У Лондоні пролунають твори в'язнів Аушвіцу. Їх відтворив з архівів британський композитор

У Лондоні пролунають твори в'язнів Аушвіцу. Їх відтворив з архівів британський композитор

У Лондоні пролунають твори оркестрантів Аушвіцу
Музей "Аушвіц", Освенцим, Польща, архівне фото. wikipedia.org

Наступного тижня в Лондоні вперше виконають чотири композиції, які створили та грали табірні оркестри Аушвіцу. Їхні фрагменти знайшли у 2015 році, а потім їх відтворив композитор і диригент Лео Ґеєр.

Про це пише CNN.

У 2015 році композитору Ґеєру доручили написати музичну партитуру в пам'ять про британського історика та експерта з Голокосту Мартіна Ґілберта, який помер у лютому того ж року. Ґеєр нині здобуває докторський ступінь з музики та композиції в Оксфордському університеті. Випадково натрапивши на майже 80-річні партитури в'язнів Аушвіцу, він дослідив знахідки.

Ґеєр не є етнічним євреєм, він поїхав до Польщі, щоб зануритися в історичну епоху, яку досліджував Ґілберт. Там композитор зустрівся з архіваріусом меморіалу та музею "Аушвіц-Біркенау". Музейник розповів, що у фондах зберігаються залишки музичних партитур, які аранжували та виконували табірні оркестри.

Композитор і диригент Лео Ґайєр голокост оркестр освенцим лондон
Композитор і диригент Лео Ґеєр. Фото: Leo Geyer, офіційний сайт
"Я мало не впав, коли він [працівник музею] мені про це сказав — не міг повірити, що таку річ не помітили за майже 80 років", — каже композитор в інтерв'ю CNN.

Архів містить 210 музичних творів різного ступеня завершеності. Через місяць Ґеєр ще кілька разів повертався до Польщі, щоби дослідити партитури.

"Ноти здебільшого понищені, тому те, що залишилося, нагадує головоломку — наче пазл, за винятком того, що їх кілька, і всі частинки перемішані", — розповів Лео Ґеєр.

Він виявив, що в Аушвіці існувало шість оркестрів. Склад відрізнявся від класичних оркестрових колективів. Наприклад, було багато акордеонів та саксофонів, яких нема в традиційних колективах, натомість відсутні гобої та фаготи.

"Багато з музикантів висловлювали протест, використовуючи музичні криптограми, що містять повідомлення в музиці", — розповів дослідник. Приклад — вплітання національного гімну Польщі в музику маршу.

Оркестранти грали щоранку й щовечора — щоб робочі командос маршували чітко в такт. А ще музиканти мусили завжди бути готовими зіграти для окремих есесівців. Дехто з в'язнів пережив Аушвіц лише тому, що "непродуктивно" було б убивати учасників оркестру. Одна з таких — віолончелістка Аніта Ласкер-Валфіш. Її онук в Лондоні буде у складі оркестру, що відтворить композиції з Аушвіцу.

Чотири з відреставрованих творів виконає творчий центр Ґеєра Constella Music із нагоди свого 10-річчя. "Оркестри Аушвіцу" пролунають 27 листопада на концерті в лондонському театрі Sadler's Wells. Там також будуть акордеони та саксофони й не гратимуть гобої та фаготи.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок