Друга Пізанська? В Болоньї закрили вежу, бо вона може обвалитися

Друга Пізанська? В Болоньї закрили вежу, бо вона може обвалитися

Вежу Ґарісенда, Болонья, закрили, бо вона може впасти, нахиляється
Панорама на місто Болонья в Італії та вежу Ґарісенда, ілюстративне фото. Фото: Getty Images

Середньовічну вежу XII століття в італійському місті Болонья перекрили та будують навколо неї огорожу заввишки 5 м. Бояться, що споруда обвалиться. Вона має кут нахилу, як і знаменита Пізанська, й останнім часом кут змістився.

Про це пишуть BBC та CNN.

Вежа Ґарісенда 47 м заввишки нахиляється під кутом 4 градуси. Але за останній місяць фахівці виявили "раптову та прискорену тенденцію руйнівного стиснення до фундаменту вежі". Там поступово розпадається облицювальний камінь, цеглою ідуть тріщини. Про все це йдеться у звіті науковців, які стежили за спорудою з 2019 року. Звіт передали журналістам CNN.

У міськраді заявили, що ситуація критична, й розробили план цивільного захисту. Перший етап — побудова захисного бар'єра. Він у разі обвалу вежі має втримати уламки, захистити навколишні будівлі та людей. Міськрада каже, що навколо вежі також будуть встановлені металеві сітки — від падіння каменю.

Будівництво захисних споруд буде завершено на початку 2024 року, а вежа та площа під нею будуть закриті для відвідувачів протягом кількох років, поки йтиме реставрація.

Вежа Ґарісенда — одна з двох веж, які височіють над горизонтом італійської Болоньї. Інша вежа Асінеллі приблизно вдвічі вища й також нахилена, хоча на менший кут. До минулого місяця вона була відкрита для туристів, які хочуть піднятися на пам'ятку.

Вежі побудовані між 1109 і 1119 роками. У той час в місті побудували багато високих споруд, сім'ї змагалися за висоту. До сьогодні таких веж лишилося небагато, бо в них демонтували верхні частини й перетворили на звичайні будинки. Ґарісенду вже "знижували" в XIV столітті, оскільки вона вже тоді почала нахилятися. Ця будівля згадується в поемі Данте "Божественна комедія".

Пізанська вежа — також італійська пам'ятка. Вона нахилена на 5,5 градуса. Цьогоріч споруда відзначила своє 850-річчя — перший камінь заклали 9 серпня 1173 року. З 1990 року через побоювання, що будь-якої миті може статися обвал вежі масою 14 500 тонн, до неї перестали пускати туристів. У 2008 році завершилися роботи зі зменшення куту нахилу Пізанської вежі. Очікується, що вона не нахилятиметься приблизно 200 років.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок