Парламент Латвії проголосував за дозвіл одностатевим парам створювати цивільні союзи, надаючи їм юридичного визнання. Але такі пари все ще матимуть менші права, ніж різностатеві подружжя.
Про це 9 листопада повідомило видання Reuters.
Нове законодавство, яке має набути чинності в середині 2024 року, дозволяє одностатевим парам реєструвати своє партнерство у нотаріуса. Інститут партнерства запроваджують поправки до закону "Про нотаріат".
Він дозволяє відвідувати партнерів у лікарні, а також користуватися деякими податковими пільгами та пільгами соціального забезпечення.
Але активіст Каспарс Залітіс зазначив, що одностатеві пари все одно не зможуть всиновлювати дітей і продовжуватимуть стикатися з проблемами успадкування.
Міністерка юстиції Інесе Лібіна-Егнере заявила, що парламент не має наміру надавати партнерам у цивільному союзі права, як у подружніх пар: "Ми визнаємо, що у нас є сім'ї, які не перебувають у шлюбі, і це спосіб, яким вони можуть зареєструвати свої стосунки".
У 2005 році у Латвії змінили конституцію, щоб визначити шлюб як дозволений лише між чоловіком і жінкою.
У 2020 році вищий суд Латвії постановив, що країна повинна визнавати сім'ї, які не перебувають у шлюбі, і 46 одностатевих пар успішно звернулися до суду з проханням визнати їх сімейними одиницями.
В Естонії узаконили одностатеві шлюби
Разом з тим, у червні 2023 року парламент Естонії ухвалив закон, який передбачає можливість укладення шлюбу між двома повнолітніми особами незалежно від їхньої статі з 1 січня 2024 року.
Закон передбачає зміну визначення інституту шлюбу, відомого з сімейного права, так, що в майбутньому в шлюб можуть вступати дві фізичні особи, які досягли повноліття, незалежно від їхньої статі.
Естонія стала другою країною після Словенії у Східній Європі, що легалізувала одностатеві шлюби.
Законопроєкт про реєстровані партнерства в Україні
Законопроєкт № 9103 про реєстровані партнерства покликаний розв'язати проблему, яка полягає у тому, що пари, які не хочуть або не можуть оформити шлюб, не мають змоги отримати такі ж права, що й одружені. Зокрема, це стосується одностатевих пар, серед яких пари ЛГБТІК+військових.
У жовтні Суспільне повідомляло, що Міністерство оборони та Міністерство юстиції України виступають за ухвалення законопроєкту № 9103 "Про інститут реєстрованих партнерств".
У відповіді на запит народної депутатки Інни Совсун. Мін'юст каже: якщо ухвалити законопроєкт № 9103, Україна виконає свої зобов'язання зі статті 8 Конвенції про права людини і зникнуть підстави подавати позови до Європейського суду з прав людини проти України через дискримінацію.
Суспільне Культура записувало інтерв'ю зі співавторкою законопроєкту № 9103, юристкою Марією Клюс.
Марія також була героїнею спецпроєкту Суспільного Культура "Видимі".
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]