У ПАР знайшли золотого крота, якого вважали вимерлим. А в Новій Зеландії народились ківі

У ПАР знайшли золотого крота, якого вважали вимерлим. А в Новій Зеландії народились ківі

Науковці вперше з 1937 знайшли золотого крота де Вінтона, ПАР
Золотий кріт де Вінтона виявлений вперше за понад 80 років, Порт-Ноллот, Південна Африка, листопад 2023 року. Фото: Nicky Souness/Re:wild

У столиці Нової Зеландії вперше за понад 150 років у дикій природі народилися пташенята ківі. Тим часом у Південно-Африканській Республіці вперше за 86 років виявили золотого крота — вважалося, що цей вид вимер.

Про ківі 29 листопада повідомила громадська організація The Capital Kiwi Project, яка займається відновленням популяції диких ківі у Веллінґтоні, столиці Нової Зеландії.

А про золотого крота 29 листопада написала неприбуткова організація Re:wild, яка займається захистом і відновленням дикої природи (серед членів правління організації — актор Леонардо Ді Капріо).

Пташенята ківі в Новій Зеландії

"Ми дуже раді повідомити про те, що виявили двох дитинчат ківі. Це перші пташенята, які народилися в дикій природі на захід від Веллінґтона за понад 150 років", — пише The Capital Kiwi Project.

Їх знайшли активісти проєкту Піт і Крістін, коли спостерігали за кількома самцями ківі, які висиджували яйця. Дослідники думали, що на світ цими днями з'явиться лише один птах, і здивувалися, коли знайшли другого. Очікується, що незабаром вилупляться ще 18 пташенят ківі.

Пташенята ківі вперше за 150 років вилупилися в дикій природі біля Веллінґтона, Нова Зеландія, 29 листопада 2023 року
Пташенята ківі вперше за 150 років вилупилися в дикій природі біля Веллінґтона, Нова Зеландія, 29 листопада 2023 року. Фото: The Capital Kiwi Project/Facebook

Організація Capital Kiwi лише рік тому розпочала програму з повернення ківі до столиці. У листопаді 2022-го активісти випустили біля столиці 63 ківі — і тоді вперше за століття дикі ківі опинилися в цьому регіоні. Тепер The Capital Kiwi Project дякує всім, хто підтримали їхню ініціативу.

"Дякуємо нашим іві Іві — найбільша соціальна одиниця маорі в Новій Зеландії. Слово "іві" приблизно означає "народ" або "нація", часто перекладається як "плем'я", землевласникам і місцевим громадам – особливо MākaraМісцевість на захід від Веллінґтона, які опікувалися ківі", — кажуть природоохоронці.

Як пише CNN, у 1991 році Департамент охорони природи Нової Зеландії запустив План відновлення популяції ківі. Програма зосереджена на боротьбі з хижаками та залученні громади.

Популяція ківі в країні скорочується в середньому на 2 % на рік. Переважно через хижаків, таких як горностаї, коти, собаки та тхори. За даними Save the Kiwi, 95 % диких ківі в Новій Зеландії гинуть, не досягнувши дорослого віку. Без належної охорони ці птахи в дикій природі можуть вимерти через два покоління.

Золотий кріт у Південній Африці

Золотий кріт де Вінтона — сліпий кріт, який "плаває" по піску та має золотаво-блискуче забарвлення шерсті, вважався вимерлим. Востаннє його бачили у 1937 році. Це більше не так — завдяки пошукам природоохоронців і генетиків з Фонду дикої природи, що перебуває під загрозою зникнення (EWT), та Університету Преторії.

Він став 11-м видом, який знову виявили з переліку найбільш розшукуваних зниклих видів у світі — з моменту започаткування проєкту "Пошук втрачених видів" у 2017 році.

Золотий кріт де Вінтона, Порт-Ноллот, Південна Африка, листопад 2023 року
Золотий кріт де Вінтона виявлений вперше за понад 80 років, Порт-Ноллот, Південна Африка, листопад 2023 року. Фото: JP Le Roux/Re:wild

Для пошуків брали зразки ДНК з ґрунтів Південної Африки. Крім того, навчили собак розпізнавати запах золотого крота, щоб ті виводили на сліди тварин.

У червні 2021 року науковці зібрали понад 100 зразків ґрунту з пляжів і дюн на північно-західному узбережжі Південної Африки — зокрема, з пляжу міста Порт-Ноллот. Це єдине місце, де колись бачили золотого крота де Вінтона. Дослідники провели складний і всебічний генетичний аналіз кожного зразка та визначили, що в піску на цій ділянці узбережжя мешкає кілька видів золотих кротів.

Водночас автори дослідження наголошують: природне середовище міста Порт-Ноллот наразі дуже змінюється. Промисловість становить значну загрозу для золотих кротів.

Команда виснувала: методи з вивчення ДНК, якими вони користувалися, тепер перевірені й можуть допомагати знайти інші рідкісні види у світі.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок