Шведську "королеву нуару" Каміллу Лекберг звинуватили у використанні послуг гострайтерів

Шведську "королеву нуару" Каміллу Лекберг звинуватили у використанні послуг гострайтерів

Шведську "королеву нуару" Каміллу Лекберг звинуватили у використанні послуг гострайтерів
Письменниця Камілла Лекберг. Skanska Dagbladet

Письменницю Каміллу Лекберг, яку називають "шведською Агатою Крісті" та "королевою нуару", минулого тижня звинуватили в тому, що вона писала свої останні романи не самотужки, а з допомогою гострайтерівОсоба, що пише тексти від чужого імені. Від англ. ghostwriter — письменник-привид..

Про це повідомляє The Guardian.

Книжки Лекберг перекладені більш ніж 30 мовами світу. За мотивами одного з творів знято шведський серіал. В українському перекладі є один роман Камілли Лекберг — "Крижана принцеса".

Основний сюжет її книг — це сімейні таємниці. Лекберг пояснювала це тим, що в її власній родині у батька були дружина і дитина, які трагічно загинули, але в новій сім'ї про це ніколи не згадували.

Припущення про те, що Лекберг видає під своїм іменем чужі твори, висунув журналіст Лапо Лаппен у статті онлайн-журналу Kvartal. Для цього він пропустив романи Лекберг через "стилістичний" інструмент, який підраховує найпоширеніші слова в тексті, обробляє їх за допомогою статистичних методів, а потім зводить результати у діаграмі.

Програма виявила послідовність стилю в циклі детективних романів, події яких відбуваються в її рідному місті Ф'єлльбака. Історії про подружжя детективів Еріки Фальк і Патріка Гедстрьома вперше прославили ім'я Камілли Лекберг. Однак нещодавня серія трилерів про помсту була намальована зовсім в іншому кутку його діаграми.

Потім журналіст завантажив книги восьми шведських авторів кримінальних бестселерів в інший інструмент судово-лінгвістичної експертизи — JGAAP. Саме ця програма на основі штучного інтелекту 2013 року виявила, що авторка романів про Гаррі Поттера Джоан Роулінг написала кримінальний роман "Поклик зозулі" під псевдонімом Роберт Галбрейт.

Програма відзначила помітну схожість стилю романів про помсту "Золота клітка" (2019) та "Срібні крила" (2020), написаних Лекберг, із творчістю її колеги — письменника Паскаля Енгмана. Він працював редактором Лекберг у видавництві Forum. А в короткому романі "Жінки без милосердя" (2021) програма визначила Енгмана як єдиного автора.

"Загальний висновок з аналізу даних переконливо свідчить на користь теорії про гострайтера", — йдеться у статті Kvartal.

Реакція Камілли Лекберг та її редактора

Письменниця відреагувала на звинувачення на своїй сторінці в Instagram. Вона переконана, що розслідування щодо її творчості спричинив "літературний снобізм".

"Вони кажуть, що я недостатньо хороший «стиліст» і тому, звичайно, не заслуговую на свій успіх і стільки читачів. Але вони не розуміють, що письменник повинен бути перш за все Оповідачем!" — написала Лекберг.

Також Камілла наголосила, що "багато разів відкрито і публічно хвалила Паскаля" за те, що він допоміг їй писати в "новій манері", знайти "новий голос" для серії романів про помсту.

Дописи письменниці не спростовують безпосередньо висновки штучного інтелекту щодо її авторства. Видавець Лекберг не відповів на запит, чи категорично вона заперечує, що для написання короткої книжки використовувала гострайтерів.

В інтерв'ю для Kvartal Енгман відкинув звинувачення в тому, що він працював над книжками Лекберг не тільки як редактор: "Будь-хто, хто видавав книжки, знає, що робота редактора полягає в тому, щоб працювати з авторським текстом різними способами. Щоб внести ясність, я рішуче спростовую те, на що ви натякаєте".

Хто такі гострайтери

Гострайтерів наймають для написання текстів, але роботу підписують іменем іншої людини. Як пише The Guardian, до гострайтерів часто звертаються актори, співаки та інші артисти, які хотіли б видати свою книжку. Наприклад, послуги гострайтера використовував принц Гаррі для написання своїх мемуарів, а також модель Наомі Кемпбелл.

У вересні знову розгорілася дискусія про етичність використання гострайтерів після того, як акторка Міллі Боббі Браун видала свою книжку. Акторка визнавала, що роботу написала Кетлін Макгерл. Однак на обкладинці книжки було лише ім'я Браун.

Розслідування щодо шведської письменниці спричинило широку дискусію серед літературних критиків та читачів. Деякі критики стверджують, що величезний світовий попит на жанр нордичного нуару означає, що читачі не можуть реально очікувати, що кожне слово буде написане автором, зазначеним на обкладинці. Але не всі з цим погоджуються.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок