Музеї США повернуть майже 50 артефактів, які потрапили до колекцій нелегально: серед них предмети часів до нашої ери

Музеї США повернуть майже 50 артефактів, які потрапили до колекцій нелегально: серед них предмети часів до нашої ери

Генеральне консульство Непалу Нью-Йорк репатріювали 4 артефакти
Генеральному консульству Непалу в Нью-Йорку передали 4 артефакти, 4 грудня 2023 року. Фото: Consulate General of Nepal New York, USA

Музей образотворчого мистецтва Вірджинії після розслідування поверне 44 артефакти Італії, Єгипту та Туреччині, а окружна прокуратура Мангеттену оголосила про повернення до Непалу 4 предметів старовини вартістю понад $1 млн.

Музей Вірджинії опублікував відповідну заяву в себе на сайті. Мангеттенська прокуратура оприлюднила офіційний пресреліз про репатріацію старожитностей.

Вірджинський музей (The Virginia Museum of Fine Arts, VMFA) стисло переказав розслідування про походження старожитностей. Воно тривало з 1 травня 2023 року.

У травні офіційні особи прокуратури Мангеттену та Департаменту внутрішньої безпеки розпочали розслідування щодо 28 об'єктів. Припускали, що ці 28 предметів викрали чи неналежно вивезли з країн їхнього походження. Отже, в музею Вірджинії попросили документацію, де були б записи про право власності закладу на артефакти.

У червні офіційні особи розширили початковий запит, додавши в нього загалом 61 роботу. Розслідування тривало до середини жовтня і показало, що викрадені були 44 предмети.

Серед виробів — бронзова статуя етруського воїна V століття до н. е., теракотова італійська фляга з вином 330 року до н. е. та давньоєгипетська посудина для косметики.

Артефакти, які Музей Вірджинії США поверне Італії, Єгипту та Туреччині
Артефакти, які Музей Вірджинії поверне Італії, Єгипту та Туреччині. Фото: скриншот/Virginia Museum of Fine Arts

У заяві музей зауважує: немає жодних доказів, що теперішні працівники якось пов'язані з незаконним набуттям 44 об'єктів. Ці артефакти потрапили до колекції музею між 1970-ми та 1990-ми роками.

Музей зазначив, що досі з 2004 року репатріював шість творів мистецтва: три європейські картини, викрадені в епоху нацизму, і три роботи, які були повернуті племені тлінкітів відповідно до Закону про захист могил корінних американців і репатріацію (NAGPRA).

Окружний прокурор Мангеттену Елвін Брегг оголосив про повернення до Непалу чотирьох предметів старовини, сукупна вартість яких перевищує 1 мільйон доларів. Вони зберігалися в різних колекціях, зокрема в Музеї мистецтв Рубіна та Музеї мистецтв Далласа. Прокуратура зазначила, що 3 із 4 об'єктів пов'язані з розслідуваннями непальських мереж торгівлі людьми.

Там фігурує контрабандист Субхаш Капур. Він допомагав перевозити старожитності з Афганістану, Камбоджі, Індії, Індонезії, М'янми, Непалу, Пакистану, Шрі-Ланки, Таїланду та інших країн. Він і його поплічники привозили награбоване на Мангеттен і продавали через галерею Капура "Мистецтво минулого". З 2011 по 2023 рік правоохоронці США вилучили понад 2500 предметів вартістю понад $143 млн, які, ймовірно, продала мережа Капура. Офіс прокуратури отримав ордер на арешт Капура у 2012 році. Сполучені Штати чекають на його екстрадицію з Індії.

Репатрійовані старожитності:

  • пара масок БхайравиОдна з подоб бога Шиви в індуїзмі з позолоченої бронзи XVI століття (загальна вартість — $900 тисяч);
  • статуя Десятирукої Дурги, вік і вартість якої не вказано;
  • кам'яне зображення богів Шиви та Парваті.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок