Аудіокнижки у Spotify: британські письменники заявили, що до них не зверталися за дозволами на розміщення книг

Аудіокнижки у Spotify: британські письменники заявили, що до них не зверталися за дозволами на розміщення книг

Аудіокнижки у Spotify: британські письменники заявили, що до них не зверталися за дозволами на розміщення книг
Spotify. Фото: Getty Images

Товариство авторів (Society of Authors, SoAТовариство авторів — профспілка професійних письменників, ілюстраторів і літературних перекладачів у Великій Британії, заснована в 1884 році для захисту прав та інтересів авторів.) заявило, що воно "глибоко стурбоване" впровадженням розділу з аудіокнижками на стримінговому сервісі Spotify. Організація нагадала про "руйнівний вплив, який потокове передання музики справило на доходи артистів", тож побоюється, що літератори можуть постраждати так само.

Про це 11 жовтня повідомило видання The Guardian.

"Стримінг аудіокниг безпосередньо конкурує з продажами і є навіть більш руйнівним, ніж стримінг музики, оскільки книги зазвичай читають лише один раз, тоді як музику часто прослуховують багато разів", — йдеться у заяві SoA.

З 4 жовтня підписники Spotify Premium у Великій Британії та Австралії отримали доступ до понад 150 000 книг, які можуть слухати 15 годин на місяць безкоштовно.

У SoA додали, що до авторів чи агентів не зверталися за дозволами, контракти підписували тільки з великими видавництвами: "Видавничі контракти відрізняються, але, на нашу думку, більшість ліцензій, наданих видавцям для ліцензування аудіо, не містять стримінг".

спотіфай аудіокнижки
Розділ з аудіокнижками у Spotify. Скриншот із відеопрезентації нової функції

Зокрема, письменниця Яра Родрігес Фаулер заявила, що з нею "взагалі не радилися" щодо публікації її книги на стримінгу. Письменник та історик Грег Дженнер написав у X (колишній Twitter), що дізнався про угоду зі Spotify, "коли друг знайшов обидві наші аудіокниги на Spotify, а ми й гадки не мали".

Літературний агент Джонні Геллер також підтвердив, що до нього та його колег не зверталися щодо укладення угоди зі Spotify. І оскільки аудіоправа також є значною частиною доходу письменника, то, за словами Геллера, треба уважно стежити, щоб роялті залежали від покупки кожної аудіокниги, а не від того, "скільки часу хтось може слухати її, а може і не слухати".

У SoA також закликали видавців гарантувати захист авторів, включно із чесною виплатою роялті, та забезпечити, "щоб ліцензії мали гарантії запобігання піратству щодо творів та голосів авторів і дикторів, бо їх можуть використовувати в системах штучного інтелекту".

Водночас у видавництві Pan Macmillan заявили, що завжди зацікавлені в можливості продавати більше ліцензійного аудіопродукту: "Звичайно, ми ретельно переглянули наші контракти, і надаємо Spotify лише ті видання, які мають дозвіл на розповсюдження як потокові аудіокниги".

Письменники подали в суд на розробників ШІ

Американські письменники Джонатан Франзен, Джон Грішем, Джордж Мартін та інші подали до суду на компанію OpenAI. На їхню думку, компанія навчала чатбот ChatGPT на їхніх книгах без дозволу. Усього до суду звернулося 17 авторів. Згідно зі скаргою, OpenAI "копіював твори позивачів без дозволу або винагороди" і завантажував матеріали, захищені авторським правом, у великі мовні моделі.

Раніше Суспільне Культура повідомляло, що двоє авторів — канадська романістка Мона Авад та американський автор горорів Пол Трембле — подали колективний позов до федерального суду Сан-Франциско. Вони стверджують, що організація порушила закон про авторські права, "тренуючи" свою модель на романах без дозволу авторів.

Подібні позови подавали й інші автори: наприклад, Майкл Шебон і Девід Генрі Хван подали на OpenAI до суду в Сан-Франциско за "явне порушення інтелектуальної власності".

Також Гільдія авторів США написала відкритий лист до генеральних директорів компаній, які займаються штучним інтелектом. Письменники закликають розробників отримувати згоду авторів перед тим, як використовувати їхні твори для "навчання" систем. Лист підписали понад 8000 авторів, зокрема: Маргарет Етвуд, Нора Робертс, Ден Браун, Дженніфер Іган, Луїз Ердріх, Джеймс Паттерсон, Сюзанна Коллінз, Селесте Інг, Лі Мін-Джин, Ендрю Соломон та інші.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок