Понад 90 % українських учителів, батьків і учнів вважають рідною мовою українську: моніторинг українізації в освіті

Понад 90 % українських учителів, батьків і учнів вважають рідною мовою українську: моніторинг українізації в освіті

Понад 90 % українських учителів, батьків і учнів вважають рідною мовою українську: моніторинг українізації в освіті
УНІАН

Державна служба якості освіти України та уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь презентували результати опитувань понад 30 тисяч вчителів, батьків та учнів про українізацію в освіті.

Результати презентували у пресцентрі "Укрінформу", йдеться у прямій трансляції на Ukrinform TV.

  • Понад 90 % респондентів вказали, що вважають рідною мовою українську і використовують її у всіх сферах життя. Водночас 43 % батьків незадоволенні рівнем знань української мови у своїх дітей.
  • Розмовляти українською зазвичай перешкоджає недостатній рівень опанування, звичка спілкуватися російською в родині, інтернет-контент, вплив російськомовного середовища.
  • Рівень задоволеності батьків забезпеченням функціонування державної мови в закладах освіти зріс на 6 % — порівняно з попереднім 2021–2022 навчальним роком.
  • Також за той же період на 11 % більше вчителів стали використовувати виключно українськомовні матеріали під час навчальних занять — цьогоріч жоден учитель або вчителька не використовували російськомовні матеріали (торік 4 % вчителів використовували їх).
  • За даними "Рейтингу", збільшується кількість респондентів, які розмовляють українською мовою вдома.
  • Про мову контенту в інтернеті — порівняно з попереднім навчальним роком на 19 % більше школярів вважають мову контенту важливою, на 16 % зросла кількість школярів, які краще сприймають українськомовний контент, на 17 % більше школярів почали використовувати український контент, на 9 % більше школярів почали спілкуватися онлайн виключно українською мовою, на 10 % менше школярів споживають російськомовний контент, на 19 % збільшилося використання української мови в інтернеті батьками й вчителями.

Гортайте слайди, щоб побачити інфографіку з результатами дослідження:

Учасниками дослідження стали 30 284 учасників освітнього процесу — з них 3726 вчителів, 10 558 батьків та 16 000 учнів, їх опитували шляхом онлайн-анкетування.

Як наголосив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, загалом динаміка переходу людей на українську є очевидною. Водночас він зауважив, що такі зміни потребують виваженого підходу та чіткого контролю за реалізацією, а це неможливо без чіткої мовної політики держави.

"Проведення такого дослідження в умовах повномасштабного вторгнення та реального переходу громадян України на застосування української мови в усіх сферах суспільного життя має величезне практичне значення. Таких досліджень раніше ми не проводили. У нас не було відповідних інструментів для вимірювань, які застосувалися би безпосередньо до батьківського середовища та самих здобувачів освіти”, — сказав він.

Кремінь додав, що у 2023 році він отримав 3 407 скарг щодо мовних порушень, з яких у сфері освіти було 307 скарг.

"Станом на сьогодні ми маємо майже 3 500 скарг. На жаль, деякі стосуються сфери освіти", — сказав Кремінь. За його словами, трапляються системні порушення мовного закону в закладах освіти. І вони не є поодинокими.

"У нас, на превеликий жаль, є проблеми з низкою університетів. Зараз чомусь згадують тільки Дніпровський університет, але у нас є таких університетів у столиці, і в Одесі, і в Харкові та в інших куточках України достатньо. Тому що крім послуговування недержавною мовою, дехто з представників професорсько-викладацького складу продовжує використовувати матеріали, додаткову інформацію, літературу недержавною мовою", — додав уповноважений із захисту державної мови.

Понад 90% українських учителів батьків і учнів вважають рідною мовою українську: моніторинг українізації в освіті
Понад 90 % українських учителів батьків і учнів вважають рідною мовою українську: моніторинг українізації в освіті. Скриншот: Ukrinform TV

Участь у презентації також взяли голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак, заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків та народна депутатка України Наталія Піпа.

"Підтримка української мови сьогодні є основним викликом для освіти. Порівняно з попереднім навчальним роком уже на 11 % більше вчителів використовують виключно українськомовні навчальні матеріали. Ми маємо давню державу, історію, власну мову, і зараз нам необхідна правильна чітка державна мовна політика", — написала за підсумками круглого столу народна депутатка Наталія Піпа.

До участі в презентації також були запрошені представники Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, представники органів місцевого самоврядування, керівники закладів загальної середньої освіти та громадськість.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок