Перейти до основного змісту
За допомогою ШІ розшифрували перше слово із сувою, обвугленого біля Везувію

За допомогою ШІ розшифрували перше слово із сувою, обвугленого біля Везувію

За допомогою ШІ розшифрували перше слово із сувою, обвугленого біля Везувію
. Фото: Університет Кентуккі

За сприяння Університету Кентуккі розшифровують рядки зі стародавнього сувою — він обвуглився після виверження Везувію 2000 років тому. Новітні технології допомогли розгадати перше слово звідти. Це πορφύραc — "фіолетовий".

Про це повідомив сам Університет Кентуккі у Великій Британії.

Про відкриття розповів 12 жовтня професор Брент Сілз — дослідник і викладач інформатики з Університету Кентуккі, який з колегами в березні 2023 року запустив конкурс Vesuvius, щоби прискорити дешифрування текстів. А до того Сілз близько 20 років працював над ідеєю розшифрувати ці сувої за допомогою неінвазивнихБез будь-якого проникнення у предмет цифрових методів.

Про сувої

Два нерозгорнутих сувої, що належать Інституту Франції в Парижі — одні з сотень, які виявили археологи у 1750-х роках під час розкопок. Науковці тоді знайшли бібліотеку філософських текстів. Вважається, що їхній автор — римський державний діяч, можливо, Луцій Кальпурній Пізон Цезонін, тесть Гая Юлія Цезаря.

Згортки папірусу були обвуглені після виверження вулкана Везувій у 79 році нашої ери. Вони не розклалися, а збереглися під потоком бруду й попелу. Однак тривалий час їх вважали такими, які неможливо прочитати, а розгорнути їх також було неможливо — вони б критично пошкодилися.

Як Сілз досліджував сувої Геркуланума

У 2002 році Сілз з командою створили систему рентгенівської комп'ютерної томографії для "віртуального розгортання" сувоїв. У 2009-му науковці вирушили до Інституту Франції, щоб виконати мікрокомп’ютерну томографію сувоїв з Геркуланума. Вони створили перші об'ємні зображення згортків. У 2016 році команда Сілза розробила Volume Cartographer — комп'ютерну програму для визначення місцеперебування та відображення двовимірних поверхонь у межах тривимірного об’єкта. Далі Сілз отримував фінансування й гранти на розробку алгоритмів штучного інтелекту, які виявили б чорнило всередині сувою й допомогли б прочитати записи, яким 2000 років.

Зрештою, Сілз у 2023 році запустив конкурс Vesuvius Challenge. За підтримки інвесторів Кремнієвої долини дослідники можуть здобути грошові винагороди, якщо розберуть слова із геркуланумських сувоїв.

Призерами конкурсу стали Люк Фарітор, 21-річний стажер SpaceX, та Юсеф Надер, аспірант з біоробототехніки в Берліні, родом з Єгипту.

Чому важливо розшифрувати сувої Геркуланума

Федеріка Ніколарді, доцентка кафедри папірології в Неаполітанському університеті, пояснює: "Цей сувій залишався недоторканим протягом століть — вміст зберігся повністю, без прогалин. Найбільш унікальною особливістю бібліотеки Геркуланума є те, що збережені тексти повністю невідомі з інших джерел".

Ніколарді додає, що слово "фіолетовий" ще не траплялося у відомих геркуланумських текстах.

"Фіолетовий барвник був дуже популярним у Давньому Римі. Його виготовляли із залоз морських равликів, тому цей термін міг стосуватися фіолетового кольору, одягу, статусу людей, які могли дозволити собі барвник або цих молюсків", — каже дослідниця.

"Ці тексти створені тоді, коли зароджувалися світові релігії, ще панувала Римська імперія, а багато частин світу були недослідженими", — сказав Брент Сілз.

Надер продовжує працювати на основі своїх моделей і вже виявив більше рядків тексту, який зараз перевіряють експерти. "Я сподіваюся, що розкритий текст покаже, наскільки захопливими та складними були стародавні цивілізації", — сказав він.

Про місто Геркуланум і виверження вулкана

Це давньоримське місто в на березі Неаполітанської затоки (нині — Італія). Місто за міфом побудував Геркулес. 24 серпня 79 року нашої ери воно разом з містами Помпеї та Стабії було знищене під час виверження Везувію — поховане під шаром пірокластичних потоків.

Розпечена лава (близько 400° C) досягла міста близько першої години ночі 25 серпня, від чого всі, хто ще залишалися в місті, загинули. Проте міські споруди досить добре збереглися. Це пояснюється тим, що потік настільки герметично й рівномірно заповнив внутрішні приміщення будинків, що місто на багато століть залишилося без доступу повітря, здатного викликати розкладання органічних матеріалів (наприклад, тканини й дерева). Висока температура лави забезпечила випаровування води, завдяки чому збереглися сувої папірусів.

1997 року Геркуланум разом з Помпеями внесли до Світової спадщини ЮНЕСКО.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок