"Це була частина їхньої виборчої кампанії": Аґнєшка Голланд розповіла про свій фільм у межах Київського тижня критики

"Це була частина їхньої виборчої кампанії": Аґнєшка Голланд розповіла про свій фільм у межах Київського тижня критики

"Це була частина їхньої виборчої кампанії": Аґнєшка Голланд розповіла про свій фільм у межах Київського тижня критики
Фільм Аґнешки Голланд "Зелений кордон". Скриншот із трейлера до фільму

У програмі "Фокус: Україна — Польща" Київського тижня критики показали фільм польської режисерки Аґнєшки Голланд "Зелений кордон" – про гуманітарну кризу на кордоні Польщі та Білорусі.

Після показу режисерка відповіла на кілька запитань публіки, повідомляє Суспільне Культура.

Фільм Голланд отримав спеціальний приз журі на Венеційському кінофестивалі. Стрічка розповідає історію сирійської сім'ї, яка намагається потрапити до Європи через білорусько-польський кордон у 2021 році, і про жорстоке поводження з ними з боку польських прикордонників.

Голланд зауважила, що фільм так добре сприйняли на кінофестивалі у Венеції, бо міжнародна аудиторія (особливо в Італії) добре знайома з ситуацією щодо мігрантів із Близького Сходу та Африки, оскільки це створює для них значні політичні та соціальні проблеми: "Уся Європа боїться біженців та мігрантів, що вони попрямують з бідних країн та країн у стані війни. Через те, що вони не знають, як з цим впоратися, та через те, що у них немає ресурсів. Точніше — є, але вони не хочуть ними ділитися".

Вона додала, що сирійські біженці, як і українці у 2022 році, намагалися знайти місце, де їм буде безпечно, і вони просто хотіли врятувати власні життя. Але ця криза показала, наскільки Європа є вразливою та непідготовленою, і цим скористалися як всередині — популісти та праворадикали, так і зовні — диктатори, "як Путін і Лукашенко, які використали слабкість Європейського Союзу", які відкрили білоруський коридор, щоб дестабілізувати ситуацію в ЄС.

Оскільки середземноморський коридор небезпечний — за словами Голланд, близько 5 % усіх біженців тонуло — білоруським намагалися скористатися переважно ті, у кого були родичі в Європі та хто міг заплатити за перевезення й візи: "Однак вони не знали, наскільки важкий цей шлях, вони не знали, що їм не будуть раді в Європейському Союзі та що їх взагалі можуть назад повернути до Білорусі, де їх піддаватимуть тортурам білоруські солдати, і назад будуть штовхати в Польщу, чи Литву, чи Латвію і так далі".

Також цим, за її словами, скористався і польський уряд, напередодні виборів просуваючи націоналістичні гасла.

"Але вони перестаралися", — додала Голланд.

Вона зауважила, що фільм став найкасовішим польським фільмом в країні за цей рік, і навіть подякувала за "промокампанію" владі, яка останнім часом критикувала стрічку.

Міністр юстиції Збіґнєв Зьобро порівняв картину з нацистською пропагандою, що "показує поляків як бандитів і вбивць". А заступник міністра внутрішніх справ Блажей Побожі назвав фільм "огидним наклепом", який "шкодить польській державі й полякам".

"Ось ця кампанія ненависті, зорганізована урядом, це була частина їхньої виборчої кампанії... Що це може створити націоналістичні відчуття серед населення, що дасть їм кілька пунктів на виборах, але я б сказала, що результат був протилежним", — зазначила режисерка.

Також Голланд наголосила, що всі ситуації, показані у стрічці, документальні, вони дійсно відбувалися.

Аґнешка Голланд — польська режисерка, сценаристка та акторка кіно і телебачення. В 1978 році зняла свій перший фільм "Провінційні актори", який був відзначений на Каннському кінофестивалі у 1980 році.

У польських кінотеатрах фільм "Зелений кордон" з'явився 22 вересня. Голланд тоді зазначала, що прем'єру не підлаштовували до виборів, але висловила сподівання, що після стрічки глядачі переглянуть свої погляди на людей, які застрягли на кордоні.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок