Українська абетка шрифтом Брайля
Українська абетка шрифтом Брайля. Сайт РЦБУ

Таку азбуку в 1824 році придумав Луї Брайль. У три роки він отримав травму, через яку поступово втрачав зір. А в шістнадцятирічному віці хлопець розробив свій знаменитий алфавіт із шести крапок. Прикметно, що якби крапок було п’ять або менше, було б неможливо скласти необхідну кількість комбінацій. Натомість більша кількість просто не вмістилася б під пальцем.

У 1878 році на всесвітньому конгресі в Римі метод Брайля визнали найкращим методом читання і писемності для незрячих.

Шрифт Брайля можна застосовувати не тільки для простого читання. Наприклад, автомобільна компанія Ford створила інтелектуальне смартвікно — Feel The View.

За допомогою цього пристрою люди з вадами зору зможуть через дотик візуалізувати навколишні пейзажі. На гаджеті є кнопка для створення панорамного знімку. Потім на екран проєктується монохромний знімок. Кожен відтінок сірого на ньому відображається вібраціями певної інтенсивності.

Шрифт Брайля в Україні

В Україні приблизно 110 тисяч людей мають значні порушення зору.

Це означає, що зараз є значна необхідність зробити державу інклюзивною, комфортною для людей з вадами зору.

Освіта

Перша леді України Олена Зеленська повідомила, що в 2023 році в Україні виготовили 30 тисяч шкільних підручників, надрукованих шрифтом Брайля. Вона додала, що такі книжки продовжать регулярно видавати в межах флагманського проєкту "Освіта для всіх". За 2024 рік пані Зеленська пообіцяла створити понад 37 тисяч примірників.

"Шість крапок колись змінили життя людей із порушеннями зору. Нині шість крапок покликані усунути бар’єр в українській освіті, а кількість таких підручників має повністю задовольнити потребу дітей. Бо це і є рівні можливості, за які ми боремося", — наголосила перша леді.

Література

Ще в 2021 році "Видавництво Старого Лева" поділилося, що понад 75 його книг адаптовані під алфавіт Брайля. Їх команда "ВСЛ" передала до спеціалізованих бібліотек. Серед книжок, надрукованих такою абеткою:

  • "Казки дідуся Ґурама";
  • Книги про мумі-тролів Туве Янссон;
  • Книжки для наймолодших читачів

"Чап-чалапу, гусоньки", "Скоромовки", "Сімейка";

  • Книжки для дошкільнят та школярів

"Про кита", "Шапочка і кит", "Сузір’я курки", "Життя і сніг", "Хтось, або Водяне серце", "Засинай. Прокидайся", "Марійчині пригоди", "Бабусина господа", "Хто зробить сніг", "Коли ще звірі говорили", "36 і 6 котів", "Мій дідусь був черешнею" та безліч інших.

  • Дитячі віршовані збірки

"Про драконів і щастя", "Абетка ремесел і професій", "Босоніжки для стоніжки" та "Дитячий кобзар".

  • Підліткові історії

"Детективи в Артеку", "Ватага веселих волоцюг", "140 децибелів тиші", "Кав’ярня на розі", "34 сонячні дні й один похмурий", "Вище за небо", "Антон та інші нещастя" та "З Ейнштейном у рюкзаку".

  • Пізнавальні книжки

"Як змайструвати автомобіль","Домівка для минулого", "Лесеві історії", "Цікава хімія", "Я і конституція", "Пес на ім’я Мані" та інші.

Окрім цього, видавництво повідомило, що шрифтом Брайля вийшли його хрестоматії сучасної української літератури для 1-2 та 3-4 класів.

  • Література для дорослих

Збірка віршів "П’ятикнижжя", романи "Фелікс Австрія", "Вишня і я", "Баборня", а також книга есеїв "Далекі близькі".

  • "Чорна книга кольорів"

Це видання, в якому за допомогою імітації шрифта Брайля розказано про кольори так, щоб їх змогли зрозуміти люди з вадами зору.

"Люди, які позбавлені щастя бачити світ очима, потрапляють в інформаційний вакуум. І ми сподіваємося, що в майбутньому й надалі потрохи будемо вирішувати цю проблему. Адже це не проблема одного товариства, це спільна справа всього суспільства", — зазначила керівниця "ВСЛ" Мар'яна Савка.

Слід згадати, що в березні 2023 року у Львові відбувся проєкт "Рятівна книжка: аудіокниги і книги шрифтом Брайля", в рамках якого Ресурсний центр НУ "Львівська політехніка" надрукував та озвучив 360 примірників книг.

А вже за пів року, у вересні, в місті Лева провели ще один проєкт "Подолати минуле. Україна в подіях та особистостях". В його межах надрукували 640 примірників книг: зокрема, "Любомир Гузар. Видатні українці. Люди, які творили історію", "Енциклопедія для допитливих. Зростаємо українцями" та книгу Ярослава Грицака "Подолати минуле. Глобальна історія України".

Окрім цього, творці проєкту для незрячих адаптували три повнометражні фільми: "Нескорений" про Романа Шухевича, "Владика Андрей" про митрополита УГКЦ Андрея Шептицького, "Атентат. Осіннє вбивство у Мюнхені" про Степана Бандеру.

Також у липні стало відомо, що видавництво "Книголав" надрукує шрифтом Брайля дитячу збірку оповідань про воєнні події — "Таємні історії маленьких і великих перемог".

Зауважимо також, що в Україні діє волонтерський проєкт Braille Studio від громадської організації Fight For Right та Волинської організації людей з порушеннями зору "Генерація Успішної Дії".

Вони створили студію друку шрифтом Брайля, яка виготовляє книги цим алфавітом для дорослих і дітей, навчальні посібники, інформаційні матеріали, періодику, тактильні мистецькі альбоми, атласи світу та України. Braille Studio розповсюджує їх безкоштовно для незрячих людей по всій Україні.

Мистецтво

У 2019 році видавництво Ist Publishing організувало інклюзивний проєкт Blindman. Тоді в київській галереї The Naked Room відбулася виставка та публічні зустрічі з митцями.

В експозиції розглядали короткий комікс, який створили графік Володимир Гавриш і сценарист Андрій Беницький: про незрячу людину, яка торкається стіни й відчуває коливання звукових хвиль, що йдуть зсередини й розходяться по поверхні.

"За сюжетом, через тактильний контакт герой сприймає спочатку гармонійні звуки, потім дисгармонійні (коли сусіди по той бік пересувають меблі в помешканні) і зрештою доходить до переживання складного звукового простору, у якому присутні різні типи звуку", — йдеться в описі.

Як пояснювало Ist Publishing, у книжковій версії об’ємне зображення, виконане тисненням на папері, супроводжували віршовані рядки, надруковані шрифтом Брайля.

У виставковій — комікс було втілено "в чотирьох гіпсових рельєфах і вишивці на довгому шматку тканини, що імітує тонкий шар звукових коливань на стіні".

Проєкт Blindman від Ist Publishing
Проєкт Blindman від Ist Publishing. Сайт Ist Publishing

А в 2023 році музей історії в Дніпрі реалізував проєкт доступності. Зокрема, у музеї видали екскурсію музеєм шрифтом Брайля та книжку з історії Дніпра, написану шрифтом Брайля.

"Ми зробили мнемосхему. З її допомогою люди з вадами зору можуть орієнтуватися в закладі. Також ми видали екскурсію нашим музеєм шрифтом Брайля (15 екземплярів) та першу в Україні книжку з історії Дніпра, написану шрифтом Брайля (50 екземплярів). Ці видання також доступні і в міських бібліотеках", — поділилася директорка музею Олександра Бірюкова.

Екскурсія музеєм шрифтом Брайля та перша в Україні книжка з історії Дніпра
Екскурсія музеєм шрифтом Брайля та перша в Україні книжка з історії Дніпра. Міська рада Дніпра

Варто також згадати, що в Києві та Львові є музей "Третя після опівночі", у якому відбуваються екскурсії, концерти та вечері в темряві за участі незрячих екскурсоводів та музикантів.

"Наша місія — зруйнувати стереотипи про незрячих, збільшити їхнє працевлаштування та доступність мистецтва для всіх", — кажуть в команді музею.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок