Я відчував, що маю сказати щось дуже важливе: хто такий Йон Фоссе — новий лауреат Нобелівської премії

Я відчував, що маю сказати щось дуже важливе: хто такий Йон Фоссе — новий лауреат Нобелівської премії

Я відчував, що маю сказати щось дуже важливе: хто такий Йон Фоссе — новий лауреат Нобелівської премії
Колаж Вікторії Желєзної для Суспільне Культура

Нобелівський комітет 5 жовтня оголосив нового лауреата з літератури — ним став 64-річний норвезький письменник Йон Фоссе за "новаторські п'єси та прозу, що висловлюють невимовне".

Суспільне Культура розповідає найцікавіше про постать загадкового письменника, який майже не дає інтерв'ю, має у своєму творчому доробку прозу, поезію, есе, оповідання, дитячі книжки та понад 40 п'єс, за якими поставлено понад тисячу вистав і які перекладено 50 мовами світу.

Йон Фоссе, лауреат Нобелівської премії
Я відчував, що маю сказати щось дуже важливе: хто такий Йон Фоссе — новий лауреат Нобелівської премії. Фото: Agnete Brun

Дитинство та дебют

Йон Фоссе народився 1959 року на західному узбережжі Норвегії та виріс на березі Гарданґер-фйорду. Ландшафт був сповнений хвилястими лініями води, вітру, скель і дощу — і саме цей пейзаж є частим мотивом у роботах письменника.

У сім років з Фоссе трапився нещасний випадок, який поставив його на межу життя і смерті, що надалі суттєво вплинув на його письменництво та теми, які він обирав.

"Я мушу про це говорити, бо це дуже важливо для мене: у віці семи років я був на волосину від смерті через нещасний випадок. [...] Все мерехтіло і було таким мирним, це був дуже щасливий стан, як хмара з частинок світла. Цей досвід — найважливіший досвід з мого дитинства. І він сформував мене як особистість — як в хорошому, так і в поганому сенсі. Я думаю, що це створило мене як митця", — зізнався автор в одному зі своїх інтерв'ю.

Писати художні тексти Йон Фоссе почав ще в дитинстві. Оскільки він захоплювався грою на скрипці, то значна частина його підліткової письменницької практики була пов'язана зі створенням власних текстів до музичних творів.

Фоссе дебютував у 1983 році з романом "Червоне, чорне" (Rødt, svart), який став відправною точкою у його кар'єрі, і протягом наступних трьох десятиліть з'явилися такі праці як "Меланхолія I" і "Меланхолія II", "Ранок і вечір", "Алісс біля вогнища" і "Трилогія". Однак міжнародну популярність автору принесли саме п'єси.

Успіх, театр і повернення до свого коріння

У вісімдесятих Фоссе опублікував ще кілька романів та поетичних збірок, і лише на початку дев'яностих почав писати для театру. Однак це не був потяг до експериментів з новим форматом — Фоссе не міг звести кінці з кінцями, і тоді його знайомі попросили автора написати початок п'єси.

Йон Фоссе, лауреат Нобелівської премії
Я відчував, що маю сказати щось дуже важливе: хто такий Йон Фоссе — новий лауреат Нобелівської премії. Фото: David Levene

"Це був перший раз, коли я спробував свої сили в цьому виді роботи, і це був найбільший сюрприз у моєму письменницькому житті. Я знав, я відчував, що цей вид творчості створений для мене", — казав Фоссе в інтерв'ю.

Його першу п'єсу "І ніколи нас не розлучити" поставили та опублікували у 1994 році. Наступні роки стали шалено успішним та неспокійним періодом у житті письменника, протягом якого він працював майже виключно як драматург. Найвідомішими його п'єсами також стали "Сон про осінь" та "Я є вітер".

"Написавши близько тридцяти п'єс і подорожуючи на прем'єри звідусіль, я відчув, що цього достатньо, і вирішив повернутися до написання художньої літератури — до того, що я уявляв собі як «повільну прозу», дещо протилежне до стислості та інтенсивності, необхідних у п'єсі", — розповідав Фоссе.

У 2012 році Фоссе навернувся до католицизму, чим порушив сімейну традицію: він виріс у родині, яка дотримувалася суворої форми лютеранства. Фоссе одружився вдруге (за все своє життя письменник мав трьох дружин та є батьком шістьох дітей) і почав писати "Септологію" — семитомний роман, написаний одним реченням, що ілюструє те, що він назвав своїм поворотом до "повільної прози".

На сьогодні "Септологія" є останнім твором письменника. Це найдовший текст написаний Фоссе. Автор витратив п'ять років на написання роману, який має архітектуру, побудовану із семи частин (або книг). У більшості країн "Септологія" видається у трьох томах.

“Я боявся, що помру, так не закінчивши «Септологію». Мені потрібно було сказати дещо важливе, і я відчував, що це мій обов'язок”, — казав Фоссе.

Специфіка робіт Фоссе

Найбільш вирізняльною спільною рисою у творчості Фоссе є повторення. Його роботам притаманний мінімалізм: мова у текстах музична, вона працює завдяки простому, невигадливому вибору слів і повторюваному ритму. Особливо в романах і повістях Фоссе історія рухається в цьому ритмі, часто майже безперервно. Хоча часом такий вибір стилістики і буває складним для читачів, мелодія, яку автор створює методом використання слів, зачаровує, і від неї не можна відірватися.

Сюжети Фоссе — зазвичай стримані, зведені до найнеобхіднішого. Попри всю цю простоту, письменник не соромиться звертатися до глибоких тем: народження і смерть, кохання і самотність — до них він неодноразово повертається. У пізніх роботах Фоссе також з'являється певний релігійний ухил, що не дивно, враховуючи, що сам автор є католиком, а у 2011 році був одним з літературних консультантів норвезького перекладу Біблії.

Персонажі у п'єсах Фоссе переважно мають узагальнені імена (Чоловік, Жінка, Мати, Дитина), а самі твори зосереджені на напрузі первісних людських стосунків. За настроєм їм часто притаманний як похмурий, так і комічний тони.

Для самого Фоссе важливі не посил і значення мистецтва, а те, що він називає "тихим голосом": прозріння, щось пережите між рядками, за словами, в екзистенційній тиші.

"Я чую те, що пишу. Але не бачу. Не уявляю. І звідки це береться, я не знаю", — казав Фоссе.

Українською твори письменника та драматурга не видавалися. У журналі "Всесвіт" українською вийшло декілька уривків роману "Ранок та вечір", у перекладі Ірини Сабор. Також на сторінках журналу виходило інтерв'ю Сабор із Фоссе.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок