Дизайнерка Сара Бертон представила на Тижні моди в Парижі свою останню колекцію одягу як креативна директорка модного дому Alexander McQueen. Колекція натхненна, зокрема, творчістю польської скульпторки Маґдалени Абаканович.
Про це повідомляє The New York Times.
Бертон працювала у модному домі понад 25 років, з них 13 — на посаді креативної директорки. Її наступником став Шон МакГірр.
Модельєрка створила колекцію для модного дому Alexander McQueen та присвятила її засновнику бренду Лі Александру Макквіну. Показ став утіленням жіночого символізму, а Макквін, за словами Бертон, "завжди прагнувЛі Александр Макквін помер 11 лютого 2010 року внаслідок самогубства. розширювати можливості жінок".
"Ця колекція натхнена жіночою анатомією, королевою Єлизаветою I, криваво-червоною трояндою та творчістю Маґдалени Абаканович, однієї з найвідоміших мисткинь XX сторіччя", — прокоментувала свій проєкт Сара Бертон.
Девіз Абаканович "Досліджуючи людину, я в принципі досліджую себе" вдало вписався у концепцію показу. Як і польська мисткиня, Бертон у своїй колекції роздумує над питанням жіночої сили.
Цю ідею втілено, зокрема, у шкіряних корсетах, що відтворюють форму жіночих грудей. А цікавість до дослідження людини можна простежити у вишивці, що нагадує кровоносну систему.
Бертон — модельєрка з Великої Британії. І своє англійське походження вона показала за допомогою символу червоної троянди. Цей образ вона застосувала і як мінімалістичний принт, і в складних образах.
Наприклад, фактура однієї з суконь у формі пелюсток троянди схожа на жіночі статеві органи. Схожі мотиви простежувалися і в інсталяціях Абаканович.
Крім того, навколо подіуму розмістили п'ять робіт Абаканович — плетені скульптури, які здобули популярність у 1960-х та 1970-х роках. Інсталяцією керували Мері Джейн Джейкоб, співдиректорка Благодійного фонду мистецтва та культури імені Абакановича.
Що відомо про Маґдалену Абаканович
Магдалена Абаканович була однією з найвідоміших у світі польських скульпторок. Її творчість розірвала загальноприйняті канони цього виду мистецтва.
Народилася 20 червня 1930 року в селі Фаленти під Варшавою, померла 20 квітня 2017 року. Жила і працювала у Варшаві. У 1950–1954 роках навчалася у варшавській Академії образотворчих мистецтв. Після отримання диплома магістра займалася живописом — створювала монументальні композиції гуашшю на картоні та полотні. Однак незабаром вона знайшла свій власний шлях.
Її першим важливим і самостійним досягненням стали створені на початку 60-х текстильні скульптурні форми, які за її прізвищем отримали назву "абакани". Художниця намагалася поєднати в них захоплення м'яким полотном та експресією кольору. Водночас її цікавила фактура матерії: абакани, зроблені з пофарбованого сизалевого волокна, вражали глядачів своєю підкресленою органічністю. На виставках їх вішали під стелею.
Так Абаканович пішла проти традиції, яка диктує, що тканина має розміщуватися на сцені і декорувати інтер'єр. Сама художниця через роки писала:
"Абакани (...) дратували людей. Вони з'явилися невчасно. У ткацтві — французький гобелен, у мистецтві — попарт і концептуалізм, а тут магічні, складні й величезні (форми)...".
Водночас абакани викликали захват від винахідливості та послідовності художниці. Вони стали перепусткою до світу елітного мистецтва — 1962 року на Міжнародній бієнале в Лозанні їх звеличувала публіка і критики. А три роки потому на бієнале в Сан-Паулу Абаканович отримала золоту медаль. Тоді мисткиня здобула світове визнання.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]