Ньюейдж-письменниця, яка хоче скласти конкуренцію Байдену: хто така Маріанна Вільямсон із Демократичної партії

Ньюейдж-письменниця, яка хоче скласти конкуренцію Байдену: хто така Маріанна Вільямсон із Демократичної партії

Ньюейдж-письменниця, яка хоче скласти конкуренцію Байдену: хто така Маріанна Вільямсон із Демократичної партії
Письменниця та кандидатка в президенти від Демократичної партії Маріанна Вільямсон вдячна за оплески, з’їзд Демократичної партії штату Нью-Гемпшир, 7 вересня 2019 р. AP Photo/Robert F. Bukaty

Маріанна Вільямсон — американська письменниця, авторка численних бестселерів про стиль життя, зокрема книжки "Повернення до кохання", філантропка, антимілітаристка, демократка.

У березні Вільямсон заявила, що буде балотуватися на посаду президентки Сполучених Штатів Америки. Попереду на неї чекає активна політична кампанія усередині самої партії. А поки вона вже зробила низку заяв стосовно політики США.

Суспільне Культура розповідає про письменницю, яка вирішила скласти конкуренцію чинному президенту США Джо Байдену: як її ідеї позначаються на політичній кампанії та чи впливає антимілітарна позиція на ставлення до російської війни в Україні та підтримку США.

Дитинство та пацифістське виховання в єврейській сім'ї

Маріанна Дебора Вільямсон народилася 8 липня 1952 року в Г'юстоні, штат Техас. Її батько був імміграційним адвокатом, мати — домогосподаркою. Зростаючи в консервативній єврейській родині, дівчинка ще в ранньому віці здобула базову релігійну та політичну освіту. Таке виховання неабияк вплинуло на формування світогляду Вільямсон.

"Я виросла в політично орієнтованому середовищі, єврейській родині, яка була дуже інтегрована в життя громади. Тому для мене було природно усвідомлювати, що моя робота нічого не означає, якщо на якомусь рівні я не співпереживаю тому, що «десь голодують діти»", — пізніше сказала Вільямсон.
Хто така Маріанна Вільямсон: участь у президентських виборах США, езотеричні практики та захист ЛГБТ
Маріанна Вільямсон у дитинстві. Marianne Williamson\Facebook

У 1965 році, коли Маріанні було тринадцять, батько зініціював сімейну поїздку до В'єтнаму (В'єтнамська війна тривала протягом 1959—1975 років, американська військова допомога та початок інтервенції розпочався на початку 1960-х років, повномасштабне втручання військ — з 1963 року. У США акції протесту проти війни у В'єтнамі стали відбуватися з 1967 року — Ред.).

За словами Вільямсон, він хотів показати дітям "руйнівні наслідки війни", щоб "воєнно-промисловий комплекс не виїдав їм мізки". Цей ранній досвід війни змусив дівчину стати палкою антивоєнною активісткою в роки середньої школи та коледжу під час процвітання контркультури.

"Тоді я зрозуміла, що люди всюди однакові. І немає жодного спрособу гламуризувати війну: це жахлива річ", — згадувала вона.

Після закінчення школи в рідному місті Вільямсон два роки вивчала порівняльну релігію та філософію в коледжі Помони в Клермонті, штат Каліфорнія. Проте в 1973-му дівчина відмовилася від освіти та переїхала до Нью-Йорка, щоб побудувати кар'єру співачки в кабаре.

Ньюейдж-письменниця, яка хоче скласти конкуренцію Байдену: хто така Маріанна Вільямсон із Демократичної партії
Marianne Williamson/Facebook

Нью-Йорк: секс, наркотики, рок-н-рол

В автобіографічних відомостях Маріанна описує той період життя як "дикий", насичений "сексом, наркотиками та рок-н-ролом", а також антивоєнними протестами. Окрім цього, у своїх книгах та лекціях Вільямсон неодноразово розповідала, що в Нью-Йорку пережила глибоку депресію, екзистенційну кризу та аб'юзивні романтичні стосунки. Свій тогочасний емоційний стан Вільямсон описала в книзі "Повернення до любові": "Мій негатив був для мене настільки згубним, як алкоголь для алкоголіка".

У 1977 році на вечірці у друга Вільямсон побачила на журнальному столику книгу "Курс чудес". Це езотерична праця Гелен Шукман, Вільяма Зетфорда та Кеннета Вопніка, у якій описано духовну систему, призначену для самостійного вивчення. У творі автор стверджує, що "шлях до вселенської любові та спокою, або пам'яті про Бога, пролягає через викорінення вини шляхом прощення себе й інших".

"Для мене це була не просто одна книга. Це був мій особистий вчитель, мій шлях із пекла. . . . Я майже відразу відчула, що зміни, які «Курс чудес» спричинив усередині мене, були позитивними. Я почувалась щасливою. Відчувала, що починаю заспокоюватися", — поділилася враженнями Вільямсон у своїй першій книжці "Повернення до любові" (1992).

Громадська діяльність: підтримка ЛГБТК+ та людей зі СНІД

У 1983-му Вільямсон переїхала до Лос-Анджелеса. Там вона влаштувалася на роботу до "Філософського товариства досліджень", де почала публічно читати лекції на тему "Курсу чудес". На основі своїх тренінгів жінка в 1992 році написала дебютну книжку — "Повернення до любові".

За словами Вільямсон, багато її слухачів були геями, які мали ВІЛ/СНІД-позитивний статус. Взаємодія з квір-спільнотою і, зокрема, свідчення жахів СНІДу, стали мотивацією для Вільямсон заснувати центри в Лос-Анджелесі та на Мангеттені, які слугували притулком та надавали немедичну підтримку ВІЛ-інфікованим людям.

Підтримка ЛГБТ-спільноти — один із програмних пунктів у передвиборчій кампанії Маріанни Вільямсон на виборах 2024 року. У своїй декларації політикиня підтримує "Акт про рівність" та закликає Конгрес США повернути цей законопроєкт на розгляд.

"Жодна людина, незалежно від її сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності, не буде відчувати, що її не підтримує уряд. Вони будуть жити з абсолютним усвідомленням того, що їх та їхні права поважає і захищає найвища влада в країні", — обіцяє кандидатка.
Ньюейдж-письменниця, яка хоче скласти конкуренцію Байдену: хто така Маріанна Вільямсон із Демократичної партії
Marianne Williamson/Facebook

Письменницька кар'єра

Вільямсон працює в жанрах ньюейджНьюейдж (new age) — рух у культурі, релігії, філософії, науці, що виник у XX столітті й охопив переважно західні країни. Цей рух характеризується зростанням значення індивідуального світосприйняття в духовних шуканнях; змішанням різнорідних культурних, релігійних і наукових традицій; масовістю популяризації знань і технологій, які ще не сформувалися. і самодопомоги. Вона дебютувала як письменниця в 1992 році, написавши книгу "Повернення до кохання". У ній авторка ділиться своїми роздумами про "Курс чудес" і уявленнями про застосування любові в пошуках внутрішнього миру.

Коли книжка вийшла друком, авторку запросили на "Шоу Опри Вінфрі". Після цього тираж розкупили менш ніж за тиждень. Книжка стала бестселером та увійшла до п'ятірки найбільш продаваних книг 1992 року в США.

Після успіху "Повернення до любові", Вільямсон опублікувала ще чотирнадцять книг. Серед них — трактат про розширення можливостей жінок "Варто жінці" (1994), а також пояснювальні посібники з самодопомоги в схудненні, кар'єрному розвитку та стосунках. Сім з них з'являлися в списку бестселерів The New York Times, чотири — очолювали його.

Хто така Маріанна Вільямсон: участь у президентських виборах США, езотеричні практики та захист ЛГБТ
Книжки Маріанни Вільямсон. Marianne Williamson\Facebook

Від духовного лідерства до політичного — один крок

У 1998-му Вільямсон стала духовною лідеркою релігійного об'єднання Church of Today у Воррені, штат Мічиган. Цей досвід наштовхнув її на роздуми про застосування принципів "Курсу чудес" у політиці. Але на рішучіші кроки в цій сфері Вільямсон зважилася у 2010 році. Тоді діячка започаткувала серію конференцій Sister Giant, аби "почати нову розмову про трансформаційну політику" та заохотити більше жінок балотуватися на політичні посади.

У 2014 році Маріанна Вільямсон балотувалася як незалежна кандидатка від 33-го виборчого округу Каліфорнії в Палату представників США. У своїй передвиборчій програмі політикиня, зокрема, підтримувала захист репродуктивних прав жінок (право на аборт) та толерантність до представників ЛГБТК-спільноти. Тоді вона набрала 12,9% голосів та посіла четверте місце.

29 січня 2019 року Вільямсон заявила, що висуває свою кандидатуру на демократичні первинні вибори до президентських виборів у Сполучених Штатах 2020 року, щоб "мати моральне і духовне пробудження в Америці".

У квітні 2019-го вийшла друком книга Маріанни під назвою "Політика кохання: посібник для нової американської революції". У ній політикиня окреслила свою політичну позицію: "застосовувати духовну мудрість для розв'язання політичних проблем".

Кампанія Вільямсон базувалася на "застосуванні любові до політичних цілей". Кандидатка акцентувала на "морально-духовній кризі", що панує в американському суспільстві через кліматичні зміни, війну, тероризм, расизм тощо.

Однак 10 січня 2020 року вона відмовилася від участі у виборах. Причина — прискіплива увага ЗМІ до світогляду кандидатки. Журналісти розкритикували її неоднозначне ставлення до доказової медицини та вакцинації.

Хто така Маріанна Вільямсон: участь у президентських виборах США, езотеричні практики та захист ЛГБТ
Маріанна Вільямсон. Передвиборча кампанія в США. 2019 рік. Getty Images

Політична кар'єра: друга спроба та позиція щодо України

4 березня 2023 року 71-річна Маріанна Вільямсон оголосила про свою кандидатуру на президентських виборах 2024 року.

Кандидатка на посаду президентки Сполучених Штатів Америки від початку повномасштабного вторгнення Росії проти України заявляла, що підтримує політику нинішнього глави Білого дому Джо Байдена. "Якби ми припинили військову підтримку України прямо зараз, України не було б. Для мене це неприйнятно", — висловилася Маріанна Вільямсон.

Водночас політикиня, за даними видання "Слово і діло", виступала проти збільшення обсягів військової допомоги та не підтримує військовий шлях завершення війни.

Хто така Маріанна Вільямсон: участь у президентських виборах США, езотеричні практики та захист ЛГБТ
Позиція кандидатів у президенти США щодо війни в Україні. Маріанна Вільямсон — друга зверху. Інфографіка — "Слово і діло"

Проте поки складно зробити висновок, які шанси має Маріанна Вільямсон замінити теперішнього президента США Джо Байдена. На думку журналістів видання Politico, ймовірність її перемоги на виборах досить низька. Однак рейтинг Вільямсон суттєво зріс, якщо порівнювати з показниками 2020 року.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок