Перейти до основного змісту
Святині Києво-Печерської лаври перевірять на автентичність — директор заповідника

Святині Києво-Печерської лаври перевірять на автентичність — директор заповідника

Святині Києво-Печерської лаври перевірять на автентичність — директор заповідника
Києво-Печерська лавра. УНІАН

Очільник заповідника "Києво-Печерська лавра" Максим Остапенко сказав, що святині монастиря, зокрема мощі, перевірять на справжність.

Про це йдеться в інтерв'ю Остапенка виданню Telegraf.

Директор заповідника розповів, що кілька місяців тому Міністерство культури та інформаційної політики створило комісію, яка перевірила наявність святинь, колись переданих лаврі.

Водночас деякі українці досі підозрюють, що частину святинь підмінили чи викрали за час панування тут московського патріархату, окремі представники якого заарештовані за колабораціонізм та інші кримінальні злочини. Тож мета заповідника — запобігти будь-яким подібним закидам надалі.

"Щоб дати відповідь на це запитання і закрити його, МКІП разом із фахівцями різних галузей проведе експертизу, перевірить ці святині на автентичність", — говорить Остапенко.

Директор додає, що це реально зробити за пів року, використовуючи сучасні методи та заручившись допомогою ченців, які зберігають святині і мають право здійснювати маніпуляції з мощами.

"Свого часу держава передала монастирю ці реліквії, а зараз має повністю відновити над ними контроль", — підсумовує краєзнавець.

Краєзнавець Максим Остапенко, очільник заповідника "Києво-Печерська лавра"
Краєзнавець Максим Остапенко, очільник заповідника "Києво-Печерська лавра". Фото: Maxym Ostapenko/Facebook

Фахівець додає, що дуже важливим у подальшому розвитку лаври є її переформатування на національну святиню, яка має презентувати історію України і українську ідентичність за тисячоліття її історії. Це важливо в контексті того, що незабаром, у 2026 році, відзначатимуть 100 років заповідника. А у 2051 році лавра відзначатиме своє тисячоліття. "І до цієї дати, як до Олімпіади, треба готуватися заздалегідь", — говорить Максим Остапенко.

Що відомо про події, пов'язані з храмами Києво-Печерської Лаври

15 листопада 2022 року СБУ відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням Росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. 2 грудня минулого року президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією.

Увечері 2 грудня чоловічий монастир у Києво-Печерській Лаврі зареєстрували монастир Православної церкви України (ПЦУ).

31 грудня 2022 року закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП). Успенський собор і Трапезну церкву повернули в державу. У відповідь УПЦ (МП) подала позов до суду.

29 березня з УПЦ (МП) розірвали договір про оренду Нижньої Лаври. На початку квітня там почала роботу комісія Мінкульту щодо передачі державі 79 корпусів, які були у користуванні УПЦ.

5 червня Комісія МКІП завершила перевірки будівель на території Києво-Печерської Лаври. Від УПЦ вимагали звільнити приміщення.

10 серпня Господарський суд Києва зобов'язав УПЦ МП повернути національному заповіднику "Києво-Печерська Лавра" 79 об'єктів із Нижньої Лаври. А 9 серпня цей же суд по іншій справі визнав законним розірвання договору безоплатного користування майном Лаври. Підставою для розірвання стала низка порушень, встановлених під час перевірки комісією МКІП та заповідником.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок