"Ви не можете вбити танець": історія трупи United Ukrainian Ballet, про яку знімуть документальний фільм

"Ви не можете вбити танець": історія трупи United Ukrainian Ballet, про яку знімуть документальний фільм

Уточнено
"Ви не можете вбити танець": історія трупи United Ukrainian Ballet, про яку знімуть документальний фільм
Що відомо про українську трупу United Ukrainian Ballet, їхню творчість та документальний фільм про їхню історію. Фото: Stefani Reynolds

Американська акторка Сара Джессіка Паркер спродюсує документальний фільм про українських артистів колективу United Ukrainian Ballet. Стрічка Міріам Ґуттман Front Row ("Перший ряд") розповість про життя українських танцюристів, які виїхали через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Суспільне Культура розповідає історію трупи United Ukrainian Ballet.

Об'єднаний український балет
"Ви не можете вбити танець": історія трупи United Ukrainian Ballet, про яку знімуть документальний фільм. Фото: United Ukrainian Ballet

Балет у Гаазі: поява United Ukrainian Ballet

United Ukrainian Ballet — це Об'єднана українська балетна трупа, яку у 2022 році заснувала нідерландська балерина Ігоне де Йонг. Вона на початку повномасштабного вторгнення Росії була на гастролях з двома українськими танцівниками. Балерина стала головною ініціаторкою створення трупи та надалі відповідальною за основну програму й художню інтерпретацію колективу.

"Усе починалося з маленької ідеї, яка перетворилася на щось величезне", — сказала де Йонг в одному зі своїх інтерв'ю.

Концепція полягала в тому, щоб створити безпечне місце для артистів і дозволити їм продовжувати танцювати.

“Це також найкращий спосіб зберегти українську культуру живою і видимою", — додала вона.

Разом з її імпресаріо Матійсом Бонґертманом, який має театральну та продюсерську компанію, де Йонг звернулася по допомогу до чиновників у Гаазі та власників місцевого бізнесу. Трупі надали колишню будівлю Королівської консерваторії в Гаазі, яку до цього планували знести. Будівлю перейменували на Голландський центр українських танцюристів. Окрім репетиційних приміщень, навчальні аудиторії переобладнали на гуртожитки для артистів балету, їхніх родин та 200 інших українських переселенців. Центр відкрили наприкінці травня 2022-го мер Гааги Ян ван Занен та тодішній посол України в Нідерландах Максим Кононенко.

Через війну в трупі опинилися танцівники з національних театрів Києва, Харкова, Одеси. Спочатку колектив складався лише з жінок, оскільки чоловікам призовного віку не дозволяється виїжджати з України. Згодом Міністерство культури надало тимчасовий дозвіл на виїзд танцюристам-чоловікам, адже трупа просуває українську культуру за кордоном. Наразі колектив налічує більш ніж 60 людей.

Франк Вільде та United Ukrainian Ballet
Франк Вільде підтримує United Ukrainian Ballet. Фото: Instagram/frankpeterwilde

Девізом трупи стала фраза You can't kill the dance — "Ви не можете вбити танець". Їх також підтримав берлінський дизайнер Франк Вільде, який сфотографувався з цим слоганом у ліфті.

Дебют і балетмейстер російського походження

Дебютувала трупа в серпні 2022 року з виставою "Жизель" — у новій інтерпретації від хореографа Олексія Ратманського. Він — американський хореограф та балетмейстер російського походження. До 10 років жив з батьками у Києві, навчався у Москві. На початку кар'єри виступав в Україні: зокрема був провідним танцівником Національного оперного театру України.

З 2004 до 2009 року працював як художній керівник балету Большого театру в Москві, а з 2009-го — хореограф Американського театру балету у Нью-Йорку. У своїх інтерв'ю після повномасштабного вторгнення заявив, що більше не хоче, щоб його балет коли-небудь ставили в Росії. Його батьки живуть в Україні.

Об'єднаний український балет
"Ви не можете вбити танець": історія трупи United Ukrainian Ballet, про яку знімуть документальний фільм. Фото: United Ukrainian Ballet

"Жизель" для дебюту обрали, оскільки українські танцюристи знайомі з цим балетом. Крім того, постанова вимагала залучення великої кількості артистів, і це не був російський балет.

"Я хочу, щоб люди бачили в них артистів, а не біженців чи жертв”, — сказав Ратманський у своєму інтерв'ю.

Хореограф приїхав до Гааги в червні для початку репетицій. У роботі він відштовхувався від своєї реконструкції "Жизелі" для балету Большого театру 2019 року, в якій використовувалися архівні документи, зокрема танцювальні ноти з XIX сторіччя. У постанові використали декорації та костюми, запозичені у Бірмінгемського королівського балету. Наприклад, лісові декорації, спочатку створені для іншого балету, "Мрія" Ештона, використовували для другого акту "Жизелі".

"Деталі свіжі, перформанси делікатні та правдиві", — написав The Guardian про виставу.

Спершу з "Жизеллю" трупа виступала у межах нідерландського туру, але вже згодом відбулися гастролі в інших країнах: Великій Британії, Сінгапурі, Австралії, США.

Торік у вересні United Ukrainian Ballet представили "Жизель" у лондонському Колізеї з оркестром англійської Національної опери, диригентом виступив українець Віктор Олійник. До трупи приєдналися запрошені танцюристи, які виконували головні партії, зокрема Христина Шевченко, Олександр Труш і Катя Ханюкова, а також Аліна Кожокару — румунка, яка під час навчання та на початку кар'єри жила в Україні. Зібрані кошти пішли до Українського комітету з питань надзвичайних ситуацій та на благодійний фонд "Об'єднаний український балет".

Гастролі світом і нова програма

У жовтні 2022 року United Ukrainian Ballet показали "Лебедине озеро" у постанові Олени Глурджидзе за підтримки Сари Найт у Сінгапурі, Мельбурні, Сіднеї та Аделаїді. У березні 2023 року трупа вирушила в нідерландське турне зі змішаною програмою Dancing in Defiance, що складалася з:

  • Wartime Elergy Ратманського;
  • Falling Angels Іржі Кіліана;
  • Step Lightly Пола Лайтфута і Сола Леона;
  • гопака у хореографії Павла Вірського.
історія Об'єднаного українського балету
"Ви не можете вбити танець": історія трупи United Ukrainian Ballet, про яку знімуть документальний фільм. Фото: Stefani Reynolds

Зараз трупа готується презентувати нову програму — Ukrainian 4 Ever. Її підготували спеціально для зимового сезону, художньою керівницею так само залишається Ігоне де Йонг. Також до проєкту долучився нідерландський танцюрист Рінус Спронг. Разом вони підготували балетну програму, що "демонструє красу, силу та стійкість українських танцюристів", до якої, зокрема, належать казкові "Сильфіди" (композитор Фредерік Шопен) та "Гопак".

"Перший ряд": що відомо про фільм

Стрічку спродюсує Сара Джесіка Паркер, а режисеркою виступить Міріам Ґуттман, яка отримала низку нагород за свій документальний проєкт "Насіння обману". Дистриб'ютором виступить компанія Banijay Rights, а сам фільм вийде на екрани у 2024 році.

Синопсис стрічки наголошує, що це буде історія про трьох танцівників, які готуються до виступів і водночас намагаються осмислити ті жахіття війни, які відбуваються в їхній країні, спілкуючись зі своїми друзями та сім'ями за допомогою FaceTime. Головні герої — Олексій, один з провідних артистів балету, та Олександр Будько, військовий, який втратив обидві ноги в бою. Між ними зав'язується дружба, і Олександр приєднується до балетної трупи.

Олександр Будько та United Ukrainian Ballet
Олександр Будько на сцені Каліфорнійського театру. Фото: alexeiratmansky/Instagram

Олександр Будько взяв участь у хореографічній постанові на сцені в Каліфорнії (США). Після закінчення "Жизель" Будько з частиною артистів станцював хореографію Емми Евелін.

“Через спільну хореографію та перформанси «Перший ряд» і лінія фронту символічно зливаються, підкреслюючи силу та стійкість кожного, хто бере в цьому участь”, — зазначає кампанія-дистриб'ютор.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок