Мінкульт міг використати понад 659 млн грн з "ковідного" фонду не за призначенням — аудит Рахункової палати

Мінкульт міг використати понад 659 млн грн з "ковідного" фонду не за призначенням — аудит Рахункової палати

Мінкульт міг використати понад 659 млн грн з "ковідного" фонду не за призначенням — аудит Рахункової палати
. Олександр Ткаченко. Фото: УНІАН

Рахункова плата провела аудит діяльності Міністерства культури та інформаційної політики за час, коли міністром був Олександр Ткаченко. Фахівці виявили, що уряд з порушенням виділив відомству кошти з фонду боротьби з COVID-19, а там значну частину використали не за цільовим призначенням.

Про це йдеться у звіті Рахункової палати.

За даними палати, у 2020 році Мінкульт звернувся до уряду з проханням виділити 1,9 млрд грн за 11 напрямами.

Згідно з рішенням Кабміну, міністерство отримало 777,8 млн грн з фонду боротьби з COVID-19 за шістьма напрямами. Однак за п'ятьма з них отримали кошти (743,4 млн грн) неправомірно, а з цієї суми міністерство використало понад 659 млн грн не за призначенням, як кажуть у Рахунковій палаті.

Аудитори вважають, що більшість передбачених напрямів узагалі не стосуються заходів із запобігання хворобі та боротьби з її наслідками, а є фінансовою підтримкою сфери культури, туризму та креативних індустрій.

"Унаслідок цього на заходи, що не відповідають напрямам спрямування та цільовому призначенню коштів фонду боротьби з COVID-19, МКІП використало майже 60 млн грн, Український культурний фонд (УКФ) понад 518 млн грн, Український інститут книги більш як 81 млн гривень", — йдеться у звіті.

Також фахівці Рахункової палати вважають, що майже 663 млн грн виділили міністерству узагалі без законодавчих підстав.

А щойно УКФ перераховував грантоотримувачам кошти з держбюджету, вони втрачали статус бюджетних і виводились із системи казначейського обслуговування та бюджетного контролю.

"Такі дії дозволили Українському культурному фонду уникнути дотримання критеріїв визначення одержувачів бюджетних коштів. А саме не менш як дворічний досвід роботи за відповідним профілем, виробничий потенціал, незбиткова діяльність тощо", — зазначають фахівці палати.

Рахункова палата також виявила 99 випадків, коли УКФ уклав договори з грантоотримувачами, які не отримували надходжень у попередньому 2019 році, а 59 з них узагалі не здійснювали в цей період господарської діяльності. За цими договорами перерахували 57,5 млн гривень.

Фактично система інституційної підтримки виявилася механізмом короткострокового утримання окремих недержавних суб'єктів господарювання, заявили у Рахунковій палаті.

Разом з тим Український інститут книги з 2020 року не відмовив у розгляді 14 заявок видавництв — вони не підтвердили попереднього видання книжок, тому виділення їм 5,2 млн грн грантів інституційної підтримки також неправомірне.

Щобільше, згідно зі звітом аудиторів, основна мета надання грантів — створення робочих місць — не була досягнута, оскільки протягом 2020–2021 років кількість працівників грантоотримувачів зменшилась на 16 %.

"Отже, понад 518 млн грн витратили з державного бюджету неправомірно та нерезультативно", — додають у Рахунковій палаті.

Аудит також встановив, що нібито на розроблення електронного інформаційного ресурсу Мінкульт спрямував 1,8 млн гривень. Проте замість цього там закупили серверне обладнання — із порушенням вимог законодавства про розбудову засобів інформатизації. Зрештою електронний інформресурс культурної спадщини так і не був розроблений.

Результати аудиту Рахункова палата повідомила в Офіс генерального прокурора та Національну поліцію України.

Суспільне Культура звернулося до Мінкульту. Там попросили надіслати офіційний запит.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок