НАУ можуть реорганізувати та зняти ексрегіонала Луцького з посади ректора: що відомо

НАУ можуть реорганізувати та зняти ексрегіонала Луцького з посади ректора: що відомо

Доповнено
НАУ можуть реорганізувати та зняти ексрегіонала Луцького з посади ректора: що відомо
НАУ/Facebook

Національний авіаційний університет можуть реорганізувати. На чолі закладу зараз ректор Максим Луцький. Імовірно, після реорганізації його знімуть з посади. Щоби протистояти реорганізації, НАУ скликало загальноуніверситетські збори.

Суспільне Культура зібрало все, що відомо про цю ситуацію.

Про реорганізацію та її причини повідомляє випускниця НАУ Ксенія Семенова, яка нині є депутаткою Київради, а також про це ідеться на сайті університету.

Проєкт розпорядження про реорганізацію НАУ з'явився у ЗМІ 27 вересня. Його згодом поширила і Семенова.

Джерело з Міносвіти розповіло "Українській правді", що в процесі реорганізації планується розподіл НАУ на дві структури: Державний університет "Київський авіаційний інститут" (це історична назва НАУ) і Українську державну льотну академію. Реорганізація не вплине на навчальний процес, отримання дипломів та штат і зарплати.

Проєкт розпорядження про реорганізацію НАУ
Проєкт розпорядження про реорганізацію НАУ. Семенова тут/Telegram

Ексголова студради Володимир Падєрін припустив, що основна мета реорганізації — зняти з посади ректора Максима Луцького:

Найбільше мене особисто обурює, що скільки б Луцький дічі в НАУ не зробив — єдина відповідальність — це що його звільняють навіть не напряму, а через реорганізацію.

Збори в НАУ як реакція на документ Кабміну

НАУ відреагувало на повідомлення у медіа та скликало збори. Пресслужба університету пише, що на зустрічі обговорювали розміщений в ЗМІ проєкт розпорядження Кабміну про реорганізацію.

"В підсумку, ухвалене рішення щодо підготовки звернення до президента України, голови Верховної Ради України, прем’єр-міністра України, міністра освіти і науки України щодо недопущення знищення шляхом реорганізації потужного авіаційного закладу освіти України, який постійно займає провідні позиції в українських та світових рейтингах ЗВО і позбавлення його статусу «національного»", — написали у виші за підсумками зборів.

До уряду звернуться з такими проханнями:

  • зупинити розгляд Кабміном проєкту розпорядження "Про реорганізацію Національного авіаційного університету";
  • направити вказаний проєкт до трудових колективів Національного авіаційного університету та Льотної академії НАУ для демократичного розгляду та погодження;
  • із залученням "відповідних фахівців" вивчити "можливі наслідки реорганізації".

Перед цим депутатка Київради Семенова та студентська спільнота повідомляли, що зібрання незаконні, а студентів на ці збори закликають прийти за додаткові бали. Семенова закликала студентів не іти на збори, які спробують назвати Конференцією трудового колективу (КТК). Вона пояснила, що КТК є вищим органом самоврядування університету та готується не за день, а щонайменше за 5 робочих днів. До того ж порядок денний КТК не може бути таємницею, а конференція мусить бути публічною (туди повинні пропускати журналістів). Ще один момент — офіційні представники від студентської спільноти на КТК були обрані ще 10 лютого, тому якщо на позачергові збори прийдуть інші люди, це не буде законно, стверджують Семенова та Падєрін. Окрім того, запрошення студентів на збори в такий спосіб — за додаткові бали — можна розцінювати як порушення навчального процесу, підтверджує Семенова у коментарях до свого допису.

Зрештою, на офіційному сайті НАУ ці збори не називаються Конференцією трудового колективу — це "загальноуніверситетські збори".

"Там завтра будуть вас на якийсь шабаш на підтримку Луцького збирати. Шабаш цей спробують назвати Конференцією трудового колективу", — коментувала Ксенія Семенова.

Про майбутню так звану Конференцію трудового колективу ексголова студентської ради НАУ Володимир Падєрін написав так:

По чатах бачу, як деканати та деякі голови студрад закликають прийти на цю фейк-КТК. Вони буквально ходять по кімнатах гуртожитку або видзвонюють і скасовують пари. А ще обіцяють додаткові бали.

Як розповіла для Суспільного Культура співробітниця НАУ, яка була на зборах, про них працівникам університету розповів ректорат, розіславши запрошення на деканати. Але у запрошеннях зовсім не йшлося про Конференцію трудового колективу (вона в НАУ має бути планово у жовтні, на неї справді обираються делегати від студентів і структурних підрозділів). Це були лише загальні збори. Прийти могли всі охочі, але тільки якщо в цей час не було пар. Про додаткові бали, які нібито обіцяли, співрозмовниця каже, що їх не обіцяли з боку викладачів, однак 0,5 бала обіцяв студентський профком.

Деякі студенти, за її словами, ішли добровільно, адже основне питання зборів — статус університету і звання "національного". Про зняття ректора Луцького у запрошенні ректорату взагалі не йшлося.

"Адже молодь вступала в національний університет. А що вона потім завершить, що буде написано в дипломі? Ми, співробітники, ніяк не постраждаємо від реорганізації, це більше стосується студентів. Максимум, що може бути для нас негативного, — це скорочення, але НАУ пережив уже не одне скорочення. Але чесно — прикро, звісно. Це статус, це бренд, не хотілося б втрачати назву "національного". Цей статус здобули не за один день, це результат освітньо-наукової діяльності всіх викладачів, їхні наукові публікації тощо", — сказала спірозмовниця Суспільному Культура.

Збори пройшли без примусу, каже жінка. Була повна зала, всі проголосували за звернення до Кабміну, яке мусять розглянути на найближчому засіданні уряду. Проти виступили двоє студентів, їм надали слово наприкінці, один із них, магістрант, і згадав про те, що варто зняти Луцького з посади і загалом що НАУ потребує реформ. А ставлення до теперішнього ректора в колективі та серед студентства, за словами співробітниці, 50 на 50. За нього ті працівники, які співпрацювали з Луцьким давно, адже він в університеті не перший день. Особисто вона не може сказати про нього чогось негативного. Він зберіг колектив і зарплати з початком повномасштабного вторгнення.

Водночас ексстудент НАУ Володимир Падєрін повідомив Суспільному Культура, що йому написали з інсайдами щодо реорганізації ввечері за день, до того як у медіа з'явилися скриншоти проєкту розпорядження Кабміну:

За день до так званих зборів від знайомих зі студентських рад підрозділів НАУ з'явилася інформація, що буде саме КТК. Вже на ранок 28 вересня почали віднєкуватися, що буде не КТК, а типу збори.

Наш співрозмовник каже, що залишився у студентських чатах, і розповідає, що "на ці збори видзвонювали людей з пар, обіцяли додаткові бали за присутність та навіть по кімнатах гуртожитку ходили з проханням відвідати збори".

Падєрін — колишній голова студентської ради НАУ, у січні 2022 року його відрахували з НАУ. Він стверджує, що це було незаконно з боку вишу, і зараз він судиться з цього питання. Його обрали головою студради НАУ в кінці грудня 2020-го, а команда Луцького прийшла в НАУ через звільнення колишнього ректора Ісаєнка у жовтні 2020-го, і в кінці січня пройшли вибори, де Максима Луцького обрали новим ректором.

Студентська рада 22 січня 2021 року написала листа міністру освіти, міністру юстиції та голові Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. У листі, який джерела надали Суспільному Культура, можновладців запитують про те, чому Луцького зареєстрували як кандидата в ректори, адже він мав би підпадати під закон України "Про очищення влади", бо у період з 21.11.2013 до 22.02.2014 обіймав люстраційну посадуГолова Адміністрації Солом’янського району та не був звільнений в цей період з відповідної посади за власним бажанням. А якщо людина підпадає під люстрацію, її не можна обрати на посаду керівника ЗВО.

Інша колишня студентка НАУ вважає, що Максима Луцького доцільно було б замінити на посаді ректора: "Після перемоги не місце у нас на таких посадах регіоналам".

Що відомо про Максима Луцького

Колишній народний депутат від "Партії регіонів" Максим Луцький переміг на виборах ректора до київського Національного авіаційного університету на початку 2021 року.

У 2008 році був проректором з міжнародних зв'язків у Національному авіаційному університеті, а дещо пізніше став перший проректором НАУ. У 2006 році його обрали депутатом Верховної Ради від партії "Батьківщина", утім через чотири роки він перейшов до лав "Партії регіонів". Він також є кумом колишнього міністра освіти Дмитра Табачника, якого підозрюють у держзраді. До того ж Табачник балотується до Держдуми РФ від партії Путіна "Единая Россия".

У квітні 2023 року Луцький забороняв студентам жартувати про ексміністра освіти Сергія Шкарлета під час фестивалю "Студвесна".

А 28 липня 2023 року голова Міносвіти Оксен Лісовий підписав наказ про оголошення догани ректору Луцькому за порушення законодавства про освіту та вимоги контракту.

Максим Луцький, ректор НАУ
Максим Луцький, ректор НАУ. Ректор Національного авіаційного університету Максим Луцький. Фото: НАУ

Як народний депутат України та голова комітету ВР України Максим Луцький, зокрема, сприяв підвищенню цін на навчання у вишах, підвищенню вартості проживання у студентських гуртожитках та скороченню державного замовлення в університетах.

У 2015 році новопризначений в. о. ректора НАУ Рімвідас Хращевський звільнив Луцького. У наказі йшлося про те, що Луцький та інші особи були призначені на посади "із перевищенням службових повноважень без погодження вченої ради НАУ, всупереч статуту, та перебували на них всупереч нормам чинного законодавства України".

Потім він був деякий час виконувачем обов'язків завідувача кафедри гуманітарних дисциплін у Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв. У 2019 році став кандидатом від партії ОПЗЖ на виборах у 222-му мажоритарному окрузі в столиці, але набрав лише 6 %.

У вересні 2011 року він потрапив у скандал зі студенткою "Києво-Могилянської академії", яка вдарила по обличчю тодішнього міністра освіти Дмитра Табачника букетом квітів. Тоді Луцький заступився за кума і вимагав покарати керівництво академії на чолі з Сергієм Квітом та саму студентку.

Окрім того, видання "Нахіба" розслідувало, як Луцький віддавав землі НАУ, які призначалися для гуртожитків, під незаконну забудову ЖК.

Новину доповнено 29 вересня о 3:50. Додано коментарі Володимира Падєріна та співробітниці НАУ, яка була на зборах 28 вересня.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок