Імені Йона Фоссе: на честь нобелівського лауреата Норвегія створить міжнародну стипендію

Імені Йона Фоссе: на честь нобелівського лауреата Норвегія створить міжнародну стипендію

Імені Йона Фоссе: на честь нобелівського лауреата Норвегія створить міжнародну стипендію
. Фото: Agnete Brun

Норвегія запускає міжнародну стипендію імені Йона Фоссе — цьогорічного лауреата Нобелівської премії з літератури.

Про це повідомила асоціація NORLA ("Норвезька література за кордоном").

Лауреатами можуть стати перекладачі, письменники, драматурги, дослідники літератури, які працюють із норвезькою літературою. Стипендіатів визначатиме NORLA та Національна бібліотека Норвегії, а також погоджуватимуть із самим Йоном Фоссе.

Так уряд хоче продемонструвати, наскільки важливими є літературні твори Фоссе як для Норвегії, так і на міжнародному рівні.

"Це перший раз, коли автора, який пише норвезькою мовою, відзначають такою нагородою, і вже 95 років минуло відтоді, як норвезький автор востаннє отримував Нобелівську премію з літератури. Це історична подія, і Фоссе назавжди увійде в історію літератури", — зауважила міністрка культури й рівності Норвегії Любна Джаффрі.

Сам Фоссе подякував уряду за таку честь: "Той факт, що це оголошено посеред Нобелівського тижня, робить це ще більш важливим як для мене, так і для норвезької літератури".

Національний бібліотекар Аслак Сіра Міхре також повідомив, що премія та лекція стане щорічною подією: "Це буде день, коли думка та інтелект опиняться в центрі публічного дискурсу".

Хто такий Йон Фоссе

64-річний норвезький письменник Йон Фоссе став лауреатом Нобелівської премії з літератури 2023 року за "новаторські п'єси та прозу, що висловлюють невимовне".

Його величезний творчий доробок написаний норвезькою мовою нюношк і охоплює різноманітні жанри: п'єси, романи, поетичні збірки, есе та дитячі книжки.

Центральним прозовим твором Фоссе є Trilogien ("Трилогія"), що складається з Andvake (2007), Olavs Draumar (2012) і Kveldsvævd (2014). Це жорстока сага про кохання і насильство із сильними біблійними алюзіями. За цю історію письменника нагородили Літературною премією Північної Ради 2015 року.

А його найбільшим прозовим твором залишається Septology ("Септологія"), яку він завершив у 2021 році. Роман обсягом 1250 сторінок написано у формі монологу, в якому літній художник розмовляє із самим собою, як з іншою людиною.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок