Перейти до основного змісту
Головні новини культури тижня: "Євробачення-2024", провадження від СБУ для Фаріон та демонтаж Пушкіна

Головні новини культури тижня: "Євробачення-2024", провадження від СБУ для Фаріон та демонтаж Пушкіна

Головні новини культури тижня: "Євробачення-2024", провадження від СБУ для Фаріон та демонтаж Пушкіна
. Колаж Суспільне Культура

Цього тижня Суспільне Мовлення визначило фіналістів нацвідбору на "Євробачення-2024", а СБУ відкрило кримінальне провадження для Ірини Фаріон. Також у Києві нарешті демонтували памʼятник Пушкіну, а небайдужі громадяни пропонують встановити там скульптуру пса Патрона. Також PEN Ukraine закликає долучитися до акції #EmptyChairWeek.

Суспільне Культура публікує головні новини та історії тижня.

Росію виключили з Виконавчої ради ЮНЕСКО

Уперше в історії Росію виключили з Виконавчої ради ЮНЕСКО.

"Епоха російського впливу закінчилася, і це правильно: російським терористам не місце на чолі значущих міжнародних організацій. Міжнародна роль Росії лише слабшатиме", — написав президент Зеленський у X (колишній Twitter).

Україна неодноразово зверталася до ЮНЕСКО із закликом виключити РФ зі складу Виконавчої ради. Зокрема? у липні Верховна Рада звернулася із закликом щодо необхідності позбавлення Росії членства в організації.

головні новини тижня
Росія більше не у Виконавчій раді ЮНЕСКО. Представниця ЮНЕСКО. Фото: Одеська міськрада

Кримінальне провадження щодо Фаріон

14 листопада у Львові студенти вийшли на мітинг з вимогою звільнення мовознавиці Ірини Фаріон із Національного університету "Львівська політехніка". Наступного дня на сайті закладу повідомили про розірвання трудового договору з філологинею.

Фаріон відреагувала на наказ про звільнення та зазначила, що звернеться через це до суду.

Разом з тим, Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження, а також призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій колишньої народної депутатки Ірини Фаріон.

головні новини тижня
Ірина Фаріон. Фото: УНІАН

Демонтували пам'ятник Пушкіну в Києві

У Києві нарешті демонтували пам'ятник російському поету Олександру Пушкіну на Берестейському проспекті. Активісти вимагали прибрати монумент понад рік, і нарешті це вдалося здійснити.

Майже одразу на сайті Київської міської ради зареєстрували петицію, в якій пропонують встановити пам'ятник псу Патрону на місці демонтованого монумента.

Автори звернення назвали пса Патрона "живим символом відданості Україні та яскравим натхненником сучасної української культури". За їхніми словами, він "створює позитивну атмосферу й дає надію людям у найскладніші воєнні роки".

головні новини тижня
Демонтаж памʼятника Пушкіну в Києві. Фото: Facebook/Катерина Пєшко

Фіналісти нацвідбору на "Євробачення-2024"

Суспільне Мовлення оголосило імена та назви пісень 10 фіналістів національного відбору на "Євробачення-2024". Почути обрані пісні українці зможуть у січні.

Серед учасників лонгліста, які не потрапили у список фіналістів за результатами прослуховування, проведуть рейтингове онлайн-голосування в мобільному застосунку "Дія" — воно визначить одинадцятого учасника фіналу.

Повний список фіналістів оприлюднять до 29 грудня.

головні новини тижня
Фіналісти нацвідбору. Фото: Суспільне

Мустафі Джемілєву надали звання Героя України

Лідеру кримськотатарського народу, народному депутату України Мустафі Джемілєву, надали звання Героя України з відзначенням орденом "Золота Зірка".

До свого 80-річчя Мустафа Джемілєв у великому інтерв'ю Суспільне Крим розповів про деокупацію півострова, дружні відносини з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, як відбувався обмін "азовців", розмову з російським диктатором Володимиром Путіним та які поради дає міністру оборони Рустему Умєрову.

головні новини тижня
Мустафа Джемілєв. Фото: Оксана Емінова/Суспільне Крим

Визнання Голодомору геноцидом

Американський штат Вайомінг став 32-м штатом, який визнав Голодомор 1932–33 років геноцидом українського народу та проголосив листопад місяцем пам'яті про український Голодомор-геноцид.

Таку ж прокламацію видав і штат Айова.

Посолка України Оксана Маркарова запросила усіх приєднатись до церемонії вшанування пам'яті жертв Голодомору, яка пройде у Вашингтоні 25 листопада о 16:30 біля Меморіалу жертвам Голодомору.

Фільм "Назавжди-назавжди"

Головний приз на 33-му Film Festival Cottbus отримала дебютна стрічка української режисерки Анни Бурячкової "Назавжди-назавжди".

Сюжет фільму Бурячкової переносить глядачів до Києва кінця 90-х. Тоня переходить зі школи в центрі міста до іншої — у спальному районі, й потрапляє до компанії відчайдушної молоді. Разом вони шукають пригод та неприємностей на околицях постсоціалістичного Києва.

Кампанія пам'яті митців, яких забрала війна, #EmptyChairWeek

Інформаційна кампанія триває з 13 до 19 листопада.

До кампанії можуть долучитися усі охочі: зробити допис у соцмережах про українських письменників, музикантів, акторів, істориків, художників, мовознавців та інших культурних діячів, чиї життя обірвалися після 24 лютого 2022 року, та додати гештег #EmptyChairWeek.

Мета — згадати якнайбільше імен полеглих митців та зробити так, щоб вони якомога ширше прозвучали у публічному просторі.

PEN Ukraine відстежує втрати серед діячів культури від початку повномасштабного вторгнення. Станом на 13 листопада 2023 року PEN зібрав 71 ім'я. Однак додають, що це неофіційний моніторинг і митців може бути більше, аніж відомо публічно.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок