Майже Гоґвортс: старі й унікальні бібліотеки в Україні та світі (фото)

Майже Гоґвортс: старі й унікальні бібліотеки в Україні та світі (фото)

Майже Гоґвортс: старі й унікальні бібліотеки в Україні та світі (фото)
. Фото: William Conran/PA Images via Getty Images

8 листопада 1602 року в Оксфорді заснували Бодліанську бібліотеку — це одна з найстаріших бібліотек в Європі та друга за величиною бібліотека у Великій Британії.

Суспільне Культура розповідає про найвідоміші бібліотеки, найстаршу книгозбірню України, їхні особливості та сучасний стан.

Бодліанська бібліотека

Бодліанська бібліотека фото
Бодліанська бібліотека в Оксфорді. Фото: Getty Images

Історія бібліотеки почалася з невеликого зібрання книг при Оксфордському університеті за сприяння єпископа Томаса де Кобема на початку XIV століття. Він приковував книги до полиць ланцюгами, щоб їх не виносили за межі будівлі. При перших Тюдорах (кінець XV століття) університет зубожів, а з бібліотеки розпродали всі книги та навіть дерев'яні полиці, на яких вони стояли.

Бодліанська бібліотека в Оксфорді фото
Бодліанська бібліотека. Фото: Christopher Furlong/Getty Images

Відновив бібліотеку збирач стародавніх манускриптів — сер Томас Бодлі. Він привозив з-за кордону унікальні екземпляри та заповів бібліотеці свої книжкові колекції. З 1662 року бібліотека обов'язково отримувала примірник будь-якого видання, що виходило в країні.

Зараз це друга за обсягом фондів бібліотека Великої Британії, вона містить на своїх полицях друковану Біблію Гутенберга, перші видання Шекспіра, манускрипти з текстом Євангелій та Нового Завіту.

Ватиканська бібліотека

Ватиканська бібліотека фото
Ватиканська бібліотека. Фото: NICOLAS MAETERLINCK/BELGA MAG/AFP via Getty Images

Офіційно бібліотека заснована 1475 року, але фактично вона набагато старіша. Формуванням архівів бібліотеки займалась церква під орудою Папи. Спочатку там зберігались сувої та манускрипти, а з появою друкарського станка — рідкісні книги. Книгозбірня має буремну історію: під час розграбування Риму 1527 року, багато манускриптів пошкодили. Після цього утворився Секретний архів, який відокремили від приміщення бібліотеки. У XVII столітті зародилася традиція передавати до Ватиканської бібліотеки приватні колекції та королівські зібрання.

Старі та унікальні бібліотеки в Україні та світі (фото)
Ватиканська бібліотека. Фото: Sepia Times/Universal Images Group via Getty Images

Бібліотека має близько 13 залів, названих на честь Папи певного періоду або об'єкту зберігання. З 2010 року у Ватиканській бібліотеці оцифрували 80 000 манускриптів: роботи тривали 10 років, вдалося перевести в цифровий формат 40 млн сторінок рукописів. А у 2020 році бібліотека почала співпрацю з кіберкомпанією для захисту праць.

Наразі до структури бібліотеки належить Ватиканська школа бібліотекарів і лабораторія з реставрації та відтворення важливих манускриптів.

Бібліотека Конгресу США

Бібліотека Конгресу США (фото)
Бібліотека Конгресу США. Фото: Carol M. Highsmith/wikipedia

Вважається найбільшим за площею книгосховищем та однією з найважливіших бібліотек світу. Її заснували у 1800 році за президентства Джона Адамса. Після створення бібліотеки ухвалили закон щодо її фінансування та правил функціонування. Під час Англо-американської війни у 1814 році англійці майже спалили Вашингтон, згорів дотла й Капітолій, де на той час була бібліотека. Експрезидент та бібліофіл Джефферсон запропонував Конгресу придбати його приватне зібрання із 6487 томів різними мовами, яке він збирав понад пів століття. Його пропозицію підтримали, й відтоді Бібліотеку Конгресу часом називають Бібліотекою Джефферсона.

Бібліотека Конгресу має величезну кількість рідкісних та особливо цінних видань і документів. Зокрема, тут зберігаються рідкісні видання грецьких і латинських авторів, таких як Геродот чи Лукрецій. Тут зберігається повне видання Енциклопедії Дідро.

Бібліотека Конгресу США фото
Вид згори на бібліотеку Конгресу США, 19 грудня 2013 року. Фото: AP Photo/Susan Walsh

У середині 1990-х Бібліотека Конгресу почала роботу над створенням Національної цифрової бібліотеки, хоча цей проєкт мав і своїх критиків. У листопаді 2005 року бібліотека разом з ЮНЕСКО виступила ініціатором створення Світової цифрової бібліотеки, метою якої було проголошено збереження культурної пам'яті всього світу. У квітні 2010 року бібліотека оголосила про свій намір архівувати всю публічну комунікацію мережі Twitter, починаючи з моменту запуску цього проєкту в березні 2006 року. Тож бібліотека архівує до 400 млн твітів за день.

Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського

Бібліотека Вернадського фото
Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського. Фото: RoomRoom

Бібліотеку заснували у 1918 році за гетьмана Павла Скоропадського. Уже наступного року її перейменували на Всенародну бібліотеку України, бо радянська влада вважала слово "національна" недостатньо патріотичним. Під час Другої світової війни бібліотеку евакуювали до Уфи в Башкортостан, а у 1944 році книгозбірня відновила свою роботу в столиці України.

Бібліотека Вернадського — найбільша за обсягом фонду та площею приміщень бібліотека України. У списку найбільших бібліотек світу вона на 18-му місці, зовсім трохи поступившись книгосховищу Гарвардського університету. Відповідно до закону, в колекцію книгосховища обов'язково відправляють один екземпляр всього, що вийшло друком на території України.

Наукова бібліотека Львівського університету імені Франка

Бібліотека Франка фото
Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка. Фото: Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка

Одна з найбільших і найдавніших наукових бібліотек України, заснована у 1608 році як книгозбірня львівського Єзуїтського колегіуму. У фонді бібліотеки — понад 3 мільйони книг, серед них є цінні стародруки та рукописи, найстаріший з яких датований XIII століттям. У бібліотеці зберігаються численні унікальні видання й манускрипти. Так, у фондах зібрання є книжки з особистої бібліотеки французького кардинала Мазаріні, французького короля Людовіка XV, польського короля Сигізмунда II та гетьмана Івана Мазепи.

Наукова бібліотека Франка фото
Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка. Фото: Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка

У відділі рідкісних книг зберігаються також цінні спеціальні фонди, зокрема архів Малопольської провінції Товариства Ісуса, що є важливою частиною історії діяльності єзуїтів на території України.

Бібліотека Національного палацу Мафра у Португалії

Бібліотека в палаці Португалії
Бібліотека Національного палацу Мафра у Португалії. Фото: Câmara Municipal de Mafra

Книгозбірню заснували у 1771-му на другому поверсі будівлі монастиря ордену францисканців, в якому пізніше розташовувалася королівська резиденція, зараз має назву Мафрський палац.

Бібліотека Національного палацу Мафра
Бібліотека Національного палацу Мафра у Португалії. Фото: Câmara Municipal de Mafra

Колекції у бібліотеці давні та унікальні: деякі рідкісні твори надруковані до 1500 року, знаменита "Нюрнберзька хроніка" — 1493 року, а також кілька Біблій. Про важливість цієї бібліотеки свідчить також те, що навіть Папа Римський має отримати дозвіл на отримання рукописних творів, зокрема і вилучення примірників з колекції.

Бібліотека відома летючими мишами, які захищають книги від пошкодження комахами.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок