У Франції вкрали свинцеву скульптуру за $1 млн, в Україні — винесли твір з виставки за роздягання

У Франції вкрали свинцеву скульптуру за $1 млн, в Україні — винесли твір з виставки за роздягання

У Франції вкрали свинцеву скульптуру за $1 млн, в Україні — винесли твір з виставки за роздягання
Художник Ансельм Кіфер перед церемонією вшанування солдатів Першої світової війни і французького письменника Моріса Женевуа в Парижі, 11 листопада 2020 року. Фото: Ludovic Marin, Pool via AP

Зі складу у Франції викрали частини скульптури німецького сучасного художника Ансельма Кіфера. Збитки внаслідок крадіжки — понад 1 млн доларів. В Україні нещодавно також поцупили твір сучасного митця.

Про випадок на складі Кіфера 30 листопада заявила французька прокуратура, передає The Guardian.

Грабіжники 29 листопада вранці вдерлися на територію складу художника в містечку Круассі-Бобур, на схід від Парижа.

"На камерах відеоспостереження видно, як четверо осіб прорвали шлагбаум на автостоянці, проникли на територію і прорізали сталеву огорожу, що була навколо інсталяції. Після цього злодії втекли зі свинцевими книгами — частиною композиції", — розповів прокурор сусіднього міста Мо Жан-Батіст Бладьє. Художник оцінив збитки у понад 1 мільйон доларів.

Це вже не вперше викрадають твори Кіфера. У 2016 році в митця з цього ж складу вкрали роботи на 1,5 мільйона доларів, а у 2019 році охоронці виявили потенційних грабіжників та прогнали їх. Під час попередніх злочинів, як вважають правоохоронці, крадії спокушалися на сам матеріал — свинець, щоби здати його як метал.

Хто такий Ансельм Кіфер

Ансельм Кіфер — німецький художник і скульптор, який із 1992 року живе і працює у Франції. Йому 78 років. Кіфер відомий своїми похмурими скульптурами та інсталяціями на тему нацистського минулого своєї країни, зокрема Голокосту. У деяких із його робіт були представлені величезні свинцеві книги, крім того, він працює із соломою, глиною, ясеном і шелаком.

Художник Ансельм Кіфер, Франкфурт, 19 листопада 2008 року
Художник Ансельм Кіфер, Франкфурт, 19 листопада 2008 року. Фото: AP Photo/Daniel Roland

Як пише нью-йоркський музей "Метрополітен", хоча в США часто сприймали Кіфера як борця проти репресій нацистського минулого Німеччини, провідною темою в німецькому інтелектуальному житті з початку 1960-х років було Vergangenheitsbewältigung ("примирення з минулим"). У ті роки починав творити Кіфер.

Крадіжка мистецтва по-українськи

Нещодавно з "Асортиментної кімнати", галереї сучасного мистецтва в Івано-Франківську, викрали твір Alter Ego митця Ярослава Яновського. Це сталося 1 грудня після відкриття виставки "Поки не пізно — бийся головою об лід", кураторки якої — Олеся Саєнко та Зоряна Козак.

Робота з серії "Alter Ego" Ярослав Яновський, 1 грудня викрали з виставки галереї "Асортиментна кімната", Івано-Франківськ, 2023 рік
Робота з серії Alter Ego Ярослава Яновського, яку 1 грудня викрали з виставки "Асортиментної кімнати", Івано-Франківськ, 2023 рік. Фото: галерея "Асортиментна кімната"

"Наприкінці вечора, коли більшість відвідувачів та відвідувачок вже розійшлися, а команда виставки ненадовго відлучилась з експозиційних зал, аби спакувати речі та йти святкувати відкриття, кілька людей здерли зі стіни фотографію авторства Ярослава Яновського із серії Alter ego", — розповіла Саєнко для post impreza.

Виявилось, що кілька митців, які прийшли на відкриття, включно із самим автором, пообіцяли роботу одній з відвідувачок, якщо та привселюдно роздягнеться. Олеся Саєнко засудила таке рішення, адже воно порушує закон і не було обговорено з організаторами виставки, яка втратила експонат.

Місце, де мала висіти викрадена робота з серії "Alter Ego" Ярослава Яновського, Івано-Франківськ, 1 грудня 2023 року
Місце, де мала висіти викрадена робота з серії "Alter Ego" Ярослава Яновського, Івано-Франківськ, 1 грудня 2023 року. Фото: asortymentna_kimnata/Instagram

Художник і куратор Анатолій Звіжинський назвав крадіжку "гепенінгом" у межах гасла виставки — вихід за рамки, інсталяції про "відірваність", але пані Олеся не погодилась, назвала це підміною понять, маніпуляцією та неповагою до людей, які старалися над виставкою.

"З терористами переговорів не ведуть. І аби ця токсична деструктивність не поширювалась далі, від неї потрібно дистанціюватися", — каже кураторка.

На місці вкраденої роботи Яновського лишили табличку з написом: "На цьому місці була робота Ярослава Яновського Alter Ego, яка за кураторським задумом мала говорити про вразливість маскулінності — як під час війни, так і поза війною. Робота була викрадена відвідувачками та відвідувачами під час відкриття виставки. Кураторки вирішили не відновлювати роботу — її відсутність промовляє голосніше".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок