Вище за Болгарію, але нижче за Польщу: результати PISA-2022 виявили зниження рівня освіти в Україні

Вище за Болгарію, але нижче за Польщу: результати PISA-2022 виявили зниження рівня освіти в Україні

Вище за Болгарію, але нижче за Польщу: результати PISA-2022 виявили зниження рівня освіти в Україні
Фото: Суспільне Запоріжжя

Україна вже вдруге долучилася до тестування PISA — міжнародного дослідження якості освіти. У МОН повідомили, що загалом результати виявилися нижчими за результати попереднього циклу.

Результати дослідження опублікували 5 грудня на офіційному сайті міністерства.

Тестування PISA оцінює здатність 15-річних учнів застосовувати знання з математики, природничих дисциплін та читання у реальних життєвих контекстах.

Міністр освіти Оксен Лісовий зауважив, що "Україна єдина країна, яка провела дослідження в умовах війни", тому це могло суттєво вплинути на результати.

Разом з тим у відомстві додають, що хоча тестування проводилося в стресовому режимі й не є репрезентативним для всієї країни (його проводили тільки у 18 з 27 регіонів України), результати дають змогу виявити основні тенденції у сфері середньої освіти на рівні держави загалом.

"Війна впливає на успішність і ментальне здоров'я школярів в Україні й залишає шрами, які ще довго відчуватимуться. Як показали дані дослідження PISA, наслідком цього стало те, що українським дітям складніше досягати успіхів у навчанні", — зазначив голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде.

Математика

Згідно з даними, результати 2022 року на 12 балів нижчі за результати 2018 року. Тільки 58 % учнів досягли базового рівня, а 32 % — рівня 3 та вище.

Саме з математики в українських учнів найнижчий рівень освітніх втрат серед усіх досліджуваних галузей. У галузі математики різниця між Україною і країнами ОЕСРОрганізація економічного співробітництва становить приблизно півтора року навчання за стандартами PISA (1 рік навчання = 20 тестових балів).

Природничо-наукові дисципліни

Якщо порівняти з циклом 2018 року, результати зменшилися на 19 балів. Базового рівня грамотності за шкалою PISA досягли 66 % українських учнів і учениць. Водночас вищих рівнів досягли 36 % учнів.

Разом з тим у МОН додали, що успіхи в природничо-наукових дисциплінах у попередньому циклі досліджень були кращими, ніж, наприклад, із математики, тому хоч результати й знизилися, але падіння є не таким помітним.

Читання

Українські учні показали результат на 38 балів нижчий, ніж у 2018 році. 59 % учнів досягли базового рівня в читанні, 29 % — вищих рівнів.

У міністерстві зауважили, що учні із сільської місцевості відстають від однолітків з великих міст. На бали також впливає те, у закладі якого типу навчається дитина: у ліцеях, гімназіях і спеціалізованих школах бали в середньому на 23 вищі, ніж в учнів загальноосвітніх шкіл.

Крім того, досі спостерігається значний гендерний розрив у результатах. Хлопці на 10 балів випереджають дівчат з математики, а в читанні дівчата кращі на 23 бали.

Загалом Україна показала вищі результати з усіх трьох галузей, ніж Болгарія, Молдова і Грузія. Але результати Естонії, Польщі та Словаччини є вищими.

У МОН запевнили, що ці результати зорієнтують українську систему освіти для подальшого руху й допоможуть скласти план дій, щоб надолужити освітні втрати і нівелювати розриви між різними групами учнів.

"Ми розуміли, що освітні втрати через пандемію ковіду й війну неминучі, проте зараз у нас є розуміння масштабів. Ми вже розпочали роботу для надолуження освітніх втрат і будемо робити це, ґрунтуючись на результатах дослідження", — додав міністр Лісовий.

освіта результати тестування
Результати тестування. Фото: МОН

Загальна інформація про тестування PISA

У тестування взяли участь майже 700 000 15-річних учнів у 81 країні — члені ОЕСР.

Середні показники з математики у країнах, де проводили тестування, впали на 15 пунктів, а читання — на 10 пунктів. По світу збереглася тенденція, що хлопці випередили дівчат у математиці (на 9 балів), але дівчати випередили їх у читанні (на 24 бали).

Різке зниження успішності з математики зафіксували у Німеччині, Ісландії, Нідерландах, Норвегії та Польщі.

Загалом найкращі показники у всіх галузях виявили в учнів у Сінгапурі, Японії, Південній Кореї, Естонії та Швейцарії.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок